bt_l
 bg_r
 

 

Akce ve školním roce 2018/2019

březen

Rozkvetlé Holandsko 2019

Naše škola uspořádala zahraniční zájezd do Holandska. Z Prahy jsme odjížděli ve večerních hodinách. Cesta autobusem byla dlouhá, ale užili jsme si spoustu srandy.Druhý den ráno nás čekala návštěva květinových zahrad v Keukenhofu. Následoval přejezd do Amsterdamu, kde jsme nejen prošli město, ale také jsme pluli lodí po grachtu. Další den byla připravena prohlídka skanzenu Zaanse Schans a města Naarden. Navštívili jsme Comenius museum - místo pohřbení Jana Amose Komenského. (fotogalerie zde)

Žáci 6. - 9. ročníků

Slavnostní otevření pobočky knihovny Černý Most

V pondělí dne 18. března v 11 hodin se žáci třídy 3.A zúčastnili slavnostního znovuotevření pobočky knihovny Černý Most, která byla po dobu jednoho roku rozsáhle rekonstruována. V nových krásných prostorách jsme za přítomnosti starosty Městské části Prahy 14 Radka Vondry vyslechli ředitele Městské knihovny Praha pana Tomáše Řeháka a vedoucí nové pobočky pani Janu Jiráskovou. Po rozkrojení dortu ve tvaru knihy si děti prohlédly dětské oddělení, všichni obdrželi upomínkové předměty. A někteří již odcházeli s vypůjčenými knihami.

Mgr. Schafferová

Anglické divadlo

Dne 5. 3. navštívilo naši školu divadlo Play on Theatre se strašidelným interaktivním představením v angličtině.

Příběh A Scary Tale byl pro děti 2. a 3. ročníků. Žáci byli vtaženi do děje počítáním a zpíváním v anglickém jazyce. Divadlo se všem moc líbilo.

Vyučující AJ

únor

Lyžařský kurz

I letos jsme jako každoročně odjeli na lyžařský výcvikový kurz v Horních Mísečkách v Krkonoších. Kurzu se zúčastnilo 27 žáků ze 7. a 9. ročníků. Žáci měli možnost bydlet ve třech až sedmilůžkových pokojích a k dispozici zde byla rovněž společenská místnost a Wi-Fi koutek. V ceně ubytování bylo zahrnuto stravování  3x denně včetně pitného režimu. Poslední den na žáky čekalo překvapení v podobě velkého zmrzlinového poháru. Počasí bylo občas mlhavé, ale jinak přijatelné a nijak neovlivnilo probíhající kurz. Lyžařský výcvik probíhal na sjezdovkách, které se nachází v blízkosti chaty. Večerní program zaplnily už tradičně pestré soutěže v horském víceboji. Během kurzu nedošlo k žádnému zranění. Všichni udělali výrazný pokrok v lyžařských dovednostech a odnesli si zároveň spousty zážitků.

Mgr. Weiser

leden

Turnaj v basketbalu

Dne 24. ledna 2019 se naše starší žákyně zúčastnili obvodního kola basketbalového turnaje, určeného pro 8. a 9. ročník základních škol a víceletá gymnázia. Turnaj se uskutečnil na FZŠ Chodovická v Horních Počernicích. Děvčata předvedla skvělý výkon a vybojovala konečné druhé místo. Zápas s konečným vítězem turnaje skončil remízou a rozhodovalo až vzájemné skóre.

Mgr. Weiser

prosinec

MS ve florbale

V úterý 4. prosince žáci ZŠ Bří.Venclíků navštívili jednu z největších hokejových hal v Evropě -  pražskou O2 arénu. V rámci probíhajícího MS ve florbale jsme měli možnost vidět vybraný zápas profesionálních florbalistů. Proti sobě hrál tým Austrálie a tým Thajska. Zápas byl zajímavý, skončil nakonec těsným výsledkem. Celková atmosféra v O2 aréně byla vynikající. Žáci se připojili k fandění oběma týmům.

Mgr. Weiser

IT-SLOT

V letošním roce se naše škola opět zúčastnila celorepublikové soutěže v informatice IT-SLOT. Náš žák z 9.B Matěj Janeček zaznamenal velký úspěch, když se probojoval mezi finálovou padesátku soutěžících. Ve finále, které se konalo v prostorách pořádající školy, nakonec získal krásné 11. místo.

Mgr. Weiser

 

listopad

Akce pořádané v rámci ŠPM za měsíc listopad/prosinec 2018.

Po úspěšné realizaci projektu Zelené stopy, do kterého se zapojilo 75% všech tříd z 1. i 2. stupně  a vyhlášení (odměnění) nejlepších „sběračů“, nadešel čas  upevnit znalosti našich žáků v oblasti dopravní výchovy.

V měsíci listopadu - v rámci plnění školního plánu mobility, proběhlo testování znalostí žáků v oblasti dopravní výchovy a to na obou vzdělávacích stupních.

Nejlepší žáci za jednotlivé třídy budou vyhlášeni školním rozhlasem a odměněni dne 7. 12. 2018.

V měsíci prosinci - třídní učitelé seznámí naše studenty s koncepcí i cíli pěšího autobusu tzv. pěšibusu, který je úspěšně aplikován na Novém Zélandu, v Severní Americe, Austrálii, Anglii a šíří se dále v Evropě.

Tzv. pěšibus tvoří skupina školních dětí, které jsou doprovázeny na pěší cestě do školy popř. i ze školy dvěma rodiči (jeden „řidič“ vede skupinu, druhý  „průvodce“ končí skupinu).

Stejně jako tradiční autobus má jízdní řád s určenou trasou, tak i pěšibus má jízdní řád s určenou trasou, zastávkami a časovým plánem pro vyzvednutí jednotlivých dětí.

Cílem zavedení pěšibusu je:

  • podpořit tělesnou aktivitu a zdraví dětí
  • zvýšení dovednosti vyhledávat bezpečné zóny pro chůzi do školy popř. i ze školy
  • zvýšit jejich povědomí o vhodnosti komunikací a prostředí v okolí bydliště
  • sdílení společných zájmů, upevnění kamarádských vztahů a vzájemné komunikace (podpora sousedských vztahů)
  • snížení dopravní zácpy, znečištění a omezení možnosti rychlé jízdy v okolí školy

V měsíci prosinci, žáci pod vedením učitelů vytvoří informační letáček pro rodiče a větší poutače o plánované akci - pro širší veřejnost.V lednu 2019, na rodičovských schůzkách, seznámí třídní učitelé rodiče s plánem zrealizovat za jejich pomocí pěšibusy. Informační letáčky upřesní  potřebné informace a poutače vyvěšené na plotě školy budou informovat širší veřejnost o plánované akci.

V Praze dne 3. 12. 2018                       Ing. Iveta Vávrová /koordinátor za školu/

Olympiáda z anglického jazyka

Na naší škole proběhlo dne 20. 11. 2018 školní kolo olympiády v anglickém jazyce.

V kategorii 6. a 7. tříd vyhrála Mája Hoang ze 7. B

V kategorii 8. a 9. tříd vyhrál  Jiří Sekáč z 8. B

Výherci postupují do obvodního kola v DDM.

Blahopřejeme.

Vyučující anglického jazyka

Mgr. Radka Bobysudová

Mgr. Jitka Carevová

Akce 2. stupně – září - listopad 2018

6. A, B, C - adaptační výjezd na Malou Skálu

6. A, B, C – Facebook a jiné sítě - přednáška

7. A, B – Bezpečný mobil - přednáška

8. A, B – Sexting – přednáška

9. A, B – Vyspělé užívání internetu – přednáška

6. – 9. ročníky – Planeta Země – filmové představení + přednáška

9. B – Legiovlak

8. – 9. ročníky – vybraní žáci – soutěž v IT

6. – 9. ročníky – vybraní žáci – florbalový turnaj

9. A, B – Veletrh SŠ - Kongresové centrum

6. – 9. ročníky – školní kola Olympiády v AJ, Olympiády v ČJ

8. a 9. ročníky – zájemci – divadelní představení Lakomec /večerní představení v Divadle R. Brzobohatého/

6. a 7. ročníky – zájemci – muzikál Sněhová královna – nedělní představení v divadle Hybernia

6. – 9. ročníky – PREVCENTRUM - preventivní programy

září

Třetí třída v Adršpachu

Na druhý týden v září jsme se všichni moc těšili. Čekal nás totiž odjezd na školu v přírodě do Adršpachu. Ubytováni jsme byli v útulném penzionu Metuje. Každý den jsme podnikali půldenní výlety do krásného skalnatého okolí. Navštívili jsme Adršpašské skalní město, které je tvořeno pískovci, o jejichž modelování se postarala voda, mráz a vítr. Některé pískovcové útvary byly pojmenovány a děti moc bavilo hledat ve skalním úvaru postavu, zvíře nebo věc podle jeho názvu. Ve Vlčí rokli nás překvapil stříbrný pramen, který zde vyvěrá z písku a skalní jezírko. Teplické skály, do kterých jsme přijeli vláčkem, nás nechaly projít úzkými soutěskami, některé jsme místy zdolávali s pomocí uchycených žebříků. Každý výlet nás odměnil krásnou vyhlídkou na skalnaté okolí. Kromě těchto nezapomenutelných výletů, jsme denně pořádali různé zábavné soutěže, míčové hry, nechybělo ani skákání na trampolíně. Po celý pobyt jsme měli pěkné počasí. (fotogalerie zde)

Všichni jsme přijeli plni bohatých zážitků i nových poznatků.

Ing. Iveta Vávrová /TU 3.B/

 

Akce pořádané v rámci ŠPM – září / říjen 2018

I v letošním školním roce 2018/19 naše škola pokračuje ve školním plánu mobility (ŠPM), jehož cílem je dosažení bezpečného, zdravého a šetrného dopravování dětí do školy i ze školy tzn. pěšky, na kole, koloběžce, in – line bruslích nebo i MHD.

V rámci Evropského týdne mobility se naši žáci zúčastnili dne 18.9. akce pořádané na Plechárně – Bezpečná cyklistika a údržba kola. Akce byla pořádána v koordinaci s MČ P-14 a spolkem Auto*Mat. Žáci si nejenom zopakovali pravidla bezpečné jízdy na kole, ale měli také možnost si vyzkoušet i základní údržbu /opravu kola.

Z cykloakce pořádané 20.9., za spolupráce MČ P-14 a spolku Auto*Mat, byli naši žáci přímo nadšeni. Trasu dlouhou přes 12 km zvládli na kolech i koloběžkách se zápalem a navíc všem zúčastněným vyšlo i pěkné počasí. Děkujeme i dobrovolníkům z řad rodičů a MP, kteří se na akci rovněž podíleli. (fotogalerie zde)

Ing. Iveta Vávrová /koordinátor za školu/

Teribear hýbal Prahou i základní školou Bratří Venclíků

Účast na charitativním happeningu Teribear hýbe Prahou se v naší škole už stala tradicí. Letos jsme ji ale posunuli na úplně novou úroveň. K žákům 7. – 9. ročníků a jejich tělocvikářům se letos přidali i další učitelé, někteří absolventi, sourozenci z prvního stupně i rodiče. V druhém zářijovém týdnu jsme v příjemném běžeckém počasí na oficiálním okruhu na Vítkově naběhali téměř 1 860 km a pro nadaci Terezy Maxové tak získali od sponzorů akce 55 800 Kč. Naši účast považujeme i za velký sportovní úspěch, protože jsme skončili na 29. místě ze všech 538 zúčastněných týmů a na 3. místě mezi základními školami včetně sportovních. Přispělo k tomu zejména nadšení žáků 9. ročníku, kteří na okruhu strávili nejen hodiny TV, ale i velkou část svého volného času. Prvních pět členů našeho školního týmu překonalo hranici 100 km, přičemž leader tabulky Hynek Nguyen z 9. A dokázal naběhat neuvěřitelných 160 km!

Mgr. Zuzana Kafková, vyučující TV

Akce ve školním roce 2017/2018

červen

NÁŠ VÝLET DO ANGLIE - ČERVEN 2018

První červnový týden jsme byli s naší školou v Anglii. Cesta v autobuse byla dlouhá, ale byla tam velká sranda.

Z navštívených míst nás nejvíce zaujalo Muzeum voskových figurín, prosklená vyhlídka na Tower Bridge, nebo když jsme byli ve studiích, kde se natáčel Harry Potter. Nezapomenutelný byl také výlet na Stonehenge.

Největší zážitek ale byl každý večer v hostitelských rodinách. Jedna “náhradní máma“ dokonce s dětmi zpívala karaoke.

Fotografie zde.

Žáci 6. - 9. ročníků

Akce "Bezpečné prázdniny".

Ve čtvrtek 14. června se žáci ZŠ Bří.Venclíků zúčastnili akce pořádané MČ Praha 7 "Bezpečné prázdniny". Na Výstavišti v Holešovicích se seznámili s vozovým vybavením orgánů integrovaného záchranného systému. Žáci měli možnost zdolat na kole vytýčenou jízdní dráhu s překážkami, vyzkoušet si masáž srdce při záchraně lidského života, poskytnutí základní PP při mimořádné události. S vojáky Krajského velitelství si také vyzkoušeli míření a střílení z pistolí na cíl. Prohlédli si mimo jiné širokou škálu reflexních prvků k zajištění bezpečnosti cyklistů i chodců v městské dopravě. Konaná přehlídka sborů integrovaného záchranného systému se dětem velice líbila, i počasí bylo přívětivé. Děti si odnesly spoustu nových poznatků, zážitků a informací.

Výtvarná soutěž DPP – "DPP očima dětí".

V kreativní celopražské soutěži na téma: "DPP očima dětí", vyhráli žáci 3.ročníků  krásné 1. místo. Ve čtvrtek 21.6. se všichni výherci zaslouženě svezli historickou dvounápravovou tramvají. Žáci byli z celé akce i z vítězství velice nadšeni. Více informací o této jízdě včetně fotografií, naleznete na internetových stránkách DPP - DP Kontakt.

 

květen

„Založeno 1918“ aneb výstavy na Pražském hradě k 100. výročí vzniku ČSR

V rámci akcí pořádaných k výročí vzniku ČSR jsme navštívili v Císařské konírně výstavu Labyrintem českých zemí. Výstava zahrnuje období od našich nejstarších dějin až po současnost. Jsou zde ke zhlédnutí jak panely s informacemi, tak různé dobové předměty, listiny, obrázky atd. Rozdělili jsme se do skupinek a vyplňovali úkoly do záznamových listů, které jsme při příchodu dostali. S radostí jsme zjistili, kolik toho o našich dějinách víme, a celkově se nám celé dopoledne líbilo.

/6. A, 9. A, B + třídní učitelky/

Akce 2. stupně – leden - květen 2018

9. ročník turnaj v basketbalu

6. A, B – České Švýcarsko - přednáška

6. – 9. ročníky – Ornita přednáška

6. – 9. ročníky – PREVCENTRUM - preventivní programy

9. ročníky – beseda s cizincem

7. – 9. ročníky – Démoni současnostidivadelní představení /divadlo Minaret/

6. – 9. ročníkyPražské poetické setkání – recitační soutěž

8. A, B – kurz první pomoci

6. Aexkurze do svíčkárny v Šestajovicích

8., 9. ročníky – fotbalový turnaj - vybraní žáci

6. – 9. ročníky – Bezpečná cesta do školy – projektový den

6. – 9. ročníky - Den Země

9. B – Hanin kufřík – projekt Židovského muzea v Praze

6. – 9. ročníky – jarní turistický výlet na horu Blaník - zájemci

9. B – Sen čarovné noci – večerní divadelní představení v Národním divadle

8., 9. ročníky – atletické závody - vybraní žáci

6. – 9. ročníky – vybraní žáci – olympiády v AJ, ČJ, Dě

Mgr. Marcela Kosteasová

duben

Malý fotbal 2017/2018

Dne 10. dubna 2018 se naši žáci zúčastnili obvodního kola turnaje v malém fotbalu, určeného pro 8. a 9. ročník základních škol a víceletá gymnázia. Po skvělých výkonech, v průběhu celého turnaje, dokráčeli až do finále, kde však smolně podlehli 2 – 1 po prodloužení s týmem FZŠ Chodovické. I tak ale vybojovali skvělé 2. místo.

Gratulace a poděkování tak patří všem zůčasněným.

Projektový týden na naší škole ( 23.4. – 27.4. 2018)

    V rámci projektu BCŠ byl projektový týden spojen s další plánovanou akcí naší školy ke Dni Země.

Jak probíhal tento týden den po dni?

  • V pondělí 23.4. se dostavili členové spolku Auto*Mat, aby uskutečnili s vybranými třídami monitorování nebezpečných dopravních míst a situací v okolí naší školy.

Monitorování v okolí školy se zúčastnily třídy: 0. A, 1. ročníky, 2.A, 3.A , 5.C, 7.A.

Rovněž se dostavili i pracovníci Oddělení prevence Městské Policie hl. města Prahy, kteří žáky 1. stupně (třídy, které se nezúčastnily monitorování) poučili na téma dopravní výchovy. Menší žáci byli poučeni o základních dopravních značkách, správném přecházení silnice, důležitých telefonních číslech…starší žáci potom o bezpečném pohybu na kole, koloběžce, správné výbavě kola, první pomoci při úrazu apod.

Uskutečnila se i informační schůzka p. Ing. Syrového s žáky 2. stupně, kdy byly vytvořeny pracovní skupiny pro 2. kolo monitorování dopravního provozu v okolí školy. Druhé kolo monitorování bylo stanoveno na středu 25.4.

  • V úterý 24.4.  proběhla cykloakce pod záštitou spolku Auto*Mat.

Přihlášeni žáci se dostavili na 8.hod. s kolem a ochrannou helmou před školu. Na zahradě školy si nejprve žáci ověřili správné vybavení svého kola, poté následovala vyjížďka po okolí školy.

Opět nás navštívili i pracovníci Oddělení prevence Městské Policie hl. města Prahy, aby zbývající třídy neproškolené programem dopravní výchovy proškolili. Jednalo se o třídu 5. A, B.

V odpoledních hodinách se sešli učitelé naší školy, kteří vyučují dopravní výchovu, VKZ, VKO, na školení - téma Udržitelné město. Konkrétně zde byly i zodpovězeny dotazy týkající se naší Prahy 14 a učitelům se dostalo i několik zajímavých podnětů pro výuku.

  • Ve středu 25.4. se v 7 hod. ráno sešli žáci a učitelé, kteří se přihlásili na ranní monitorování provozu. Monitorování probíhalo na 7 stanovištích v okolí školy. Pracovní skupiny monitorovaly dopravní situaci v čase od 7.15hod. – 8.15hod., odpoledne potom od 13.00hod.- 14.30hod.

Žáci pod dozorem pedagogů zapisovali do připravených tabulek počty nejenom projíždějících aut, ale i počet chodců, počet dopravních přestupků apod.

Záznamy z monitorování byly pořízeny i ze střechy naší školy.

Výstupy budou jistě zajímavé!

  • Čtvrtek 26.4. V rámci projektového týdne se naše škola zúčastnila „Dne Země“ Prahy 14. Náš stánek byl zaměřen tematicky k projektu „Bezpečné cesty“. Děti z mateřinek i ze základních škol si mohly vyzkoušet své znalosti z dopravní výchovy v testu z dopravních situací a značek či si zahrát velkou stolní hru vyrobenou žáky 3. ročníků
  • Na poslední den projektového týdne tj. 27.4. si  učitelé 2. stupně  připravili pro žáky tyto aktivity:

ČJ    -  Balada o cestě do školy

VKZ - První pomoc není věda

VV    - Auťáci – realistická malba dopravních prostředků

 Ma   - Statistické šetření hustoty provozu vozidel v okolí školy

 TV   - Napříč Rajskou Zahradou a Kyjemi, cyklovýlet s bratry Weiserovými

 AJ    - Fotokniha, PRČ - Cycling Drawstring Backpack(výroba batůžku   

            z látky)

 VKO - návštěva letiště

V tento den se žáci 2. stupně rozdělili do několika skupin dle zájmu žáků o nabízené aktivity. Někteří žáci se zapojili do měření hustoty provozu před školou, jiní se vydali na cyklovýlet do ZOO parku v Radonicích, další se vydali na procházku mapující okoli Prahy 14, vyráběli cyklobatůžky ze starých triček, učili se poskytnout první pomoc, vytvářeli baladu na téma „ Bezpečná cesta do školy“ či strávili den se štětcem a suchými pastely.

Projektový týden naše žáky nejenom velice bavil, ale poskytl žákům i důležité informace a lepší orientaci v blízkém okolí naší školy. Někteří z nich objevili i zálibu v jízdě na kole nebo si dokonce na cykloakci kolo pořídili.

Projektovým týdnem ale naše doprovodné akce v rámci BCŠ nekončí!

V měsíci květnu:

- opět pokračujeme v rozhlasové soutěži Hurvínkův semafor,

- navštíví nás pracovníci Oddělení prevence Městské Policie hl. města Prahy, tentokrát s preventivním programem Bezpečně v každém ročním období (pro 1.a 2.ročníky), Mimořádné situace (8. a 9.ročníky),

-29.5. se třída 0. A, 1. ročníky a ŠD zúčastní vítání cykloobčánků.

V měsíci červnu se naši žáci těší na akci Bezpečné prázdniny na Výstavišti v Holešovicích, kde se nám představí sbory integrovaného záchranného systému (14.6.).

V Praze dne 4.5. 2018                          Ing. Vávrová / koordinátor za školu/

leden

Basketbal 2017/2018

Dne 25. ledna 2018 se naši žáci zúčastnili obvodního kola basketbalového turnaje, určeného pro 8. a 9. ročník základních škol a víceletá gymnázia. Po dvou prvních místech z předešlých let, spojených se zkušenostmi z celopražských kol, nastupovali do turnaje jako hlavní favorité. Svou sílu také potvrdili suverénními vítězstvími ve všech utkáních. Dokráčeli si pro zlatý hattrick spolu s dalším postupem do Pražského kola.

Pražské kolo se konalo 20. března 2018 v TJ Sokol Žižkov. Náš tým se dokázal, stejně jako v loňském roce, probojovat z druhého místa skupiny do závěrečného play-off. V něm tentokrát dokázal uspět a zajistil si tak místo v šestičlenném Pražském finále, které se konalo na témže místě o týden později.

V pražském finále se náš tým setkal se skutečně elitními soupeři, v jejichž středu hrálo i několik českých reprezentantů. Přesto dokázali zabojovat, porazit ještě dva soupeře a stát se tak 4. nejlepším školním týmem v basketbalu pro rok 2017/18 v celé Praze.

Velká gratulace a poděkování za předvedenou hru a nasazení patří všem zůčasněným.

Akce 2. stupně – září – prosinec 2017

6. – 9. ročník podzimní branné cvičení

6. A, B – adaptační výjezd na Malou Skálu

6. – 9. ročníky – preventivní programy PREVCENTRUM

6. A, B – FACEBOOK a jiné sítě - přednáška

7. A, B - /Ne/bezpečný mobil – přednáška

8. A, BSEXTING – přednáška

6. – 9. ročníky plavecké závody /vybraní žáci/

6. – 9. ročníkystolní tenis, florbal  /vybraní žáci/

6. A, B – „Típni to“ – přednáška

9. A, B prezentace SŠ /průběžně/

9. A, BJarmark  řemesel a služeb

6. – 9. ročníkyFREESTYLE KOLBENKA /vybraní žáci/

9. A, BTrestní odpovědnost mladistvých – přednáška

7. A, BNež užiješ alkohol, použij mozek – přednáška

6. – 9. ročníkydivadelní představení v angličtině – KD Kyje

9. A, BVeletrh SŠ - Kongresové centrum

9. B výroba adventních věnců

6. – 9. ročníky – zájemci – olympiády v AJ, ČJ, Dě, M

6. A, BVánoční koleda – divadelní představení

6. – 9. ročníky – zájemci – zájezd do adventních Drážďan

6. Bvánoční výlet do Šestajovic – svíčkárna

9. BManon Lescaut – divadelní představení v Národním divadle

7. A, B – dívky – Čas proměn – beseda

7. B bruslení

6. A, 9. Bvánoční spaní ve škole

6. – 9. ročníkyvánoční besídky, kino – filmové představení Přání k mání

9. Bmuzikál Mefisto – divadlo Hybernia

Mgr. Marcela Kosteasová

Světlo v obraze – český impresionismus – inspirace blízké i vzdálené

Dne 5.1.2018 jsme navštívili Jízdárnu Pražského hradu, kde jsme si mohli prohlédnout téměř 520 obrazů a udělat si představu o vývoji českého impresiniosmu v jeho velikosti, kvalitě a kráse. Na podnět paní učitelky jsme si každý vybrali jeden obraz, který se nám nejvíc líbil a doma jsme si pak dohledali podrobnější informace o autorovi a obraze, které jsme pak prezentovali ve třídě.

Mezi známými , ale i dneškem zapomenutými autory, jsme obdivovali díla Františka Kupky, Václava Radimského, Stanislava Lolka, Otakara Kubína ….

Výstava a následná procházka Pražským hradem se nám moc líbila. (fotogalerie zde)

Žáci 6.B, Mgr. Ivana Klíčová

prosinec

Adventní Drážďany

Dne 14.12. 2017 jsme navštívili v předvánočním čase Drážďany. Prohlédli si histocké centrum s proslulým kostelem  Frauenkirche. Navšívili jsme  Zwinger - galerii satých mistrů, kde jsme uviděli známou Rafaelovu Sixtinskou madonu. 
Ochutnali jsme vánoční speciality na Striezelmarktu,  i přes nepřízeň počasí, jsme si odnesli hodně zážitků a nakoupili dárky pod stromeček. (fotogalerie zde)

Žáci 7., 8. a 9. tříd

Představení Betlémské světlo pro 1.stupeň.

14.12 se do naší školy dostavila divadelní společnost Pavel Vangeli “Herec a loutky“aby našim žákům přiblížila tradici Vánoc. Na nové sólové představení herce, loutkaře, autora a režiséra Pavla Vangeli se žáci moc těšili.V příbězích o narození Ježíška, Třech mudrcích z Východu, ukrutném králi Herodovi a dalších, se střídala prostota s posvátností a napětí přecházelo v humor. Hrou se prolínaly i známé koledy, které si žáci společně zazpívali. Společným zpěvem jsme tak oslavili příchod adventního času Vánoc.

Příští týden se naši žáci zúčastní třídních besídek a také premiéry filmu “Přání k mání.“ Ve třídách, kde máme nazdobené stromečky, čeká na každého žáka i malý dárek. Naši žáci se mají stále na co těšit!

Přejeme všem krásné svátky vánoční a do Nového roku hodně zdraví!

Iveta Vávrová /TU 2.B/

 

říjen

Jak šli muzikanti světem – hudební pořad pro 1.stupeň.

24.10. navštívili naší školu herci, aby dětem zahráli hudební pohádku: Jak šli muzikanti světem. Na hudební pořad se žáci moc těšili.

Účinkující Vladimír Jopek – autor a režisér populárních představení PFK dětem a Marek Vávra – ředitel ZUŠ, zpěvák vokální skupiny Happy Day Quintet, předvedli žákům skutečně zábavné přestavení.

Pohádkový příběh, ve kterém se mládenec Vítek vydal do světa, aby vydělal peníze a mohl si tak vzít hospodářovu dceru Madlénku, byl plný hezkých písniček a veselých příhod. Žáci si nejenom v pořadu zazpívali, ale taky i zahráli na akordeon, flétnu a Orfovy nástroje. Hudební pořad se žákům moc líbil a ocenili herce dlouhým potleskem.

Další pěkné hudební představení čeká naše žáky 24.11., kdy bude našim žákům představena kapela. Seznámíme se nejenom s dalšími hudebními nástroji, ale určitě na nás čekají i pěkné písničky. Už teď se moc těšíme!

Ing. Iveta Vávrová /TU 2.B/

 

září

Třída 2.B na škole v přírodě

Nový školní rok začal sportovně pro žáky 2.B, kteří hned druhý školní den tj.5.9.odjeli na školu v přírodě do Kořenova. (fotogalerie zde)

Žáci se na první společný pobyt velmi těšili.

Ubytování v Lesní chatě - na samotě - naprosto splnil naše očekávání. Přímo od chaty vedly turistické stezky a tak jsme navštívili rozhlednu Štěpánku, zašli si na borůvky ke Kříži, cestou jsme poznávali lesní stromy a houby. Na celodenním výletě do Harrachova jsme navštívili místní sklárnu, která jako nejstarší sklárna na světě, oslavila letos výročí 305 let od svého založení. Přímo v provozu sklárny jsme se seznámili s výrobou skla. Místní skláři a brusiči nám předvedli jak se vyrábí skleničky a brousí misky. V areálu sklárny se nachází i Muzeum skla, které nás ohromilo vystavenými exponáty – překrásně broušenými i malovanými mísami, poháry, sklenicemi, nechyběly ani skleněné zvířecí postavy.

Na závěr pobytu děti hledaly ukrytý poklad a zatančily si na diskotéce.

Pobyt se nám skutečně vydařil. V příštím školním roce ozdravný pobyt určitě zopakujeme.

 Ing. Iveta Vávrová /TU/

 

I letos jsme běhali s Teribearem

Po loňské úspěšné pilotní účasti dívek ze sedmých tříd jsme se letos rozhodli podpořit projekt Teribear hýbe Prahou v mnohem větším rozsahu. Ve druhém zářijovém týdnu naběhali i přes nepřízeň počasí osmáci a deváťáci s podporou svých tělocvikářů na oficiálním okruhu na Vítkově celkem 415 km a jejich zásluhou přispěli sponzoři nadaci Terezy Maxové více než dvaceti tisíci korunami. Mohou tak mít radost nejen z pomoci ohroženým dětem, ale i ze svého úctyhodného sportovního výkonu.

Mgr. Zuzana Kafková /vyučující TV/

 

Akce ve školním roce 2016/2017

červen

Akce 2. stupně – leden – červen 2017

6. – 9. ročník – zájemci lyžařský výcvik

1. + 2. stupeňškolní kolo recitační soutěže Pražské poetické setkání

6. – 9. ročník preventivní programy PREVCENTRUM

7. A, B „Než užiješ alkohol, užij mozek“ – přednáška ve škole

6. – 9. ročník„Jeden svět“ – zhlédnutí filmů a následné diskuze v kinech Světozor, Atlas, Ponrepo

7. – 9. ročníkzájezd do velikonoční Vídně – procházka městem, návštěva památek, velikonoční trhy

6. B, 8. BFreestyle Kolbenka

8. a 9. ročník„Úkryt v ZOO“ – filmové představení v kině CineStar

6. – 9. ročníkúčast na akci „Den Země“ u stanice metra Rajská Zahrada

6. ročník „Típni to“ – přednáška ve škole

6. – 9. ročník – zájemci – jednodenní jarní turistický výlet na Kokořínsko

6. A, 7. A, 8. A, 9. Bvýlet do Mirákula v Milovicích

8. A, 8. B„První pomoc“ – přednáška ve škole

7. – 9. ročník divadelní představení v anglickém jazyce – KD Kyje

6. – 9. ročníkškolní soutěž Slavík – v naší škole již několikaletá tradice

8. A, 9. A - Freestyle Kolbenka

6. B, 8. Bnávštěva muzea voskových figurín „Grévin“

8. B rocková opera „Malý princ“ – divadlo RockOpera, Praha Holešovice

6. A, 7. AVeletrh vědy

9. A, 9. B celodenní projekt Praha – orientace v terénu + plnění úkolů

8. B – dobrovolnícivíkendové představení muzikálu „Ples upírů“ – divadlo GoJa Music Hall

9. A, 9. B školní ples v KD Kyje

9. B závěrečný třídenní výlet na Živohošť

6. Bzávěrečný třídenní výlet do Mšena

8. B – dobrovolnícivíkendové představení muzikálu „Mýdlový princ“ – divadlo Broadway

7. - 9. ročník - zájemci planetárium

8. B – dobrovolníci – představení „Strakonický dudák“ – Národní divadlo

8. B výlet na „Vyšehrad“ – projekt zaměřený na literaturu a dějepis

Žáci 6. – 9. ročníků se průběžně účastnili školních kol olympiád v různých předmětech /dějepis, matematika, anglický jazyk, zeměpis, český jazyk…/, někteří také kol obvodních.

Sportovně nadaní žáci se spolu se svými učiteli TV pravidelně účastní sportovních akcí a soutěží, ve kterých jsou velmi úspěšní. Gratulujeme.

                                                                   Mgr. M. Kosteasová

Den dětí 8. A a 9. A

Den dětí 1. 6. žáci 8. A a 9. A oslavili v hale Freestyle Kolbenka.

Kromě skákání na trampolínách a učení se nových triků děti mohly vyzkoušet sjezd na lyžích. Nejvíc se jim líbila jízda v kruhu s dopadem na velkou trampolínu do molitanů (odkud nebylo vůbec snadné vylézt ven :-)

Poté se třídy přesunuly do Centra Černý Most, kde se konala akce Zodpovědná móda s Prahou 14. Tam už nebyla taková legrace. Děti se dozvěděly o výrobě oblečení, která není vždy plně ekologická a značně zatěžuje naši planetu. (fotogalerie)

                                                                  třídy 8. A a 9. A

 

Rodinný sportovní den " Škola v pohybu - pohyb ve škole."

Dne 3.6. proběhl na našich sportovištích sportovní den, pořádaný naší školou ve spolupráci s MÚ Prahy 14. Tento den byl určen pro naše žáky a jejich rodiče. Ti si mohli vyzkoušet spoustu netradičních disciplín.  Softballový klub Spectrum Praha si pro účastníky připravil nafukovací odpaliště, Jump park Kolbenka zas trampolínu, ve větších skupinách si rodiče a děti vyzkoušeli hru Kinball, špalíčkovou hru Mölkki, tělocvik s padákem či chůzi na slackline. Skupina roztleskávaček Cheer Academy si připravila 2 vystoupení a trénink akrobacie. V rámci tohoto dne byla také vyhlášena soutěž o nejsportovnější třídu. Tuto soutěž vyhrála třída 2.B. Gratulujeme. Počasí nám přálo, den se nám vydařil.

fotogalerie

květen

Mistrovství kultur MČ Praha 14 - Quick game

Dne 25.5.2017 se naši žáci během tělesné výchovy zůčastnili hry Quick game v rámci projektu Mistrovství kultur realizovaného MČ Praha 14. Vybráni byli žáci 7. ročníku. Ti se rozdělili do pěti šestičlenných družstev, které mezi sebou soutěžili. Úkolem bylo překonat několik různě náročných stanovišt s překážkovými drahami. Bylo to velmi příjemně strávené odpoledne.Všichni zúčastnění si užili spoustu zábavy! (fotogalerie zde)

                           Mgr. M. Weiser, Mgr. I. Brůna, žáci 7. ročníků
 

ŠKOLNÍ VÝLET 8. A - Milovice - Mirákulum

Po výletě žáci napsali své dojmy:

Dne 18. 5. jsme vyrazili s naší třídou na školní výlet.Výlet jsme plánovali dlouho dopředu a proto jsme se báli špatného počasí, ale v den výletu bylo krásné letní počasí.V Mirákulu jsme byli i vloni, tak jsme si už cestou plánovali, na jaké atrakce půjdeme. Byly tam i nějaké nové. Nejlepší byla dráha, na které se jezdí na kruhu. K obědu jsme si koupili pizzu a pak „kuličkovou“ zmrzlinu. Cestou zpátky jsme šli na nádraží pěšky, bylo to daleko a vlak nám ujel. Ale stejně jsme domů dorazili brzo.Byl to super den. Velmi jsme si to užili a určitě bychom si to chtěli zopakovat! (Fotogalerie)

                                                                                                          třída 8.A

duben

Velikonoční Vídeň

Dne 11.dubna v časných ranních hodinách jsme vyrazili autobusem od školy na velikonoční trhy do Vídně. Před polednem jsme se vydali na prohlídku vyzdobenými ulicemi a připomněli jsme si slávu Vídně za vlády Habsburků. Prošli jsme Hofburgem, až na Štěpánské náměstí s gotickým chrámem sv. Štěpána. Po zastávce s pohledem na pravý Sacherův dort jsme došli na náměstí Marie Terezie.

Obdivovali jsme velikonoční trh Freyung s krásnou atmosférou a největší horu malovaných vajíček. Zavítali jsem také i do Kapucínského kostela, v kterém jsme si prohlédli Habsburskou hrobku.

Do Prahy jsme se vrátili ve večerních hodinách. Cítili jsme únavu z celého dne, kterou obohatily pestré zážitky a poznávání nových míst v Evropě. (fotogalerie zde)

                                                                              Žáci  7.- 9. ročníku

 

únor

Lyžařské kurzy 2017

  

V letošním roce 2017 jsme uspořádali dva lyžařské výcvikové kurzy v termínech od 22.1. – 28.1.  a 25.2. – 3.3. na Horních Mísečkách v Krkonoších. V prvním termínu se kurzu zúčastnilo 26 žáků ze 7. až  9. ročníků, v druhém pak 22 žáků ze 6. a 7. ročníků. Po loňských  pozitivních zkušenostech jsme opět zvolili stejné ubytovací zařízení. Žáci měli možnost bydlet ve třech až sedmilůžkových pokojích a k dispozici zde byla rovněž společenská místnost a Wi-Fi koutek. V ceně ubytování bylo zahrnuto stravování  3x denně včetně pitného režimu. Poslední den na žáky čekalo překvapení v podobě velkého zmrzlinového poháru. Počasí se zejména v prvním termínu velice vydařilo. Dny byly plné slunce. V druhém termínu občas přišla mlha, ale jinak bylo počasí přijatelné. Lyžařský a snowboardový výcvik probíhal na sjezdovkách vzdálených cca 200 m od naší chaty. K dispozici bylo hned několik různě náročných sjezdovek jak pro úplné začátečníky, tak i zkušenější lyžaře či snowboardisty.

Oba kurzy byly po všech stránkách velmi vydařené. Během výcviku nedošlo k žádným zraněním. Žáci byli během celého pobytu skvělí a bez jakýchkoliv problémů. Všichni si odnesli kromě mnoha zážitků nejen z lyžování, ale také z pestrých večerních programů a zábavných soutěží  i nově získané sportovní dovednosti. Všem zúčastněným patří velké poděkování! (fotogalerie zde)

                                                                        Mgr. J. Weiser, Mgr. M. Weiser

Masopustní veselí – projektový den v prvních třídách.

 

V pátek 24.2. proběhl v prvních třídách projektový den na téma: Slavíme masopust.

Prvňáčci se na tento den velice těšili, přinesli si totiž do školy krásné masky.

První vyučovací hodinu jsme si o tradici masopustu povídali, děti se nám představily ve svých krásných maskách. Seřadili jsme se v maskách do masopustního průvodu a prošli naši školu. Navštívili jsme i třídy, ve kterých naši prvňáčci mají sourozence.

Druhou vyučovací hodinu si žáci vykreslili pracovní list s obrázkem masopustním průvodu, společně jsme vymysleli 5 vět o masopustu, které si z tabule žáci opsali. Poslechli jsme si krátké čtení o oslavách masopustu našich předků.

Třetí vyučovací hodinu jsme se naučili novou píseň: Masopust slavíme…“ a povídali jsme si, co se o masopustu jedlo a jaká byla zábava.

Žáci počítali příklady napsané do jitrnic, poté jsme počítali i jitrnice.

Protože se jedly o masopustním veselí i koblížky – poslechli jsme si poslední vyučovací hodinu pohádku O koblížkovi.

Žáci rozstříhali pracovní list s obrázky z pohádky O koblížkovi a pracovní list s krátkými texty . Následovalo přiřazování obrázkům ke krátkému textu. Nakonec jsme si pohádku O koblížkovi přečetli.

Masopustní veselí bude pokračovat i ve ŠD, kde naše žáky čeká diskotéka a vyhodnocení masek..

Dnes byly děti ve škole skutečně šťastné..a my učitelé jsme tímto způsobem nejenom žákům předali nové informace, ale procvičili s žáky zábavnou formou i probrané učivo.

 

Za první třídy napsala 24.2.2017

 

                                                                                           Iveta Vávrová /TU 1.B/

Výtvarná soutěž "Zelenina plná vitamínů"

Děti ze 2.C v únoru namalovaly suchými pastely autoportréty doplněné o zeleninu, kterou mají rády. Pět nejhezčích obrázků, které vidíte na fotografiích, pak putovalo do výtvarné soutěže vyhlášené Českým zahrádkářským svazem nazvané „Zelenina plná vitamínů“. Zajímavé je, že autor jedné z vybraných prací zeleninu nejí… Snad začne, protože o důležitosti zařazení ovoce a zeleniny do našeho jídelníčku se učíme i v prvouce v kapitole „Naše zdraví“. (fotogalerie zde)

                                                                                                  Mgr. Irena Racková, tř. uč. 2.C

Pražské poetické setkání – školní kolo

Soutěž v recitaci je už na naší škole každoroční tradicí. I letos proběhlo školní kolo,

kterého se zúčastnilo 38 účinkujících z 1. a 2. stupně. Děti byly rozděleny do 4 věkových kategorií a porotu opět potěšil hezký přednes připravených básní. Z každé kategorie byli vyhlášeni ti nejúspěšnější, ale velká pochvala určitě patří všem. A tak si každý odnesl drobnou sladkost, pamětní list za účast a vítězové navíc diplomy.

 

I. kategorie /1. a 2. ročník/

1. místo – Julie Valuchová /1. B/

2. místo – Veronika Dobšíčková /2. C/

3. místo – Jakub Čerňanský /2. B/

 

II. kategorie /3. a 4 ročník/

1. místo – Lucie Vajdová /4. A/

2. místo – Arsenij Paškovskij /3. A/

3. místo – Natálie Zápotocká /4. A/

 

III. kategorie /5., 6., 7. ročník/

1. místo – Thay Duy Nguyen /7. B/

2. místo – Magdaléna Fialová /6. A/

3. místo – Tereza Žádná /7. A/

 

IV. kategorie /8. a 9. ročník/

1. místo – Natálie Matiyiv /9. A/

2. místo – Volodymyr Holubka /9. A/

3. místo – Veronika Bobysudová /9. B/, Markéta Kotlíková /8. B/

 

                                                                                  R. Krejzová, M. Kosteasová

Prvňáčci v divadle S+H

Ve čtvrtek 16.února se vydaly první třídy do Divadla S+H na představení Hurvínkovo přání.

Děti se do divadla moc těšily, vždyť některé děti navštívily Divadlo S+H poprvé.

Být malým klukem Hurvínka nebaví! Musí poslouchat taťuldu, a když ho ještě ke všemu pokladní nepustí do kina na premiéru jeho nejoblíbenějšího filmového hrdiny, protože je ještě malý, má toho dost. Bloumá nešťastně pasáží, když uslyší písničku starého flašinetáře – kouzelného dědečka. Za dobrý skutek splní dědeček Hurvínkovi přání. Hurvínek si přeje být velký…Přání se vyplní, a tak Hurvínek zažije radosti i starosti dospělých…dostane se do filmového ateliéru, kde způsobí svým zbrklým chováním poničení kulis a za dluhy skončí ve vězení…Hurvínka zachrání až hodná Mánička, které vyhledá kouzelného dědečka a uprosí ho, aby Hurvínka opět proměnil v chlapce…

Hurvínek se raduje, že už není dospělý a dokonce se těší i do školy!

Po skončení představení děti s nadšením tleskaly.

Ve škole jsme si také na téma divadlo a chování v divadle povídali. Ve výtvarné výchově si žáci Hurvínka nakreslili a vymysleli pro Hurvínka i nového kamaráda.

Naši prvňáčci se mají stále na co těšit!

V pátek 24.2. proběhne v prvních třídách projektový den na téma „Masopust“.

Žáci si mohou přinést masky, dopoledne budou vypracovávat pracovní listy na téma masopust – počítat jitrnice, vykreslovat masopustní průvod masek, poslechnou si krátké čtení o masopustu, vytvoří si svoji masku, zazpívají si písničku apod.Masopustní veselí bude pokračovat i ve ŠD.

V měsíci březnu začneme v prvních třídách s projektem- Okénko do jarní přírody.

                                                                                                                    Iveta Vávrová /TU 1.B/

leden

 

Překvapení na vysvědčení

V den pololetního vysvědčení žáci 5. ročníků a 4.B dostali vysvědčení první hodinu a potom jsme vyrazili do CČM na přírodopisný film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov. Po skončení před kinem čekaly hostesky, které dětem za vysvědčení dávaly různé kupóny. Většina žáků si vybrala kupón na Happy Meal, který okamžitě uplatnili v Macdonaldu, nebo si vyzvedli velké americké koblihy donuty. Do školy jsme odváděly šťastné žáky s rozzářenýma očima a nacpanými břichy J

                                                        Mgr. Jitka Zukalová a Mgr. Veronika Neumannová

Celník Douanier Rousseau

Malířův ztracený ráj

Dne 13.1. jsme v rámci Výtvarné výchovy navštívili výstavu  Celník H. Rousseau s komentovanou prohlídkou v Paláci Kinských v Praze . Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí ze života tohoto malíře.(fotogalerie zde)

Průvodkyně nám často kladla otázky a my hledali správné odpovědi . V závěru výstavy jsme si zahráli na malíře a každý si domů odnesl svůj vlastní obrázek ze ztraceného ráje malíře. Další hodinu nám paní učitelka dala pracovní listy k této výstavě v angličtině, procvičili jsme si nejen kresbu, ale i překlad neznámého textu.                                              

                                                                                                                             Žáci 9. ročníku

prosinec

Tvořivý projekt „Kalendář“

V průběhu měsíců říjen až prosinec si žáci 5. A vytvořili každý svůj kalendář – vánoční dárek pro rodiče. Postupně ve výtvarné výchově a praktických činnostech vzniklo různými technikami dvanáct tematických obrázků k jednotlivým měsícům. Vzniklé kalendáře žáci v posledním týdnu zabalili do vlastnoručně pomalovaných papírů, přiložili vyrobené přáníčko a odnesli domů jako dárek. Podle vyjádření rodičů se jim kalendáře líbili a ocenili práci, kterou jejich děti s dárkem měly.  Ukázky z kalendářů jsou k nahlédnutí ve fotogalerii.

                                                                                                                         Mgr. Jitka Zukalová, 5.A

 

Projekt „Zimní slunovrat“

Dnes ve středu 21. 12. 2016, přesně na den zimního slunovratu, jsme naší třídě 2.C zahájili další z řady našich oblíbených projektů.

Využili jsme znalostí z hodin prvouky o rozdělení roku na roční období, dovedností z hodin českého jazyka (psaní psacím i tiskacím písmem, čtení, vyhledávání informací) a výtvarného talentu a zručnosti.

Nejprve jsme si společnými silami vyrobili velký „sluníčkový“ obraz pro radost a na oslavu dnešního slunovratu a našeho kamarádství. Byli jsme sice zapatlaní až za ušima, protože jsme na plakát obtiskovali naše dlaně natřené temperovými barvami, ale bavilo nás to a výsledek stojí za to!

Potom jsme se sami rozdělili do čtyřčlenných skupin, ve kterých jsme zpracovávali myšlenkovou mapu na téma „Vánoce“. Psali jsme, kreslili, lepili, vybarvovali…. Paní učitelka se nás pak ptala, jak jsme ve skupince spolupracovali a komunikovali, zda každý přiložil ruku k dílu.

Zítra náš projekt „Zimní slunovrat“ dokončíme vystavením všech prací ve třídě a na závěr si připijeme džusem – nejen na úspěšné zvládnutí učiva, ale hlavně na kamarádství v dalších letech. (fotogalerie zde)

A také na krásné Vánoce a báječný nadcházející rok 2017. Totéž přejeme i vám!

                                                                                      Mgr. Irena Racková a děti z 2.C

Výroba PF přání pro děti z kojeneckého ústavu

    

Tento rok zastihla vánoční atmosféra žáky 5.B s velkým předstihem. Na začátku října jsme byli osloveni firmou Flexio, abychom se podíleli na pomoci dětem z Kojeneckého ústavu v Mostě. Jakmile tato nabídka přišla, neváhali jsme ani minutu a pustili se do práce. Žáci během výtvarné výchovy za poslouchání koled vytvořili vánoční přáníčka s různými motivy. Fantazii se meze nekladly. Přání byla předána firmě Flexio, kde je šikovní experti převedli do elektronické podoby. Poté vzniklo PF přání, na jehož obálku bylo vybráno šest nejzajímavějších obrázků. Prostředky za tisk a distribuci tohoto PF přání věnuje firma Flexio právě dětem z Kojeneckého ústavu v Mostě. Zároveň všechna přáníčka vyrobená žáky 5.B doputovala k dětem do kojeneckéhu ústavu. Ty do nich mohly nakreslit svá přání a „poslat“ je Ježíškovi. Jsme velmi rádi, že nás firma Flexio oslovila a my se tak mohli podílet na tomto dobrém skutku. Těší nás, že hodní a obětaví lidé stále existují.

                                                                                              Třída 5.B, Základní škola Bratří Venclíků

 

Divadelní představení Vánoční koleda

Ve čtvrtek 15.12. navštívili žáci 6. a 7. ročníku divadelní představení "Vánoční koleda" v malém Vinohradském divadle. Představení bylo velmi pěkné, zajímavé, dětem se líbilo.

                                                                               J. Lavičková, žáci 6. a 7. ročníku

Prosincové zážitky 8. B

Náš multikulturní den

Na začátku prosince pro nás učitelé udělali projektový den. Celý projekt se jmenoval „Jsme jedné země...“. Učitelé měli pro žáky připravené různé netradiční aktivity a prezentace, od šití bylinkových polštářků až po hraní her a dělání pokusů. Moc se nám to líbilo a ve škole nás to i bavilo.

                                                                                                           /K. Vuová/

Výlet do Poděbrad

V prosinci si naše třída udělala výlet do Poděbrad. Jeli jsme z Horních Počernic vlakem, cesta proběhla celkem v klidu. V Poděbradech jsme měli zamluvenou plavbu lodí po Labi. Prošli jsme si město, na náměstí jsme ochutnali poděbradskou vodu. Vůbec nám nechutnala, byla strašně železitá a rezavá. Při rozchodu jsme navštívili cukrárnu, koupili jsme si lázeňské oplatky a kluci si chytili pár Pokémonů. Domů jsme se vrátili vlakem. Cesta i výlet byly fajn, máme z toho super zážitky.

                                                                                        /D. Písecká, V. Liška, P. Sakař/

Spaní ve škole

Těsně před Vánoci jsme ze středy na čtvrtek přespali ve škole. Okolo 18. hodiny jsme se sešli před školou a poté jsme přešli do naší třídy. Všichni jsme dali pod stromeček dárky, a protože jsme byli zvědaví, hned jsme si je rozdali a rozbalili. Nikdo nezůstal bez dárečku. Pak jsme si pouštěli hudbu, hráli hry a povídali si. Atmosféra byla vánoční, bylo i cukroví a čaj. Pozdě večer jsme si nachystali lůžka a pustili si film. Trvalo nám déle, než jsme usnuli, a ráno nám trochu dělalo problém vstát. Po snídani jsme uklidili třídu a vydali jsme se do kina.

                                                                             /T. Syslová, T. Křenek, T. Petera/

Kino a bruslení

22. 12. byl poslední den školy před Vánocemi. Když jsme si ve škole sbalili věci, odešli jsme do kina na film Anděl Páně. Byla to výborná komedie. Všem se to moc líbilo. Po kině jsme šli na ledovou plochu před CČM. Půjčili jsme si brusle a skoro všichni jsme bruslili. Byla to zábava, hodně jsme se nasmáli.A potom domů na prázdniny.

                                                                                       /P. Stingl, D. Landa/

Akce 2. stupně – prosinec 2016

7. A, B, 8. A, B – program primární prevence /PREVCENTRUM/

8. a 9. ročníky – zájemci – nedělní divadelní představení „Děvčátko – vánoční příběh“ –

- Studio Dva divadlo

6. – 9. ročníky – olympiáda v anglickém jazyce

9. A, B – Schola Pragensis 2016 – Kongresové centrum Praha

6. – 9. ročníky – „Rytmus pěti kontinentů“ – akce ve školní tělocvičně

6. – 9. ročníky – celodenní multikulturní projekt „Jsme jedné země…“

8. – 9. ročníky – olympiáda v českém jazyce

6. B, 9. B – návštěva Muzea čokolády – prohlídka muzea, zhlédnutí procesu výroby čokolády,

školní workshop

8. – 9. ročníky – exkurze do Škody Mladá Boleslav

6. a 7. ročníky – divadelní představení „Vánoční koleda“ – Divadlo D21

8. a 9. ročníky – „České Vánoce“ – představení v divadle ABC

8. B – výlet do Poděbrad – prohlídka města, okružní plavba lodí po Labi

- vánoční přespání ve škole

- bruslení

6. – 9. ročníky – vánoční besídky

– filmové představení „Anděl Páně“ – kino CineStar Černý Most

Žáci 2. stupně se pravidelně účastní různých sportovních akcí a soutěží. Naši školu pěkně reprezentují.

                                                                                                         /M. Kosteasová/

Mikulášská nadílka

5. prosince přišel do naší školy Mikuláš s anděly a čerty. Ve třídách ho vítali děti s očekáváním, zda byly hodné , zda dostanou nadílku od Mikuláše. Děti zpívaly koledy, recitovaly básně a všude panovala vánoční atmosféra. (fotogalerie zde)

                                                                                                       Mgr. Ivana Klíčová

 

září - listopad

Akce 2. stupně – září - listopad 2016

6. A, B – adaptační výjezd na Malou Skálu

6. A, B – „Facebook a jiné sítě“ – přednáška

7. A, B - /Ne/bezpečný mobil – přednáška

8. A, B – „Sexting“ – přednáška

9. A – „Hry a hlavolamy“ – výstava

6. B – výlet do ZOO

9. A, B – „Bezpečně online“ – přednáška

6. A, B, 9. A, B – program primární prevence /PREVCENTRUM/

6. – 9. ročníky – vybraní žáci – „Freestyle Kolbenka“

7. A, B – „Kriminalita dětí“ - přednáška Městské policie Praha

8. A, B – „Drogy“ - přednáška Městské policie Praha

9. A, B – „Právní odpovědnost“ - přednáška Městské policie Praha

9. A, B – beseda o energii

8. A, B – návštěva Muzea čokolády

6. – 9. ročníky – vybraní žáci – plavecké závody

8. A, B – exkurze + workshopy na ČVUT

7. – 9. ročníky – zájemci – výlet do Německa

6. – 9. ročníky – „Ptáci – šplhavci“ – přednáška /Ornita/

                                                                                                                                             /M. Kosteasová/

Exkurze do Norimberku a na hrad Lauf

Dne 16.11. jsme se vydali po stopách Karla IV. za hranice ČR. (fotogalerie zde)

Nejdříve jsme navštívili hrad Lauf v Bavorsku, který založil Karel IV. Líbily se nám sály s gotickou klenbou a 114 erby měst, které patřily ke království. V městečku jsme si prohlédli také funkční mlýn u řeky a podzemí vytesané do skály.

Další zastávkou po cestě  Bavorskem byl Norimberk. Zde jsme navštívili Národní muzeum , kde vrcholila výstava k 700. výročí narození Karla IV. Mohli jsme obdivovat sochu Karla IV. v životní velikosti, šperky, obrazy , porcelán a také Vita Caroli , životopis, který napsal Karel IV.

Odpoledne jsme procházeli Norimberkem, obdivovali Kostel sv. Vavřince, norimberský hrad a vánoční trhy.

Kromě místních dobrot / norimberské perníčky, klobásky …/ jsme si do Prahy přivezli pěkné zážitky a nové informace z doby Karla IV.

 

                                                                                                                         Žáci 7.A,B,8.A,B, 9.A,B

Akce ve školním roce 2014/2015

 

Canisterapie na ZŠ Venclíků

Ve třídách prvního ročníku jsme realizovali úvodní hodinu s canisterapií. Jednalo se o tyto formy canisterapie- AAA (animal assisted activities) a AAE ( animal assisted education). V češtině tedy:  aktivity za přítomnosti zvířete a vzdělávání za přítomnosti zvířete. Interaktivní formou se snažíme seznámit děti s péčí o psa, působit preventivně proti úrazům způsobeným zvířaty a zároveň si při tom užít legraci.

Při prvním kontaktu je vždy ze všeho nejdůležitější klidný průběh seznámení dětí se psem. Proto vždy při vstupu do třídy děti zatím sedí v lavicích a  canisterapeutická fenka Naja se volně prochází po třídě a očichává si jak místnost, tak děti. Pak teprve požádám děti, aby se potichu přesunuly na koberec a utvořily tam kruh, ve kterém pak společně sedíme.

Začínáme vzájemným představením a rozhovorem o zvířátkách dětí a o Najce. V košíčku, který si Naja s sebou přinesla, máme připravené předměty potřeby pro život a denní péči o psa. Tím si hravou formou připomeneme potřebu každodenního krmení, česání, venčení, veterinární péči a další nezbytnosti pro spokojený život se psím parťákem. Pokračujeme rozhovorem o výchově psa a potřebných povelech, které musí pes i psovod zvládnout a pak si je společně předvádíme. To už se nám ale úvodní hodina blíží ke konci a tak se po společné reflexi loučíme a těšíme se na další příští setkání.                                                                                     

27. 4. 2015  v Praze                                                                                                                         Mgr. Eliška Kostková

 

 

 

OVOV
ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ

 

Dne 13.4. se na ZŠ Generála Janouška konalo okresní kolo soutěže OVOV pro Prahu 9 a 14, kterého jsme se také zúčastnili, a vybojovali opravdu úžasná místa. Tým, tvořený žáky Svatoňovou Lucií, Píseckou Danielou, Šusovou Natálií, Krupkovou Adélou, Pluhařem Jakubem, Sudlíkem Sebastianem, Peterou Tomášem a Landou Davidem, získal zlato a postup do krajského kola.
Ovšem také za jednotlivce jsme si odnesli cenné kovy. Lucie Svatoňová vybojovala zlatou medaili, Daniela Písecká, Natálie Šůsová a Jakub Pluhař získali stříbro a Adéla Krupková bronz. Závodili s námi i další žáci, Krupková Karolína, Prokšíková Patricie, Záluská Pavla, Sabo Michael a Křivánek Marek, kteří skončili těsně pod stupni vítězů. Všem závodníkům moc gratulujeme.
Mgr. Pokorná Lucie
 

Druháčci a přípravný ročník na hudebním pořadu.

  Ve čtvrtek 9.4. navštívila naší školu hudební skupina DUO BENE.
Pro naše žáky si připravila hudební pořad s názvem Hudba plná zvířátek.
Hudební pořad doprovázely obrázky Josefa Lady, texty Františka Hrubína a hudba Eduarda Douši.
Ocitli jsme se v Hrusicích, ve starém mlýně, který obýval mlynář Tydlita.
Ve mlýně bylo plno zvířátek- pan čuník, kravička, ovečky, pejsek Rek..a s každým zvířátkem si děti zazpívaly písničku.
Zvířátka se nacházela i v okolí mlýna- koník, kvočna, datel, straka a další. A opět s každým zvířátkem přišla písnička nebo pěkná melodie.
Žáci si vyzkoušeli zazpívat i kánon a  naučili se pohybovou hru Jak udělat hop a skok.
Závěrem hudebního pořadu se žáci seznámili s hudebními nástroji- příčnou flétnou, zobcovou flétnou, pikolou, drhlem a dalšími.
Pořad se všem moc líbil. Další návštěvu hudební skupiny DUO BENE očekáváme 7.5.

Vávrová Iveta /TU 2.A/
 

 

Druhé třídy v Planetáriu.

  Ve čtvrtek navštívily druhé třídy Planetárium.
Od září 2014 je Planetárium Praha planetáriem s největším rozlišením obrazu v Evropě.
Databáze digitálního planetária obsahuje přes 100tisíc hvězd a je stejně jako modely naší Galaxie aktualizována.
Pořad, který naši žáci zhlédli se nazýval: O Sluníčku, Měsíčku a hvězdičkách a byl vysílán živě.
Žáci se seznámili s objekty na noční obloze. Nahlédli do slunečního jádra i na povrch Měsíce. Cestovali naší sluneční soustavou a měli možnost se podívat i dozvědět o každé planetě něco zajímavého. Aktivně odpovídali na zadané otázky.
Na závěr se seznámili s fázemi Měsíce.
Zítra proběhne v dopoledních hodinách zatmění Slunce. Zakoupili jsme pro třídy speciální brýle, kterými můžeme zatmění sledovat.
Děti byli z programu nadšené a moc se těší na zítřejší sledování zatmění.

Iveta Vávrová /TU 2.A/
 

 

Hrady a zámky objevované a opěvované – Exkurze – 7.B

Dne 12.3.2015 jsme navštívili výstavu v Jízdárně Pražského hradu, kde jsme si prohlédli přes 600 exponátů ze stovky sbírek státních hradů a zámků v Čechách. Velmi nás překvapila bohatost dochovaného vybavení – nábytku, obrazů nebo stolního náčiní.
Oslovila nás řada památek , mimo jiné krásná dáma v rozevlátých šatech – alegorie Pýchy od Matyáše Bernarda Brauna – socha z Hospitalu Kuks.
Někteří z nás zatoužili si zahrát na Beethovenovo piano nebo se projet ve vystavovaném automobilu z první republiky.
Doporučujeme všem! Velmi se nám expozice líbila a mohli jsme tak v jediný den navštívit mnoho hradů a zámků.

Žáci 7.B
 

Akce 2. stupně – leden, únor 2015

6. A, B, 8. B,C - program primární prevence /PREVCENTRUM/
9. A – přednáška Právní důsledky patnáctiletých
6. – 9. ročníky - vystoupení historické skupiny Pernštejni ve školní telocvičně
6. A, B – divadelní představení Lakomá Barka v Divadle ABC
1. a 2. stupeň – školní kolo recitační soutěže Pražské poetické setkání
6. A, B – přednáška Sex, zdraví, vztahy I /Státní zdravotní ústav/
6. – 9. ročníky – Když chceš, tak to dokážeš /setkání se zpěvákem R. Bangou ze skupiny Gipsy.cz/
8. A, B, C – Kurs první pomoci /MEDICOR/
6. A, B – interaktivní výstava Odysseova dobrodružství na Chvalském zámku v Horních Počernicích
8. A, B, C, 9. A - přednáška Sex, zdraví, vztahy II /Státní zdravotní ústav/
M. Kosteasová
 

 

 

2.ročníky- preventivní program Osobní bezpečí.

  V pondělí 16.3. navštívil naše druháčky člen Policie České republiky v rámci preventivního programu na téma osobní bezpečí.
Žáci společně ve skupinách vypracovali test bezpečného chování – vybírali bezpečnou cestu domů, správný obrázek a odpověď na zadanou otázku.
Povídali jsme si jak se správně zachovat, pokud nás někdo neznámý na ulici osloví popř. někam pozve.
Sehráli jsme i scénku na konkrétní situaci a ukázali správný způsob jednání.
Na závěr hodiny jsme společně otevřeli téma bezpečný počítač.
Toto téma bude následovat v dalším preventivním programu v měsíci dubnu.

Iveta Vávrová /TU 2.A/
 

 

Easter project – Velikonoční projekt

Ve dnech 11. a 12. března jsme se dobrovolně po vyučování sešli na přípravě velikonočního projektu. Společně jsme zde tvořili velikonoční výzdobu pro naši školu. Děti zde malovaly velikonoční kalendáře.V následujícím týdnu budeme soutěžit o zajímavé ceny. Moc jsme si to užili.
Žáci 2. stupně

 

Basketbalový turnaj

Dne 4. února 2015 se žáci naší školy zúčastnili obvodního kola basketbalového turnaje,   určeného pro 8. a 9. ročníky základních škol a víceletá gymnázia.
  Jelikož se nám nepodařilo náš tým sestavit pouze z žáků 8. a 9. ročníků, bylo nám po dohodě s pořadatelem umožněno doplnění týmu o žáky z 6. ročníků, kteří projevili o turnaj zájem.
  I přes zjevný výškový hendikep však dokázali naši chlapci překvapit většinu zúčastněných a vybojovat pohár za celkové 2. místo.
  Gratulace a velké poděkování za předvedenou hru a nasazení tedy patří: Antonínu Hoškovi z 6.A, Tomáši Křenkovi, Davidu Landovi, Vladimíru Liškovi a Tomáši Peterovi z 6.B, Martinovi Černému z 8.A a Dominiku Hůlovi, Matěji Kopeckému a Danielu Doleželovi z 9.A.
 Mgr. Jiří Weiser
 

Druháčci – Plaváčci!

   Po naučném vystoupení historické skupiny Perštejni (3.2.), která naše žáky zábavnou formou seznámila s přemyslovskou dobou, začal pro naše druháčky plavecký výcvik.
Plavecký výcvik probíhá v rámci Tv a bude trvat v termínu od 4.2. -17.6.2015.
Výuková hodina trvá 45minut ( 1x týdně) a je plně hrazena školou.
Do Plaveckého areálu Hloubětín ( bazén s přisolovanou vodou) se naši žáci moc těšili.
První hodina plaveckého výcviku byla seznamovací a děti byly předběžně rozděleny do družstev. Plavecký výcvik umožňuje dětem se přestat bát vody, naučit se plavat, ale i plavcům vylepšit plavecký styl. Výuka probíhá pod vedením cvičitelek PŠ. Pedagogové dodržují pasivní dozor po celou dobu výuky plavání.
Dětem se první hodina moc líbila a už se těší na další!

Vávrová Iveta (TU 2.A)
 

 

 

 

Akce 3. A v 1. pololetí:

V  prvním pololetí třída 3. A navštívila několik akcí, které se všem velmi líbily.

10.10. Zoo Liberec - celodenní výlet

22.10. Divadlo Minor - představení Naše rodina

25.11. NG Klášter sv. Anežky České - program Řekla Káče Barce, nechme toho tance

9.12. Divadlo v Horních Počernicích - Malá mše vánoční v podání Kühnova dětského sboru

21.1. Divadlo Minor - představení Atlas světa
V 2. pololetí nás kromě návštěvy oblíbeného divadla Minor čeká škola v přírodě a akce zaměřené hlavně na enviromentální výchovu.

Jitka Zukalová
 

Dětský fotbalový pohár, hala Motorlet Praha, 14.1.2015

Chlapci z 1. a 2. tříd reprezentovali naši školu na Dětském fotbalovém poháru, který již po 5. pořádá Pražský fotbalový svaz. Je to největší halový fotbalový turnaj v Praze pro žáky a žákyně 1.- 2. tříd. pražských základních škol. Letos je přihlášeno 81 týmů. V naší skupině vybojovali chlapci po 1 vítězství a 2 remízách pro naši školu 5. místo z 9 přítomných pražských škol. Fotogalerie

Děkuji druhákům: Marvan, Dušek, Kaplan, Bár, Jeník, Ruda, Chrástecký, Dlouhý, Smrček a skvělému prvňákovi Romanovi Šikalovi za reprezentaci naší školy. Těšíme se  v dubnu, kdy se i s některými z nich pokusíme společně s třeťáky zabodovat na okresním kole Mc Donald´s Cupu.

Romana Bursová, vychovatelka ŠD

 

Druhé třídy na vánočním představení.

 Ve středu 17. prosince navštívily druhé třídy divadlo U Hasičů.
Představení Legenda o hvězdě bylo premiérou vánočního povídání o narození Ježíška a o tom, co se stalo v Betlémě před dávnými časy.
Herci děti seznámili s vánočními zvyky, říkadly a koledami.
Některé děti si přímo mohly vyzkoušet i roli herců- děvčátka hrála pannu Marii, chlapci svatého Josefa, Tři krále a pastýře, kteří se v příběhu přišli Ježíškovi poklonit.
Závěrem vystoupení jsme si společně zazpívali a popřáli krásné vánoční svátky.
Dětem se představení moc líbilo a aby radosti nebylo málo- v pátek 19.12. budou probíhat ve třídách vánoční besídky.

S přáním krásných svátků vánočních Vávrová Iveta /TU 2.A/.
 

Výlet do Drážďan

V naší škole máme již několikaletou tradici - adventní zájezdy do Německa. Letos jsme se rozhodli navštívit Drážďany - hlavní město Saska.
Ve čtvrtek 11. prosince se 54 dětí druhého stupně „nalodilo“ do velkého autobusu CK2. Děti byly moc hodné. Jak by také ne, když nad nimi bděla paní ředitelka spolu s třídními učitelkami 7. A a 6. B.
Počasí nám celkem přálo, a tak jsme většinu dne strávili venku. Prohlédli jsme si město, pan průvodce nám povyprávěl o historii i současnosti Drážďan, navštívili jsme barokní kostel a nádhernou obrazárnu Zwinger. Samozřejmě nám zbyl čas na drobné nákupy dárků na vánočních trzích. Zpáteční cestu autobusem nám zpříjemnila veselá pohádka Hotel Transylvánie.
Nikdo se neztratil, nezmokli jsme, penízky jsme utratili, zkrátka výlet se i letos pěkně vydařil.

M. Kosteasová
 

Olympiáda anglického jazyka – prosinec 2014

Olympiáda je rozdělena na dvě kategorie – 6. + 7. ročník a 8. + 9. ročník.

Kategorie 6. + 7. ročníků se zúčastnilo 17 žáků.
Na prvním místě v 6. třídě se umístila Markéta Kotlíková.
Na prvním místě v 7. třídě se umístnila Pavlína Nguyen.

Celkový vítěz této kategorie je Pavlína Nguyen ze 7. B.

Kategorie 8. + 9. ročníků se zúčastnilo 14 žáků.
Na prvním místě v 8. třídě se umístila Linda Šmolíková.
Na prvním místě v 9. třídě se umístila Zuzana Vojtová.

Celkový vítěz této kategorie je Linda Šmolíková z 8. C.

Vítězové postupují do okresního  kola v Domě dětí a mládeže.

Blahopřejeme.

Mgr. Radka Bobysudová 

 

Akce 2. stupně - listopad, prosinec 2014

11. 11. - 8. A, B, C, 9. A - dopolední představení divadelní hry Večer tříkrálový - divadlo Gong
17. 11. - 6. - 8. ročníky /zájemci/ - nedělní představení muzikálu Sněhová královna - divadlo Hybernia
25. 11. - 6. - 9. ročníky - setkání s cestovatelem Karlem Wolfem - KD Kyje
26. 11. - multikulturní den v tělocvičně naší školy
26. 11. - 6. B, 7. A - odpolední vázání adventních věnců s třídními učitelkami
1. 12. - 6. A, B, 7. A - dílnička ve svíčkárně Rodas v Šestajovicích
3. 12. - 6. B - výlet do Skanzenu v Přerově n/Labem /exkurze spojená s pěší turistikou/
          - 7. ročníky - přednáška „Než užiješ alkohol, použij mozek“
4. 12. - 6. - 9. ročníky -Olympiáda z AJ
8. 12. - 6. A, B, 7. A, B - představení černého divadla - divadlo Metro + procházka vánoční Prahou
9. 12. - 8. a 9. ročníky - Olympiáda z ČJ
11. 12. - 6. - 9. ročníky /zájemci/ - výlet do Německa, tentokrát do Drážďan
18. 12. - 6. B, 7. A - odpolední a večerní vánoční program ve škole + přespání ve škole
19. 12. - 6. A, B, 7. A, B, 8. C - filmové představení Sněhová královna - kino CineStar Anděl
Průběžně 6. - 9. ročníky absolvují program primární prevence /PREVCENTRUM/.
Během listopadu a prosince se žáci spolu se svými učiteli TV opět účastnili různých sportovních soutěží.

M. Kosteasová

 

Školní kolo dějepisné olympiády

28. 11. 2014 proběhlo školní kolo dějepisné olympiády. Tématem letošního ročníku jsou války v dějinách od Sáma do bitvy u Moháče.
Do okresního kola, které se koná 20. 1. 2015, postoupili žáci Ondřej Šedý, Veronika Pernicová a Martina Kotchanová.
 
PhDr. Oldřich Chládek

 

Rodas Šestajovice   27.11.2014   třída 7.B

Na tento den jsme se moc těšili, cesta metrem a autobusem do Šestajovic rychle utekla .Ocitli jsme se v místnosti , která voněla parafínem, květinami, medem Majitelka svíčkárny pomocí videoprojekce vysvětlila výrobu a zdobení svíček.
Další pracovník nás potom zavedl k nádobám s barvami a my mohli si sami ozdobit svíčky, vykrojit mýdlo a nasypat si do sáčku vonné koupelové soli.
Při odchodu jsme si prohlédli venkovní vánoční výstavu, domácí chov zvířat a občerstvili se v malé jídelně v areálu.l
Exkurze se nám moc líbila a na jaře se tam rádi opět podíváme :)

Mgr. Ivana Klíčová

 

S Venclíky kolem světa aneb „Velký bazar“

26. listopad se v naší škole uskutečnila v rámci multikulturního projektu a celoroční soutěže akce nazvaná „Velký bazar“. Jednalo se o dopolední setkání všech žáků naší školy v prostorách tělocvičny. Zde na základě zadaného úkolu v soutěži představovali výsledky své práce.
Úkolem nejmladších žáků byla prezentace kostýmů z Pohádek tisíce a jedné noci. Jejich vystoupení provázela orientální hudba a dokonce i některé paní učitelky se také převlékly do kostýmů.
Starší žáci měli těžší úkol. V rámci tohoto dne představit ostatním spolužákům zemi, kterou si vylosovali na začátku školního roku. Během několika minut se tělocvična přeměnila ve výstavní místnost se stánky zemí: Irsko, Švédsko, Maďarsko, Indie, Turecko, Japonsko, Brazílie, Peru, Kuba a Thajsko. Na těchto stáncích jsme mohli najít informace o lidech, kultuře, zajímavostech z těchto zemí. Na některých stancích probíhaly ochutnávky pokrmů, soutěžilo se v připravených soutěžích a také jsme shlédli připravená představení jednotlivých zástupců států.
Kateřina Dufková
 

Soutěž v anglickém jazyce

Dne 18. listopadu 2015 proběhla na Obchodní akademii v Holešovicích soutěž v anglickém jazyce Holešovice Challenge. Soutěž byla pouze pro žáky 9. ročníků základních škol. Hlavní cenou byl fotoaparát.
Z naší školy se přihlásila dvě děvčata. Zuzana Vojtová splnila poslechovou i gramatickou část na 100% a postoupila tak do finále. Fotoaparát si bohužel neodnesla.  
Přesto gratulujeme!

 Mgr.Radka Bobysudová
 

 

Druhé třídy v Planetáriu.

 11.listopadu navštívily druhé třídy zmodernizované Planetárium hl.města Prahy. Zmodernizovaná technologie, která stála 30 milionu korun, rozšířila promítání z 16 mil.obrazových bodů na neuvěřitelných 64 mil.
 Výukový program Křišťálové setry, přiblížil našim žákům nejenom světadíl Austrálii (v rámci školního projektu), ale i pohyby hvězd na noční obloze, známá souhvězdí a hvězdokupy.
Děti se tak mohly podívat, jak vypadá noční obloha u protinožců, vidět souhvězdí Jižní kříž, poslechnou a zhlédnou australskou lidovou pohádku Křišťálové sestry.
Žákům se program moc líbil (někteří byli v Planetáriu poprvé).
Po představení jsme si prohlédli i zajímavou výstavu v prostoru Planetária a žáci si mohli zakoupit i pěkný suvenýr.
Vávrová Iveta /TU 2.A/
 

Planetárium 1.B

V úterý 21.10. jsme si vyjeli do Stromovky a navštívili Planetárium. I když tam mnozí z nás už byli, bylo to přesto úžasné pozorovat noční oblohu a dozvídat se od Aničky a Nebešťánka spoustu zajímavých věcí. Třeba proč se střídá čtvero ročních období. Proč je na pólech pořád sníh a led a kdo jsou to protinožci.

Pak jsme se prošli podzimním, šustícím, barevným listím až k hřišti, kde jsme si vyzkoušeli lanovku, různé průlezky a pořádně se protáhli.

Paní učitelka nám slíbila, že si do Planetária opět někdy zajedeme.

Hurá …

Zubní kamion - zubní prevence, natáčení do TV  - 17. říjen

V pátek ráno 17.10. přijel k naší škole zajímavý kamion, který objíždí celou naší republiku a je vypravován Červeným křížem.

Uvnitř nás uvítal pan doktor - dentista a jeho asistentka. Mohli jsme si bez bázně sednout do zubařského křesla. Slečna  asistentka nás učila, jak si správně čistit svoje zoubky.

Ale co bylo úžasné, vše natáčela televize a dostali jsme se tak do přímého vstupu ČT1 Dobrého rána.

Byl to pro nás všechny úžasný zážitek.

Třída 1.B

Druhé třídy na škole v přírodě

V pondělí 13.října odjely druhé třídy na školu v přírodě do Lučan nad Nisou.
Penzion Kitty někteří žáci znali již ze školky, které pravidelně pro dobrou úroveň ubytování i stravování penzion Kitty navštěvují.
Na škole v přírodě jsme denně podnikali turistické vycházky nebo výlety.
Navštívili jsme rozhlednu Bramberk a  Nisanku, podívali jsme se k prameni řeky Nisy, do Liberecké ZOO na bílé tygry, nakrmili jsme kapry v Jablonecké přehradě.
Zúčastnili jsme se přednášky o bižuterii, a dokonce jsme se projeli i na koních.
Děti v lese nejenom stavěly domečky pro skřítky, ale taky úspěšně zvládly bojovou hru a našly v lese poklad.
Závěrem školy v přírodě jsme uspořádali diskotéku a vyhodnotili soutěže.
Počasí nám po celou dobu přálo.
Děti se naučily poznávat lesní stromy, rostliny i houby.
Všem se nám na škole v přírodě moc líbilo a pravděpodobně ji i příští rok zopakujeme.
Vávrová Iveta /TU 2.A/
 

Výlet 1.B k nedalekému rybníčku

První  turistická vycházka 1.B byla k nedalekému rybníčku v pátek 10. října.

Sešli jsme se u školy a společně pak zamířili k rybníčku, kde jsme krmili labutě a kačenky.

Také jsme si zaběhali a vyzkoušeli si štafety, hlavně předávání  „ štafetového kolíku“.

 

Akce 2. stupně - září, říjen 2014

6. A, B /dívky/- přednáška „Čas proměn“
6. A, B - adaptační výjezd - Český kras /Den plný her a soutěží. Každý žák byl odměněn
                                             dárkem, který si vybral podle svých získaných „hlaholic“./
9. A - přednáška „Facebook a jiné sítě“
8. A, B, C - přednáška „Saferinternet“
6. - 9. ročníky - přednášky Městské policie hlavního města Prahy
7. A - program primární prevence /PREVCENTRUM/
6. A, B - výlet na Pražský hrad /Komentovaná prohlídka Hradu a Chrámu sv. Víta.
              Následovala procházka Zlatou uličkou spojená s návštěvou výstavy brnění. Výlet
              byl zakončen ve věži Daliborka./
Zástupci 6. - 9. ročníků se průběžně se svými učiteli TV účastní sportovních soutěží, v nichž dobře reprezentují naši školu.
M. Kosteasová
 

FREESBEE CUP    

          
Ve středu 15. 10. se třídy 8.A, 8.B a 8.C účastnily FREESBEE CUPu, konaného v Praze na Letné. Žáky doprovázeli p. učitelé Ivo Brůna, Lucie Pokorná a Jiří Weiser.

Třídy se střetly ve freesbee do 21 bodů a zde jsou výsledky :
8.A : 8.B   1 : 21
8.A : 8.C    7 : 21
8.C : 8.B   3 : 21
Bezpečně zvítězila třída 8.B a zde je závěrečná tabulka :
• 8.B       2       2       0         42 : 4        4 body
• 8.C       2      1       1          24 : 28      2 body
• 8.A       2      0       2             8 : 42      0 bodů

Ivo Brůna
 

Druhé třídy v ZOO

  V úterý 7. října využily druhé třídy akční nabídku pražské ZOO - vstup pro děti za 1 Kč a navštívily zoologickou zahradu.
Děti si mohly na přibližně 50 hektarech prohlédnout přes 500 druhů zvířat.
Prostředí deštného pralesa v jihovýchodní Asii jsme zažili v moderním pavilonu Indonéská džungle.
Navštívili jsme i nově zbudovaný pavilon žiraf, slonů a hrochů.
Návštěvu zoologické zahrady jsme učinili nejenom pro radost dětí, ale také v rámci školního projektu – “S Venclíky kolem světa“, který na naší škole bude celoročně probíhat.

Vávrová Iveta /TU 2.A/
 

 

Soutěž 1. pomoci - Dny zdraví 2014 MČ

V úterý 30.9. se v naší škole uskutečnila soutěž v poskytování první pomoci, kterou pro nás připravila MČ Praha 14 a o.s. Helpík.

Soutěže se zúčastnila 4 družstva ( 2 družstva z prvního a 2 družstva z druhého stupně) ze 4 základních  škol: Bří Venclíků, Šimanovská, Generála Janouška a Vybíralova. Na úvod žáci shlédli prezentaci 1. pomoci, poté absolvovali stanoviště resuscitace, masivní krvácení, zlomenina  horní končetiny, popálenina, autohavárie.

Žáci naší školy byli velice úspěšní. Družstva z prvního stupně obsadila 1. a 3. místo. družstvo 2. stupně obsadilo 3. místo.

Kateřina Dufková

 

Bezpečnostní program pro 2. třídy.

  Ve školním týdnu (od 22.9.) navštívili druhé třídy členové Městské policie.  Žáky druhých tříd poučili o bezpečném chování na ulici i pro případ, že budou sami doma.
Žáci se dozvěděli, jak postupovat když na ulici najdou injekční stříkačku nebo je neznámý člověk osloví a bude něco nabízet, někam zvát.
Zopakovali si důležitá telefonní čísla, která většina žáků dobře znala.
Závěrem si možné situace sami zahráli.
Žákům se přednáška moc líbila, většina dětí na možné rizikové situace reagovala dobře.
Naši žáci jsou pravidelně a průběžně seznamováni s programy primární prevence rizikového chování, učitelé volí témata dle aktuálních potřeb třídy.  

Vávrová Iveta /TU 2.A/
 

 

 

 

Akce ve školním roce 2013/2014

 

 

Akce 2. stupně - červen 2014

Den dětí - žáci 9. ročníků připravili hry a soutěže pro druhé ročníky. Každý druháček, který  se zúčastnil, obdržel hezkou cenu v tombole.
Sportovní olympiáda - vybraní žáci 2. stupně si poměřili síly s žáky ostatních škol Prahy 9.
Dravci v naší škole - velmi zajímavý a přínosný program pro všechny žáky školy
Workshop „Street dance“ v naší tělocvičně - 6. a 7. ročníky
Závěrečný ples 9. ročníků v KD Kyje - bohatý program zajištěný našimi žáky a taneční
veselí za doprovodu skupiny Hitos
Petchkův palác - exkurze 9. A
Anglický muzikál v divadle Hybernia - 7. a 9. ročníky
Slavnostní oběd pro 9. ročníky
Grilování na školní zahradě - 7. A
Návštěva Lidic - 9. B
Drum circle - bubnování před CČM - 7. C
Třídní výlety na závěr školního roku:
6. A, B, 7. C, 8. A, 9. A - Mirakulum Milovice /cesta vlakem tam a zpět, 5 km pěší túra,              
                                         příjemně strávený den v přírodním parku/
9. B - výlet do IQlandie v Liberci

Na závěr letošního školního roku bychom chtěli všichni poděkovat pí ředitelce Machové a
pí zástupkyni Dufkové za to, že nám umožňují zúčastňovat se různých akcí. Děti si rozšiřují vědomosti a vzdělání, zároveň je pro ně pobyt ve škole příjemnější, mají se na co těšit a následně na co vzpomínat.
 

 

Akce 2. stupně - květen  2014

Turistický výlet na hrad Kost /5. - 9. r./ - cesta autobusem, pěší túra, prohlídka hradu
Divadelní představení „Bylo nás pět“ - Divadlo ABC /6. - 9. r./
Slavík - vystoupení nejlepších zpěváků naší školy /5. - 9. r./ - s dětmi připravil a hudebně doprovodil p. učitel Stibor.
Muzikál pro mladé „CARPE DIEM“ - divadlo Hybernia /8. a 9. r./
„Mexiko - záhada starých Mayů“ - kino Světozor /6. - 9. r./

Anglie 2014

Letos opět několik našich žáků vyjelo na jazykový pobyt do Velké Británíe. Tentokrát jsme zamířili do střední části Anglie, do města Coventry. Dopoledne byla ve znamení výuky angličtiny ve vzdělávacím centru. Odpoledne jsme vyjížděli za poznáním okolních zajímavostí.

Mezi nejzajímavější místa patřil např.  hrad Wawrick, kde jsme na vlastní oči spatřili prince Charlese. V tento den  na hradě probíhaly i různé ukázky středověkých činností - sokolnictví, divadlo, rytířský souboj nebo střelba ohnivé koule z obrovského praku.

Dalším zajímavým místem bylo město Stratford nad Avonou, rodiště W. Shakespeara a jeho rodný dům, přetvořený na muzeum. Black country museum - hornický skanzen s viktoriánskou školou, kde děti zažily výuku přísné paní učitelky a  vyzkoušely si psaní na tabulky.

Sladkým výletem byla návštěva továrny na čokoládu firmy Cadbury, děti nejen ochutnaly různé čokolády, ale prohlédly si stroje a projely se ve vláčku mezi pohyblivými figurkami znázorňujícími výrobky této čokoládovny.

Tečkou na závěr byla celodenní návštěva Londýna. Největším zážitkem zde byla výměna královniny gardy před Buckinghamským palácem a jízda lodí po řece Temži.

/Mgr. Kateřina Dufková/

 

Výlet prvňáčků do Pohádkové země.

  Ve středu 11.6. že první třídy vypravily do Pohádkové země v Pičíně.
Malá vesnička se pyšní bezkonkurenčně největší koncentrací skřítků a jiných pohádkových bytostí v České republice.
Spisovatelka, grafička a ilustrátorka Vítězslava Klimtová obdarovává svým darem nás všechny. Udělala si vlastní svět, který nyní navštěvují lidé a radují se stejně jako autorka. Hlavně děti si oblíbily její lexikol strašidýlek a skřítků.
Nejprve jsme shlédli  vnitřní expozici v rodinném domě, kde děti uvítal mluvící
dráček. Podívali jsme se i do sklepa na čerty a vodníky. V 1. patře - v galerii nás čekala prohlídka pohádkových obrazů, které autorka maluje ve Španělsku.
Nejvíce si ale prvňáčci užili zahradu. Ta byla plná pohádkových lesních bytostí, čarodějnic, elfů, vodníků a skřítků. Některé bytosti byli ve svých příbytcích, jiné jsme mohli vidět při jejich činnostech. Přiletěl sem i drak a přiklusala luční kobylka.
 Před odjezdem se s námi přišla rozloučit i autorka všech pohádkových postaviček – pí. Klimtová.
Dětem se v pohádkové zemi moc líbilo a  celý den jsme si přímo pohádkově užili.

Vávrová Iveta /TU/  
 

 

 

1.třídy v divadle Gong.

 

  V pátek 30.května navštívily první třídy – ke Dni dětí divadlo Gong.

V rámci prvouky jsme si o chování na kulturních akcích povídali a nyní jsme si to mohli i vyzkoušet.

Děti se do divadla moc těšily a přišly svátečně oblečené.

Objednané představení - Trampoty kmotry lišky aneb kdo je hloupější?, čerpá z půvabné Ladovy knížky O chytré kmotře lišce a z jeho Popletených pohádek.

V pohádkovém příběhu, kde nebyla nouze o napínavé honičky a hlavně legraci, nechyběly ani veselé písničky a spousta divadelních kouzel a triků. Naši prvňáčci se v divadle chovali jako skuteční školáci, také se i něčemu novému naučili -vysvětlili jsme si  pojmy jako je jeviště, hlediště, opona apod. Představení se dětem moc líbilo.

Naše prvňáčky čekají v měsíci červnu i další krásné akce – výlet do Pohádkové země, ukázka živých dravců a vystoupení žáků z 1.A na rodičovské schůzce.

Ing. Vávrová Iveta /TU 1.A/

 

Akce 2. stupně - duben 2014

Přednášky:
- Sexuální výchova - Státní zdravotní ústav /6. - 9. ročníky/
- Divácké násilí /9. r./
- Extremismus /8. r./
- Kyberšikana /8. - 9. r./
Přednášky pravidelně zajišťuje pí uč. Carevová, metodička prevence
rizikového chování žáků.
Filmové představení - Planeta Země - Indonésie - kino
                                    Světozor /4. - 9. r./
Víkendové divadelní představení - muzikál Mauglí - divadlo
                                                        Kalich /6. - 9. r./
Projektový den ve škole - „Naše farma“ /5. - 9. r./
Účast na akci „Den Země“ před stanicí metra Rajská zahrada
Velikonoční prodejní výstava
/Mgr. M. Kosteasová/
 

První třídy na exkurzi v Toulcově dvoře.

   Dne 16.4. navštívily první třídy, v rámci výuky a projektového dne, farmu hospodářských zvířat v Toulcově dvoře.
Farma je využívána pro ekologickou výchovu v rámci výukových programů.
Každoročně se na farmě odchovají mláďata a většina z nich se zapojuje do dalšího chovu, některá zvířata můžeme potkat i na výstavách po celé ČR.
Děti se na exkurzi moc těšily a některé z nich viděly živá hospodářská zvířata poprvé. Prohlédli jsme si slepičky s kohoutem, kozu, ovečky s jehňaty, krávu, vepře a taky koně. Navštívili jsme i místní velkou králíkárnu a podívali jsme se v čem naši předci žili a v jaké peci se dříve pekl chléb.
 Prošli jsme si i naučnou lesní stezku, během které jsme poznávali stromy a lesní zvířata (byla i na obrázcích).
Dětem se exkurze moc líbila.
Vávrová Iveta /TU 1.A/
 

Akce 2. stupně - březen 2014

Jeden svět na školách - každoroční přehlídka dokumentárních filmů společnosti Člověk v tísni -
                                      - 6. - 9. ročníky
Malé vinohradské divadlo - Staré pověsti české - 6. ročníky
                                           - Kytice - 7. a 8. ročníky
Obvodní kolo recitační soutěže Pražské poetické setkání - Zdeňka Štorková ze 7. A velmi hezky
reprezentovala naši školu.
Hanin kufřík - program Židovského muzea zaměřený na téma Persekuce a šoa
                        - součástí programu byla beseda s pamětníkem, který přežil holocaust, následovala
                          prohlídka Pinkasovy synagogy, Staronové synagogy a Starého židovského hřbitova
                        - programu se zúčastnili žáci 9. ročníků
/Mgr. M. Kosteasová/
                         

Drum circle - bubnování

V rámci oslav Prahy 14 se na naší škole uskutečnil workshop kolektivního bubnování. Akce se najednou zúčastnilo 200 žáků, kteří společně vytvářely rytmy na perkuse a bubny. (Fotoalerie)

Takto to popsala žákyně 6.B: " Bylo to velmi zajímavé a zábavné. Líbilo se nám, jak se celá škola dokázala sehrát. Líbilo se nám, jak jsme zahráli píseň na plastových barevných trubičkách. Mohli jsme si vyzkoušet zahrát na nový nástroj. Bylo zábavné jak jsme házeli plastové trubičky na pána. I když tohle všechno bylo náročné, přesto to byla zábava. Všichni jsme si to užili."

 

Pythagoriáda 2013/2014 – školní kolo - matematická soutěž

Výsledková listina:

ročník   počet řešitelů   úspěšní řešitelé

5.           19                     Šůsová Natálie (9 b.)
6.             8                     Richter Jan (9 b.)
7.           11                        -  
8.             4                        -

Mgr. B. Pokorná

Sen čarovné noci v Divadle ABC

18. února deváté ročníky zhlédly dopolední představení podle komedie W. Shakespeara „Sen noci svatojánské“.
Velmi pěkný zážitek, herci nás nejen pobavili, ale také obohatili naše vědomosti v oblasti literatury.

 

Recitační soutěž

V pondělí 3. března proběhlo školní kolo recitační soutěže, kterého se zúčastnilo téměř 40 účinkujících z 1. a 2. stupně. Děti se na recitaci pěkně připravily a porotu letos opět mile překvapila rozmanitost i přednes básní. Z každé kategorie byli vyhlášeni 3 nejúspěšnější, ale nutno dodat, že velká pochvala patří všem. A tak si sladkou odměnu odnesl každý. (Fotogalerie)

1. stupeň                                                         2. stupeň                                      
1. místo - Jakub Olejník - 2. B                           1. místo - Václav Novák - 8. A
2. místo - Tadeáš Suchánek - 3. B                    2. místo - Zdeňka Štorková - 7. A
3. místo - Lucie Vojdová - 1. A                          3. místo - Veronika Bobysudová - 6. B
/Mgr. Kosteasová/
 

Akce 1.tříd

  V pátek 21.2. se v tělocvičně naší školy konal koncert zlínské hudební skupiny Réva.
Naši prvňáčci se tak mohli z blízka seznámit i s méně známými hudebními nástroji jako je cimbál.
 Hudebníci skupiny Réva dětem předvedli nejenom vynikající výkon na hudebních nástrojích, ale měli pro naše žáky připravené i znalostní soutěže a odměny. Dětem se hudební pořad moc líbil, společně jsme zazpívali a na závěr i  zatančili.
Další hudební vystoupení pro 1.třídy je tento pátek, v programu „Jak šli muzikanti světem“. Již teď se žáci moc těší.
Recitační soutěž
Včera proběhla na naší škole recitační soutěž – školní kolo, které se rovněž zúčastnili naši prvňáčci. Žákyně z 1.A Lucie Vajdová se umístila na krásném třetím místě. Odměněni ale byli všichni účastníci soutěže, neboť se na soutěž pečlivě připravovali. Děkujeme i rodičům, kteří pomohli žákům s výběrem básně.
Vávrová Iveta /TU/

 

Setkání s cizinci

  V 11 hodin nás navštívili studenti z Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu a Běloruska, kteří se v Praze na Vinohradech učí intenzivně česky v Pražském vzdělávacím centru. Připravili si pro nás prezentace z výše uvedených zemí. Následovaly rozhovory v ruštině. Potěšilo nás, že si můžeme promluvit s rodilým mluvčím. Vyučující ruského jazyka na náš dotaz, zda návštěvu zopakujeme, odpověděla - ANO!
UŽ SE TĚŠÍME !
Mgr. I. Klíčová  +  7.A
 

Letná 2014, 7.B, 7.C

V pátek 14. února jsme byli s paní učitelkou Lucií Pokornou a třídami 7.B a 7.C na Letné v zimním olympijském parku. Jelikož se hrál vítězný hokej s Lotyšskem /4:2/, hoši většinou postávali kolem obří obrazovky a sledovali vývoj zápasu.
Děvčata radši bruslila, koukala se na běžkaře, nebo zkoušela stupně vítězů.
Jen Patrika zajímal jen snowpark, kde vyzkoušel své prkno. Bylo možno se podívat i na curling. V rámci výstavy jsme měli možnost prohlédnout si boty Neumanové či brusle Sáblíkové.
Díky slunečnému počasí se vycházka povedla. (Fotogalerie)

  Ivo Brůna
 

Futsal

Dne 13. února 2014 se konalo 2. kolo Futsalového turnaje. Po úspěšném postupu z 1. kola náš tým /ZŠ Bří Venclíků/ se utkal se soupeři : Gymnázium Nad Štolou, ZŠ Říčany a Gymnázium Litoměřická. Jelikož na sraz nepřišli 3 hráči, museli jsme odehrát utkání jen s jedním střídajícím hráčem.
První utkání jsme hráli s budoucím vítězem Gymnáziem nad Štolou. Po ustrašeném výkonu v prvním poločase jsme prohrávali 2:0. Ve druhém poločase jsme se zlepšili a snížili na 2:1 a 4:2 díky střelci Christiana Georgiou. Nakonec jsme podlehli 5:2.
Druhý zápas jsme hráli hned po předchozím a tak se projevila únava a domácí ZŠ Říčany nás porazili 7:1. Jediný gól našeho týmu vstřelil opět Christian Georgiou.
V pátém zápase zvítězilo Gymnázium Nad Štolou na domácími Říčany 4:1 a postoupili do dalšího kola.
My jsme odehráli poslední zápas s Gymnáziem Litoměřická a po velkém boji, kdy poločas skončil 1:1, jsme zvítězili 4:2. 3 branky vstřelil opět Christian Georgiou  a poslední vstřelil Michael Sabo. (Fotogalerie)
Ivo Brůna                            
 

Lyžařský kurz

Lyžařský kurz proběhl v termínu od 2. 2. – 7. 2. 2014 ve Vítkovicích v Krkonoších

Kurzu se zúčastnilo 19 dětí ze sedmých a devátých ročníků . Žáci byli ubytováni v šesti až osmilůžkových pokojích v místní ZŠ.  Sociální zařízení bylo na chodbě poblíž pokojů. Stravování bylo pestré - 4 x denně včetně pitného režimu.  Lyžařský a snowboardový výcvik probíhal na sjezdovkách vzdálených asi 150 metrů od chaty. Žáci se zúčastnili výcviku na lyžích a snowboardu a závěrečného závodu ve skicrosu. Během výcviku nedošlo k žádnému zranění. Počasí bylo přijatelné, teploty se pohybovaly v rozmezí od -3°C do +8°C, většinou bylo slunečno nebo mlha. Jeden den mírně sněžilo. Výška sněhu byla od 20 – 40 cm.

Kurz byl zdařilý po všech stránkách. Děti byly skvělé, jídlo bylo výborné a počasí se parádně vydařilo. Už se těšíme na příští rok zase na stejné místo. (Fotogalerie)

Mg. Klára Machová

 

2.A - výstava Ať žijí strašidla

V den pololetního vysvědčení byla třída 2.A na komentované prohlídce nové výstavy Ať žijí strašidla na Chvalském zámku. Průvodkyně nás nejprve seznámila s komnatami a historií zámku, poté jsme se už vydali na strašidla. První část je udělaná formou stezky odvahy, která je umístěná ve třech místnostech. Kdo dokázal projít místnost plnou strašidel, dostal razítko. Poslední místnost, nejstrašidelnější, plnou koster a různých krvavých bytostí, nezdolal každý. Průvodkyně navíc zážitek umocnila tím, že v místnosti zhasla a světla jen problikávala. Do toho se ozývalo hromobití a jekot dětí. Ačkoliv některá děvčata třetí místnost nezvládla projít, zbytek třídy z ní byl nadšený a nechtěl odejít. Druhá část výstavy je věnovaná skřítkům a vílám paní V. Klimkové, kterou děti znají z Pohádkové země a Lexikonu strašidel. Po příjemně stráveném dopoledni jsme se vrátili do školy, kde žáci dostali vysvědčení. (Fotogalerie)

TU Jitka Zukalová a třída 2.A
 

 

První třídy v kině

 30.ledna- v den vysvědčení se první třídy vypravily do kina. Z nabídky filmů zvítězil film Ledové království a Turbo.
Ledové království vypráví příběh dvou sester, které k sobě hledají cestu a tu i přes kletbu nakonec naleznou…v příběhu se vyskytuje i postava sympatického horala, jeho soba a svérázného sněhuláka Olafa. Je to jemný příběh o přátelství, obětování a lásce. Film je plný i legračních okamžiků a má samozřejmě šťastný konec.
Film Turbo vypráví o snaživém hlemýždi, který pilně trénuje na běžecký závod, který nakonec zaslouženě vyhraje.
Dětem se vybrané filmy moc líbily a chovaly se v kině opravdu ukázněně.
Další akce, které čekají naše milé prvňáčky :
V měsíci únoru – preventivní program Veselé zoubky a  v měsíci březnu- komponovaný interaktivní pořad s písničkami o muzikantech a hudebních nástrojích – “Jak šli muzikanti světem“.
Závěrem je třeba naše milé prvňáčky moc pochválit, nejenom za hezké chování na školních akcích, ale i za pěkné výsledky ve školních kroužcích a výukových předmětech.

Vávrová Iveta (TU 1.A)
 

Turnaj v kopané 29.1.2014

Naši malí fotbalisti z 1. a 2. tříd reprezentovali školu na Dětském fotbalovém poháru, který již po 4. pořádá Pražský fotbalový svaz. Jedná se o největší halový fotbalový turnaj v Praze pro žáky a žákyně 1.- 2. tříd. pražských základních škol. Letos se ho zúčastnilo 69 týmů. 29.1. proběhl poslední turnaj  základního kola v hale SK Motorlet. Naši kluci bojovali. Podařili se nám dvě remízy a ikdyž jsme skončili na 7. místě, sportovní dopoledne jsme si určitě užili. (Fotogalerie)

Děkuji za reprezentaci druhákům: Poborský, Procházka, Ducheček, Bobysud, Janeček, Kraml, Tesárek a prvňákům: Pluhař, Marvan, Dušek, Kaplan.

Romana Bursová, vychovatelka ŠD

Olympiáda z anglického jazyka

Kategorie 6. – 7. ročník: celkový počet bodů - 55
1. Cafourková Tereza  7. A – 48 bodů
2. Nguyen Pavlínka 6. A – 46 bodů
3. Šedá Lucie 7. A – 42 bodů
   
6. ročník: 7. ročník:
1. Nguyen Pavlínka - 46 bodů 1. Cafourková Tereza – 48 bodů
2. Richter Jan, Nguyen Thang - 28 bodů 2. Šedá Lucie - 42 bodů
3. Bobysudová Veronika – 26 bodů 3. Machová Kateřina - 33 bodů

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie 8. – 9. ročník:  celkový počet bodů - 80
1. Lapka Petr 9. B – 78 bodů
2. Vojtová Zuzana 8. A – 77 bodů
3. Ursul Alexandr 9. A – 73 bodů

 

 

 

   
8. ročník: 9. ročník:
1. Vojtová Zuzana – 77 bodů 1. Lapka Petr – 78 bodů
2. Petrůvová Tereza – 64 bodů 2. Ursul Alexandr – 73 bodů
3. Bašusová Denisa - 59 bodů 3. Trucová Tereza - 61 bodů

 

 

 

 

 

Představení Dr Klutze

Na naši školu jsme pozvali australského klauna, jehož motto je: „Mojí láskou je učit děti anglicky využitím scénických umění.“
Připravil si pro naše malé žáčky interaktivní divadelní představení pro výuku základů angličtiny.  Představení proběhlo celé v angličtině. Děti si procvičily barvy, čísla, krátké věty.
Z přiložených fotografií můžete posoudit, jak si děti představení užily.

Mgr. Radka Bobysudová
 

Akce 2. stupně

10. 11. Divadlo Kalich - muzikál Pomáda - nedělní představení pro všechny zájemce 2. stupně

4. 12. Divadlo Bez zábradlí - dopolední představení Česká mše vánoční

5. 12. Výlet do Míšně - připravila a zorganizovala pí učitelka Carevová.
Cesta krásným klimatizovaným autobusem, exkurze do míšeňské porcelánky, procházka městem spojená s vánočními trhy, návštěva zámku Moritzburg a výstavy věnované pohádce Tři oříšky pro Popelku. Vše za doprovodu příjemného pana průvodce.

6. 12. Mikulášská družina navštívila děti na prvním, ale i druhém stupni. Mikuláš, andílci i čerti /žáci 9. ročníků/ byli moc krásní a hodní.

7. 12. Divadlo Hybernia - Sněhurka a sedm závodníků
Pohádkový muzikál, na který se v sobotu dopoledne vydalo 30 dětí 6. - 9. ročníků.

20. 12. Tradiční vánoční besídky v 6. - 9. třídách, dále zhlédnutí nového filmu Putování za vánoční hvězdou v kině CineStar.

Podvečerní procházka vánočně vyzdobenou Prahou a návštěva Divadla Broadway - představení „Vánoční zázrak aneb sliby se maj plnit o Vánocích“.
Mgr. J. Carevová, Mgr. M. Kosteasová
 

VÁNOČNÍ VÝSTAVA  4.12.2013

Na pátek sv. Barbory naše škola zavonila jehličím a děti spolu s učiteli připravily již další výstavu vánočních výrobků pro naši MERCY z Keni.

Výrobků se sešlo tolik, až oči přecházely. Pro vánoční atmosféru zazpívaly děti z kroužku pí uč. Žídkové.

Celkově se pro Mercy vybrala částka 16.341,- Kč. Děkujeme všem zúčastněným a zvláště pak manželům Korsovým za jejich finanční dar. (Fotogalerie)

Z. Meyerová, vychovatelka ŠD

1.A v divadle Gong.

V pondělí 9.12. se vydala třída 1.A na první kulturní akci mimo školu, do divadla Gong na představení Vánoční koledy.
Cestu na metro, metrem i po chodníku do divadla, zvládli prvňáčci  na jedničku.
Kouzelný vánoční příběh Vánoční koleda začíná na Štědrý den v domě, kde bohatý, bezcitný a mrzoutský skrblík Hamoun přepočítává zlaťáky…všude kolem sedí lidé u štědrovečerního stolu, ale on je sám – a kromě svého bohatství nemá nic a nikoho…
Vše se ale změní po návštěvě čtyř duchů, kteří Hamounovi ukážou jak kdysi dokázal být šťastný, ale taky jeho špatný konec, pokud se nepoučí a nezmění svůj život. A jak už to o Vánocích bývá, stane se zázrak…
Celé představení bylo provázeno hezkou hudbou a písničkami. Dětem se tato magická pohádka plná kouzel a tajemství moc líbila a na konci představení dlouho tleskaly.
Vávrová Iveta, TU
 

Malý Mozart - opera

13.11. 2013 se třída 2.A zúčastnila nového výukového pořadu pro 1. stupeň věnovaného životě a tvorbě W. A. Mozarta. Žáci měli možnost se seznámit s ukázkami z Figarovy svatby, Dona Giovanniho, Malé noční hudby a Kouzelné flétny. Nahlédli do dětství Mozarta, seznámili se s jeho rodinou a poslechli si hravou ukázku z jeho dopisů. V představení účinkovala Dětská opera Praha v dobových kostýmech za hudebního doprovodu komorního orchestru, některé obtížnější árie zpívali studenti konzervatoře. Pořadem provázela paní Jiřina Marková - Krystlíková, která s dirigentem častým kladením otázek publiku a možností zkoušení paruk a dobových kostýmů udržovala výborně pozornost dětského publika. Dle otázek po skončení pořadu si žáci několik informací o Mozartovi zapamatovali a vědí, co to je opera. Pořad tedy splnil očekávání.
Jitka Zukalová, TU


Divadlo Gong - O pejskovi a kočičce

4.10. 2013 třída 2.A  navštívila malou scénu divadla Minor, kde jsme viděli tradičně výborné představení v podání herců tohoto dětského divadla. Nejprve všechny překvapila velikost hlediště, kde bylo pouze šest řad po patnácti židlích, takže herci hráli i mezi žáky a občas je zapojili do hry. Druhým překvapením bylo zajímavé ztvárnění představení, ve kterém se prolínalo několik příběhů z Pejska a kočičky. Představení bylo veselé a hravé, děti byly nadšené. Další představení zde uvidíme v únoru, kdy máme lístky na lesní revue O Smolíčkovi.
Jitka Zukalová, TU
 

Multikulturní den

Listopad byl měsícem multikultury na naší škole. Tento měsíc probíhal projekt financovaný z rozvojového programu MŠMT Bezplatná výuka českého jazyka přizpůsobená potřebám žáků-cizinců z třetích zemí za rok 2013.

Tento projekt byl určen především žákům 5. – 9. tříd, ale bylo na zvážení třídních učitelů nižších ročníků, zda a v jaké míře se připojí. Projekt měl 2 fáze:
1. Výroba a vzlet vietnamského draka dle technického návodu.
Cílem bylo vyrobit z přírodních materiálů draka, který bude nejen krásně vyzdobený, ale bude i létat. Této části projektu se zúčastnily všechny třídy. Draci byli krásní, a pokud žáci dodrželi výrobní postup, drak opravdu letěl.   Při výrobě draka se žáci seznámili s pracovním postupem, dle plánku výroby sami nebo s pomocí učitele draka vyrobili a vyzdobili. Odměnou za jejich snahu byl pocit úspěchu na projektovém dni, když jim drak ve větru krásně létal. Výsledkem této výroby draka bylo i zjištění, že drak nemusí stát velké peníze v obchodě, ale že i za pár korun si jej děti mohou vyrobit samy. Žáci 3.A a 5.A téma draků obohatili o výstavku  heraldických znaků různých zemí.
             
2. Volba země a její prezentace na projektovém dni.
V rámci přípravného dne si žáci se svými třídními učiteli vybrali zemi, kterou hodlali představit ostatním žákům školy. Zastoupeny byly tyto země: Japonsko, Keňa, Kanada, Mexiko, Spojené arabské emiráty, Egypt, Jamajka a Uzbekistán.
             
Po výběru své země měli za úkol popřemýšlet, jakým způsobem by tuto zemi reprezentovali výzdobou ve třídě a prezentací v tělocvičně na projektovém dni.
Výzdobu třídy pojaly všechny skupiny ve velkém stylu. Dveře do tříd byly zpravidla vyzdobeny vlajkou a dalšími typickými atributy dané země. Samotné třídy byly vyzdobeny v duchu země.  Po celé třídě se nacházely informace o zemi, obrázky, výrobky a dekorace, které žáci sami zjišťovali a vyráběli. 8. A dovedla svou výzdobu k dokonalosti napsáním rozvrhu v japonských znacích,  výzdobou origami a svítícím robotem. 6.B ve své třídě vystavila keramické výrobky a šperky vlastní výroby inspirované Keňou. V 7.C vyrostly kaktusy, stěny třídy zdobila sombrera, obrázky mayských bohů a fotografie turisticky zajímavých míst. 7.A svou třídu zahalila do vlajkové trikolory, postav oblečených do typických arabských obleků a architektonických perel Dubaje. Ve třídě 9.A  dominoval list marihuany, typický pro Jamajku. V 6.A  nejvíce zaujala krásně vyvedená hlava velblouda.
Vyvrcholením tohoto projektu byl den v tělocvičně. Ta se proměnila v prostor s nádechem „ Velkého bazaaru“. Na jednom místě se mísily ukázky krojů různých kultur. Zněla pestrá  hudba, ochutnávala se jídla různých chutí a vůní, a především se zde potkali téměř všichni žáci naší školy. Pro žáky nejen prvního stupně byly u každého stánku připraveny tematicky laděné soutěže a aktivity. Střelba na branku, ochutnávka lívanečku s javorovým sirupem u kanadského stánku, hod do sombrera, ochutnávka nachos a čokoládových chilli lanýžů u Mexičanů. Stánek Uzbeků nabízel lahodný čaj a výrobu papírových čepic,  Jamajčané míchali koktejlové nápoje, japonské stánky nabízeli ochutnávku želé a suši a skládání origami, Egypt a Keňa nabídly vědomostní soutěže, u  dubajského stánku žáci za soutěž získávali čokoládové mince a lahodný dort.
V rámci tohoto dne probíhala i vystoupení jednotlivých zemí. Japonci předvedli čajový obřad a tanec s vějíři, Dubaj neboli SAE nás za zvuku hudby a břišního tance seznámila s NEJ této země, Mexičané předvedli konverzaci ve španělštině a naučili nás pár základních slovních obratů v této řeči. Keňané přečetli africkou pohádku, Uzbekové, Jamajčané a Egypťané nás informovali o své zemi a Kanaďané nás obdařili svým zpěvem kanadské hymny.
Cílem tohoto projektu bylo seznámit žáky s kulturami ostatních zemí jinou formou než běžnou výukou. Žáci se sami aktivně zapojovali, spolurozhodovali o výsledné formě své prezentace, pracovali ve skupinách i samostatně. Srovnávali výsledky své práce s ostatními skupinami.  Tento projekt se velmi podařil a předčil očekávání.
 

Kateřina Dufková

Multikulturní den v 1.A.

 Ve středu 27.11.2013 se v prostorách naší školy konal multikulturní den. Tato akce, kterou připravili žáci naší školy pod pedagog.vedením, umožnila našim žákům přiblížit život v jiných zemích… seznámit žáky s cizí kulturou a něco více se o cizí zemi dozvědět.
Naše třída 1.A v rámci tohoto dne navštívila přichystané stánky - zastupující jednotlivé země, kde nám starší žáci cizí zemi představili. Dozvěděli jsme se něco o životě v Egyptě, Mexiku, Japonsku a jiných, pro naše děti méně známých zemí. Děti měly možnost i ochutnat pokrmy a nápoje z těchto zemí, zasoutěžit si např. házení míčku do sombrera.
Na závěr dne jsme se zúčastnili pouštění vietnamských draků, které si každá třída pro soutěž vyrobila.
Den plný zážitků provázelo po celou dobu i krásné počasí.
Našim prvňáčkům se přichystané akce moc líbily.
Další akce třídy 1.A je plánována na 9.12.2013 – návštěva divadla Gong, představení Vánoční koledy.
Ing. Vávrová Iveta, TU 1.A
 

Kroužek keramiky

Od měsíce října 2013 začal na naší škole opět fungovat kroužek keramiky.
Tento kroužek je určen pro děti 1.stupně a to jak pro začátečníky, tak i pokročilé.
Téma výrobků čerpáme nejenom z ročního období, snažíme se vyhovět i požadavkům žáků v jejich nápadech a námětech.
V měsíci říjnu jsme vyráběli ježky, pejsky, strašidla, drobné pohádkové postavičky…v měsíci listopadu potom čertíky, stojánky na svíčky a zvonečky s chaloupkou a to především pro prodejní výstavu. Tato výstava se uskuteční 5.12. 2013 v budově naší školy. Výtěžek z výstavy je věnován sponzorství africké holčičky Mercy.
O tom jak jsou naše děti zručné se můžete přesvědčit sami návštěvou výstavy. Přikládám několik snímků výrobků, které se budou na výstavě prodávat. Všichni jste srdečně zváni!  (Fotogalerie)
Ing.Vávrová Iveta, vedoucí kroužku
 

Návštěva rodilého mluvčího na naší škole

Naše škola se snaží žákům přiblížit výuku anglického jazyka různými soutěžemi,  divadly nebo knihami. A proto jsme velmi rádi přivítali další možnost, jak oživit výuku. Naši žáci měli možnost konverzovat s  rodilým mluvčím ze Spojených států amerických.
Na podzim přilétla na návštěvu do Prahy bývalá žákyně naší školy, která po několika letech strávených v Japonsku a ve Velké Británii zůstala na Floridě ve Spojených státech.
K naší radosti již podruhé navštívila i se svým manželem z USA naši školu.
Někteří žáci si je už pamatovali a měli připraveno spoustu otázek. Žáci také pohotově reagovali na dotazy v angličtině. Nejčastějším tématem nebylo pouze počasí, ale také sport a jídlo.
Dle časových možností našich hostů se snažíme, aby většina tříd na druhém stupni měla možnost alespoň hodinu vyzkoušet si své znalosti z anglického jazyka. (Fotogalerie)
Mgr. Radka Bobysudová
 

Sportovní den

Každoročně na podzim učitelé 2. stupně připravují pro své žáky orientační závod. Letos tento všemi očekávaný den připadl na úterý 8. října. Trasa vedla lesem na Lehovci. Smíšená družstva žáků 5. – 9. tříd hledala podle fáborků stanoviště a plnila úkoly tematicky zaměřené na jednotlivé vyučovací předměty. Počasí nám přálo, nálada byla výborná. Všichni zúčastnění si dopoledne pěkně užili, ke všemu něco udělali pro své zdraví, neboť pohybu není nikdy dost. Vítězové samozřejmě obdrželi sladkou odměnu. A ten, kdo zůstal doma /náhlá nevolnost, rodinné důvody…/, se snad napřesrok polepší a půjde si změřit síly s ostatními kamarády.
M. Kosteasová      

Školní akce v měsíci září - 2. stupeň

Naučný, zároveň však zábavný program historické skupiny Pernštejni - tentokrát na téma Přemyslovci /6. - 9. ročníky/
Divadlo ABC - představení Lakomá Barka /6. a 7. ročníky/

Přírodovědný program Kam ptáci letí…  /6. a 7. ročníky/
(Fotogalerie)

 

Pí učitelka Carevová zorganizovala velmi zajímavé a pro naše žáky určitě přínosné programy:
1. Přednáška MP Praha /5. - 9. ročníky/
2. Hrou proti AIDS /8. a 9. ročníky/
3. Co nám může hrozit na internetu /5. a 6. ročníky/
M. Kosteasová
 

První školní den

V pondělí 2. září nám začal nový školní rok. Tak jako na jiných školách, tak i u nás patřil zejména našim prvňáčkům. A že se jich letos sešlo hodně.

Třídní učitelky si své žáčky odvedly do tělocvičny, kde na ně čekali čerství deváťáci.

Paní ředitelka děti i rodiče mile přivítala, poté deváťáci pomohli dětem nastoupit před rodiče a paní učitelky své prvňáčky ošerpovaly. Letos žádné z dětí nebrečelo, všechny byly statečné a nový krok do života proběhl v příjemné a veselé náladě.

Spolupráce prvňáků a deváťáků bude pokračovat po celý školní rok.

Hodně úspěchů a hezkých chvil ve školním roce 2013/2014 přejeme samozřejmě všem našim žákům i vyučujícím. (Fotogalerie)

M. Kosteasová

Akce ve školním roce 2012/2013

Anglie 2013

V prvním červnovém týdnu se několika žákům naší školy podařilo již podruhé vyjet do Anglie. Tentokrát jsme svůj pobyt zaměřili na Londýn, jeho nejvýznamnější památky (Tower of London, St.Paul´s  Cathedral, Greenwich a Nultý poledník),známé parky a muzea. Mezi další známá místa, která jsme navštívili, patří letní královské sídlo Windsor Castle,univerzitní město Oxford s kolejí Christ Church,kde se natáčel Harry Potter. Dalším výletním místem byl Royal Pavillion, královské sídlo, kde se nachází také podmořské centrum a zábavní molo.

Celý týden si žáci v dopoledních hodinách měli možnost procvičovat své konverzační dovednosti s rodilými lektory ve vzdělávacím centru a večer v rodinách, kde byli ubytováni.

Celý týden jsme měli krásné počasí, svítilo sluníčko a bylo teplo. (Fotogalerie)

Kateřina Dufková

 

Kino Světozor - Příběh pradávné Lemurie

Letos jsme se již poněkolikáté zúčastnili zeměpisného pořadu v kině Světozor, tentokrát o Madagaskaru. Pořad i doprovodný výklad byly moc zajímavé a všichni jsme si odnesli spoustu nových informací. Smutné bylo zjištění, že krásný Madagaskar, který známe spíš jen z pohádek, je země plná chudoby a těžkého života.

Exkurze do Coca-Coly v Kyjích /8. a 9. ročníky/

Exkurze byla moc zajímavá. Nejdříve jsme zhlédli dokumentární film o vzniku Coca-coly, dále jsme se prostřednictvím filmu dostali do různých zákoutí výroby tohoto nápoje. Poté jsme se oblékli do ochranných plášťů a čepic a následovala prohlídka skladů a provozu. Překvapilo nás, jak je vše zcela automatizované, téměř žádné zaměstnance jsme neviděli.

Exkurze se nám moc líbila, ke všemu každý jako dárek dostal 2 nápoje dle vlastního výběru.

31. 5. - Den dětí

Deváťáci připravili ke Dni dětí pro své mladší spolužáky z 1. a 2. ročníků dopoledne plné soutěží. Každý, kdo se zúčastnil, dostal odměny, a nebylo jich zrovna málo. Musíme pochválit všechny děti. Mladší za nadšení a snahu, starší za skvělou organizaci a pomoc těm malým. Jelikož i naši deváťáci jsou stále ještě dětmi, také oni dostali malý dárek k svému svátku-zmrzlinu.

10. 6. - Divadlo Gong

Loni jsme navštívili Shakespearovo drama Král Lear, letos jsme tragédii vyměnili za komedii Večer tříkrálový. Osmáci a deváťáci měli celé divadlo Gong jen pro sebe a nikdo určitě nelitoval, že se do divadla vypravil.

Keramika v naší škole.

 V úterý 11. 6. 12013 proběhla poslední hodina zájmového kroužku keramiky. Letos se do kroužku keramiky zapojilo celkem 24 žáků a to z 1. až 5.tříd.
Kroužek se při naší škole otevírá každoročně a to od měsíce října.
Je určen nejenom pro úplné začátečníky, ale i pro pokročilé.
Kroužek je veden zdarma, žáci si platí pouze materiál. Pomůcky můžeme rovněž zdarma zapůjčit. Více informací bude opět s předstihem poskytnuto rodičům v průběhu měsíce září 2013.
Někteří žáci jsou velmi šikovní a jak můžete sami posoudit, jejich výrobky jsou moc pěkné.
Vávrová Iveta  Ing.  /vedoucí kroužku keramiky/
 

Ples

Zveme rodiče a žáky na absolventský ples žáků 9. ročníků, který se bude konat 13. 6. 2013 v KD Kyje - Šimanovská 47, v 18 - 22 hod. Lístky jsou k dispozici u paní zástupkyně. Cena 150 Kč.

Výukový projekt – Local Heroes pro 5.A.

 
  V pondělí 6.5. se třída 5.A zapojila do výukového programu Sdružení Tereza pod názvem Local Heroes – Zeleň ve městě.
Cílem lekce bylo aby si žáci prožili, popsali a uvědomili, co všechno dokáže zeleň, jakou funkci plní a návazně vymyslet jak vylepšit, změnit blízké okolí naší školy. Žáci pracovali ve skupinách a každý dostal jinou roli.
Počasí nám přes hrozbu deště vyšlo a jak se žákům lekce líbila, napsali žáci sami.:
“V pondělí nás navštívily dvě lektorky ze Sdružení Tereza – Martina a Anežka.
Před školou si nás rozdělily na dvě skupiny a každý z nás dostal roli – vizionáře, novináře, badatele nebo designéra zeleně. Hledali jsme před školou místa, která bychom změnili a taky nakreslili svůj návrh. Na školním pozemku jsme hledali a určovali zvířata a rostliny, které jsme našli. Po přestávce jsme odešli k nedalekému rybníku a tam jsme pomocí dotazníku dělali anketu s kolemjdoucími lidmi. Tato část mi přišla nejzábavnější…lidé odpovídali na otázku - co jim zeleň poskytuje, zda jsou spokojeni s množstvím zeleně apod.
Nakonec jsme si představovali, jak bude za mnoho let vypadat okolí naší školy.
Ve třídě jsme veškeré informace zpracovali a zakreslili v mapce místa, která chceme změnit. Program lekce se mi moc líbil.“
Neziraj Patrik, žák 5.A.
 

5.A na výchovném koncertě v Selesiánském divadle.

  25.4. se třída 5.A zúčastnila výchovného koncertu folklórního souboru Kytice v Selesiánském divadle na Praze 8.
Pozvání na koncert dostala naše třída od žákyně – Prokšíkové Patricie, která ve zmíněném souboru účinkuje.
Během představení jsme měli možnost zhlédnout různé lidové tanečky na lidové písně jako: Koření, Jaro, Koně, Káča co něco měla, Bubeníky,…
Někteří naši žáci  se i přímo zúčastnit vystoupení a společně si na jevišti zatančili. Zazpívali jsme si lidové písně: Prší, prší, Tluče bubeníček, Mitli, mitli, Jaké je to kořeníčko,apod. Naučili jsme se novou písničku.
Dozvěděli jsme se i něco nového o hudebních nástrojích.
Výchovný koncert se všem moc líbil a také jsme mohli zatleskat naší žačce,  která lidové tance tančila.
Vávrová Iveta /TU 5.A/.

Tanecbook

Tanecbook je název tanečního představení o virtuální ne/realitě, které nastudoval pražský taneční soubor Pop Balet. Pro školy bylo uvedeno na Nové scéně Národního divadla 16. dubna.  Téměř celý druhý stupeň se mohl pobavit, ale především poučit o nebezpečí facebooku, který současnou mladou generaci stále více pohlcuje. Zajímavá byla také prohlídka Nové scény ND, většina našich žáků ji navštívila poprvé. Většině se představení líbilo.

(pí uč Kosteasová)

Kapka medu pro Verunku – divadlo Hybernia

V neděli 7. dubna dopoledne jsme zhlédli pohádkový muzikál s prvky enviromentální výchovy-Kapka medu pro Verunku. Setkali jsme se tu se spoustou pohádkových postav, které nás svými písničkami a tanečními kreacemi pobavily, ale i poučily. Po skončení představení proběhla v kavárně divadla autogramiáda a focení s princeznou Verunkou, Honzou, královnou Kapeskou atd. Muzikál se nám moc líbil.

 
(pí uč. Kosteasová)

5.A  a 5.B na škole v přírodě.

Dny 2. 4. – 9. 4. 2013 strávili žáci pátých ročníků na škole v přírodě v penzionu Kitty / Luňany nad Nisou/.
Přes očekávané nepříznivé počasí si žáci užili dostatečně zimních radovánek v hromadách sněhu, stavění sněhuláků, výletů -  na rozhlednu Bramberk a Nisanku, navštívili  také ZOO Liberec a Jablonec nad Nisou.
Nechyběla ani zajímavá přednáška o výrobě korálků pro vyhlášenou Jabloneckou bižuterii spojená s prodejní výstavou a projížďka na koních.
V neděli si žáci kromě vycházky užili i diskotéku s volbou Miss.
Co napsali sami žáci o škole v přírodě?
“Na škole v přírodě byla zábava. Vařili nám tam tak dobře, že jsme panu kuchaři napsali diplom.
Každý den jsme chodili na vycházky. Navštívili jsme rozhlednu Bramberk a Nisanku. Vůbec jsme se nenudili. S kluky jsme řádili ve sněhu. Nejvíce se mi líbilo v zoologické zahradě, viděli jsme krmení tygrů. Klidně bych tam byl 14 dní.“
Tomáš Hodr, žák 5.A

Aprílový běh s kuřetem

Ve velmi chladném počasí se dne 4.4.2013 uskutečnil již po devatenácté v parku Židovské pece Aprílový běh s kuřetem. Sešlo se zde 404 žáků 1. stupně pražských škol.  Každý závodník měl své číslo, po plácnutí s kuřetem se za výstřelu ze startovní pistole vybíhalo na trať - 2.ročník 500m, 3.ročník 700m, 4.ročník 900m a 5.ročník 1100m. V tak velkém počtu závodníků se i nám podařilo dvakrát přiblížitt k bedně. Lucka Svatoňová získala 4.místo a Luboš Choura 6. místo. Gratulujeme. Děkujeme i dalším našim závodníkům: Terezka Žádná, Terezka Malá, Katka Michaličková, Vítek Unzeitig, Pavel Strouhal, Richard Němec, Vláďa Provazník, Motrych Vitali, Dáda Písecká, Adélka Longinová, Natálka Šůsová, Karolína Krupková, Tomík Petera, David Landa, Max Mihálik, Míra Holešovský. Všichni podali pěkný výkon i přes nepřízeň počasí, horký čaj v cíli jsme opravdu ocenili. Tato sportovní a charitativní akce byla výborně zorganizovaná členy SK Jeseniova, závod měl pěknou sportovní atmosféru. Za rok se opět rádi zúčastníme. (fotogalerie)

(Romana Bursová, vychovatelka ŠD)

Film HOŘÍCÍ KEŘ

Dne 20. března zhlédli žáci devátých ročníků filmové představení Hořící keř.

Na protest proti zahraničně – politickému směřování Československa po 21. srpnu 1968 se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze upálil mladý český student Jan PALACH. Palach na následky zranění dne 19. ledna 1969 zemřel. Palachův čin měl velkou odezvu, a to nejen na Slovensku, kde v Bratislavě na Univerzitě Komenského drželo několik desítek studentů od 20. do 25. ledna hladovku – tedy ode dne, kdy vstoupila jeho smrt ve známost, až do dne jeho pohřbu.

Samotný akt protestu studenta FF UK v Praze, Jana PALACHA, zachycuje výše zmíněný film: HOŘÍCÍ KEŘ.

( p. uč . Mandalinič, vyuč Čj a D)

Velikonoční prodejní výstava

Ve čtvrtek 21.3.2013 proběhla na naší škole již tradičně prodejní výstava velikonočních výrobků žáků naší školy. Všem děkujeme za krásné velikonoční dekorace a rodičům za finanční příspěvky. Výstava letos přinesla 5.200,-Kč. Peníze budou využity na školné pro naši adoptovanou Mercy  (o Mercy zde). Děkujeme (fotogalerie výrobků)

Charitativní sbírka použitého šatstva

Jménem naší školy chceme poděkovat všem, kteří se zúčastnili charitativní sbírky pro Diakonii Broumov. Tato akce probíhala v týdnu  od 18.3. do 23.3.2013. Děti a rodiče přinášeli šatstvo ve velkém množství. Oblečení jistě pomůže těm, kteří tuto pomoc potřebují.

Ve všech zúčastněných zůstal dobrý pocit, že pomohli správné věci.

(Tomáš Trejbal 9.B)

Návštěva Planetária

Ve čtvrtek navštívili žáci pátých tříd Planetárium v Praze 7. Výukový program měl název “ Kde začíná vesmír“ a byl určen pro děti od 10 let.
V programu se žáci nejenom dozvěděli mnoho zajímavého o naší sluneční soustavě, mohli názorně vidět ve srovnání velikosti jednotlivých planet, o každé z nich uslyšeli mnoho zajímavostí…ale tentokrát se dostali až za hranice naší sluneční soustavy, navštívili naši i cizí galaxie, dozvěděli se o vzniku vesmíru a o jeho neustálém rozepínání, shlédli i jiná vesmírná tělesa, meteority, komety , vypočítali si délku světelného roku…Program byl uspořádán jako vesmírná cesta raketou.
 Potom  jsme navštívili i novou stálou expozici s interaktivními exponáty, 4D simulátory, historickými přístroji a počítači s informacemi z astronomie a kosmonautiky.
Žákům se v Planetáriu moc líbilo a za všechny mohu jen doporučit!

Vávrová Iveta (TU 5.A)
 

Třída 5.A na dopravním hřišti

 Ve čtvrtek 7.3.2013 navštívili žáci pátých ročníků Dětské dopravní hřiště na Praze 9 – Proseku. Výukový blok byl tentokrát zaměřen na řešení situací, když se staneme účastníky dopravní nehody a na poskytnutí první pomoci.
Žáci společně sestavovali správný postup jednání při nepřímé účasti dopravní nehody, třídili informace - co by měli znát při ohlašování nehody telefonem, čeho by si měli všímat. Byli také seznámeni s nejčastějšími úrazy a ohrožením života, ke kterým při dopravních nehodách dochází.
Na výukové figuríně si vyzkoušeli masáž srdce, jak uvolnit zapadnutý jazyk..také jak dostat zraněného do stabilizované polohy.
Výukový pořad se žákům moc líbil, rozšířil jejich znalosti i možnosti záchrany života při dopravní nehodě.
Poslední výukový blok nás čeká v měsíci květnu – jízda na kole.
Vávrová Iveta (TU 5.A)
 

Lyžařský výcvikový kurz - Vítkovice

Ve dnech 3. - 8. března jsme byli se žáky 6. až 9. ročníků na lyžařském výcvikovém kurzu v Krkonoších. Bydleli jsme v základní škole a stravovali jsme se v mateřské škole ve Vítkovicích. Děti byly ubytované v šesti až osmilůžkových pokojích. Také měly k dispozici společenskou místnost s televizí. Ubytování bylo dobré, strava přímo výtečná. Dostávali jsme 4X denně skvělé jídlo. Snídaně byly na úrovni čtyřhvězdičkového hotelu. Výcvik probíhal na sjezdovkách vzdálených asi 150 m od školy. Počasí se nám vydařilo, svítilo sluníčko a my jsme se domů vrátili opálení. Sněhu bylo dost a sjezdovka byla krásná, široká, se čtyřsedadlovou lanovkou. Až na jeden nešťastný úraz se nikomu nic vážného nestalo a děti si odvezly maximálně namoženiny a otlaky z přemíry sportování :). Kurz hodnotíme jako velmi zdařilý po všech stránkách a díky patří zejména učitelům, kteří měli děti na starost. Příští rok chceme jet na stejné místo určitě znovu! (fotogalerie)

(Mgr. Machová, ZŘ)

Matematická soutěž - Pythagoriáda

Již tradičně se žáci druhého stupně zúčastnili školního kola  matematické
soutěže Pythagoriáda 2013, které proběhlo 13. února t.r.

Největší zájem o soutěž byl v pátém ročníku, kdy žáci využili toto možnost
na prověření svých znalostí před přijímacími zkouškami na osmiletá gymnázia.
15 účastníků prokázalo velmi dobré znalosti a schopnost logického uvažování.
Celkem bylo možno za správné odpovědi získat 15 bodů;  k nejúspěšnějším
patřili :
1.    Petr Budai        5. A    13 bodů  
2.     Kukol Tomáš        5  B    11 bodů
3. - 5.    Zach Alex        5. B.    10 bodů
    Stárková Hana        5. B    10 bodů
    Nguyen Binh        5. B    10 bodů

Ze sedmi zúčastněných žáků ze 6. ročníku se se zadanými úkoly nejlépe
vypořádali s možností postupu do obvodního kola :
1.    Pernicová Veronika    6. A    11 bodů
2.     Němec Robert        6. B    10 bodů    

Mezi šesti účastníky ze sedmého ročníku se bohužel nikomu nepodařilo splnit
podmínky pro postup do dalšího kola.

V osmém ročníku, kde se soutěže zúčastnilo devět žáků, patřil k nejlepším (
s možností postupu do dalšího kola) Petr Lapka (8. B), který získal 11 bodů.

Soutěžícím děkujeme za účast a postupujícím přejeme hodně úspěchů v kolech
příštích.  

(Pí uč. Pokorná B.)

Biologická olympiáda

V únoru se naše děti zúčastnily školního kola biologické olympiády. Zde jsou jejich výsledky:

Kategorie C  -  8. a 9.ročník
                                                   Počet bodů
1. Urban Jiří  9.B                              59
2. Kuchař Radek  9.B                      50,5
3. Šnídl Karel    8.A                          46  
4. Kosteasová Diana                       36  
    Ouhrabková Anet                          36

Kategorie D  -  6. a 7. ročník

1. Skakun Danila  6.B                        56,5
2. Šedá Lucie   6.A                            45,5
3. Kohl Jan   6.A                                 37,5
4. Sheverya Vlaďka   6.A                  32,5
5. Machová Kateřina   6.A                32
6. Aktyorshin Dmitrij   6.A                  26

(pí uč. Lavičková)
 

Recitační soutěž - poetické setkání

13. února 2013 proběhlo školní kolo recitační soutěže, kterého se zúčastnilo téměř 50 účinkujících z 1. a 2. stupně. Děti byly rozděleny do 3 věkových kategorií a porotu mile překvapila rozmanitost i přednes připravených básní. Z každé kategorie byli vyhlášeni 3 nejúspěšnější, ale nutno dodat, že velká pochvala patří všem. A tak si sladkou odměnu odnesl každý. K důležitosti celé akce přispěla účast paní zástupkyně a pana ředitele, kteří výkony dětí zhodnotili, dětem pogratulovali a předali odměny a diplomy.

(pí Kosteasová, uč. Čj)


Mary Poppins

V pátek večer 15. února divadelní nadšenci z 2. stupně měli možnost zhlédnout představení Mary Poppins v Divadle Hybernia. Zpracování této klasiky o bezvadné vychovatelce Mary se líbilo všem, velké uznání patří zejména dětským hrdinům, kteří předvedli opravdu skvělé výkony. Přestože se naše 35 členná skupinka skládala převážně z šesťáků, nikdo během představení neusnul a všichni se chovali vzorně. Děkujeme také rodičům, že dětem umožňují na tyto akce chodit, i když vstupenky nejsou vždy právě nejlevnější.

(pí Kosteasová, TU 9.B)
 

Účast našich páťáků ve 3.ročníku Vědomostní soutěže

Školní kolo soutěže proběhlo počátkem února. Čtyřicet soutěžních  otázek vycházelo ze čtyř okruhů : I. Co víš o světě ? II. Co víš o jazyce ? III.  Co znáš z angličtiny ? IV. Co víš o čísle ?

Nejlepších výsledků ve školním kole dosáhli : Kůta Jan (5.B), Suchánková Václava (5.A), Nguyen Ha Mi (5.B) a Budai Petr (5.A).
 
Finálového kola, které proběhlo dne 12. 2. t.r. na škole, která soutěž připravila a dotovala hodnotnými cenami - MERIDIAN INTERNATIONAL SCHOOL s. r. o. -  se zúčastnilo  pět nejlepších žáků z 5. A  a  pět nejlepších z 5. B.

Ze čtyřiceti možných bodů získali naši soutěžící, kteří se umístili na předních místech :
Adéla Krupková (5. B)     - 23 bodů
Petr Budai (5. A)     - 21 bodů
Nguyen Ha Mi (5. B)     - 20 bodů

Všem našim soutěžícím děkujeme za účast a reprezentaci naší školy a nejlepším blahopřejeme.

(pí Věchtíková, TU 5. roč.)
 

Softbalový turnaj v naší ZŠ

V pátek před jarními prázdninami  jsme uspořádali v naší tělocvičně  softbalový turnaj, kterého se vedle naší školy zúčastnily školy : ZŠ Vinoř, ZŠ Satalice a ZŠ Lehovec.

Naše barvy hájili: Daniel Pasini (8. B), Martin Hodač (9. A), Adam Vojtíšek (8. A),  Lukáš Dibelka (8. B), Dominik Knap (8. A), Lukáš Vlk (9. B), Dick Kofránek (9.  B) a Tomáš Staněk (8. A).

Turnajem jsme postupně prošli až do finále, ve kterém jsme po urputném boji podlehli družstvu ZŠ Lehovec poměrem 7 : 5. Našemu družstvu blahopřejeme k pěknému druhému místu a děkujeme za předvedený výkon.

(p. Brůna, učitel TV)
 

Okresní kolo Olympiády v anglickém jazyce

V okresním kole Olympiády v anglickém jazyce, které se konalo 6. února t.r. v Domě dětí a mládeže Praha 9, pracoviště Černý Most prokázali naši zástupci své solidní znalosti anglického jazyka.

Z  21 soutěžících skončila na  pěkném 7. místě  Veronika Vlasáková (9.B)  se ziskem 37 bodů z 50 možných. Rovněž  Petr Lapka (8.B), který skončil na 13.  místě, se v soutěži neztratil.

Našim soutěžícím děkujeme za reprezentaci naší školy.
 

PROSPE ve třídě 5.A

Dne 29.1.2013 naši třídu naposledy navštívily lektorky Mgr. Soňa Fornůsková a Bc. Tereza Malá. Program primární prevence byl tentokrát zaměřený na bezpečný internet, sociální sítě a trávení volného času na počítači/internetu/.
Po úvodním přivítání a zopakování pravidel si žáci vytvořili svoji “housenku času“, která pěkně zmapovala žákům jejich čas trávený u počítače a na internetu, kolik času věnují rodině, kolik kroužkům a jiným aktivitám. Výsledky ukázaly, že naši žáci tráví na počítači a hrách více času než je zdrávo…některým žákům nezbyl téměř žádný čas na přípravu do školy nebo rodinu.
V této souvislosti se žáci seznámili s pravidly bezpečného užívání internetu a riziky, která internet přináší. Seznámili se také s tím, jak se bezpečně pohybovat na sociálních sítích a byli varování – i konkrétními případy, které se udály na  FB.

Vávrová Iveta / TU 5.A /
 

Dějepisná olympiáda

Letošní ročník byl věnován tématu „Od pohanských zvyků ke křesťanským tradicím“.  Školního kola, které proběhlo  6. 11. 2012, se zúčastnilo 17 žáků. Do oblastního kola, které se konalo 29. 1. 2013 v budově  Gymnázia Chodovická, postoupili žáci 9. B Tomáš Trejbal a Radek Kuchař. Oba žáci si vedli dobře. Tomáš Trejbal skončil na 13. a Radek Kuchař na 18. místě (celkový počet účastníků v oblastním kole byl 28).  Účastníkům školního i oblastního kola děkujeme za účast.
 

Olympiáda z anglického jazyka

V úterý 22. 1. t.r. se na naší škole uskutečnilo školní kolo olympiády z anglického jazyka, kterého se zúčastnili  žáci osmých a devátých tříd.
Olympiáda prověřila znalosti našich žáků ve třech oblastech

    * Poslechu s porozuměním (25 bodů)
    * Gramatickém testu (10 bodů)
    * Vyprávění (15 bodů)

K nejlepším účastníkům patřili podle poroty (Mgr. Radka Bobysudová, Mgr. Jitka Carevová)

   1. Veronika Vlasáková, 9. B, která získala 49 bodů z 50 možných
   2. Petr Lapka, 8.B, se ziskem 47 bodů
   3. Kateřina Čabajová, 9.B, která získala 39 bodů.

Vítězům blahopřejeme a ostatním děkujeme za účast.
Obvodní kolo se uskuteční 6. února v Domě dětí a mládeže v Praze 9 - Proseku. Věříme v pěkné umístění našich žáků a jejich postup do dalších kol.

(pí Bobysudová, uč. Aj)
 

Vánoce přicházejí…

Poslední školní týden v kalendářním roce 2012 byl plný radosti, veselí a těšení se na nadcházející svátky a s nimi spojené prázdniny. Ke všemu nám pan ředitel vyhlásil 2 dny ředitelského volna, takže opravdu bylo na co se těšit.

Ve čtvrtek jsme  v kině CineStar zhlédli  premiéru filmu Pi a jeho život. Někoho film zaujal svým dobrodružným příběhem, někoho krásnými přírodními záběry, někoho nezaujal vůbec. Každopádně kromě zábavy tento film přináší hodně ponaučení.

Na pátek jsme měli naplánované vánoční besídky, program se však poněkud změnil díky havárii vody. Vyučování bylo zkráceno, přesto si prvňáčci a deváťáci stačili vzájemně předat vánoční dárečky, spolu ochutnat cukroví a zazpívat si koledy. Vánočně naladěni jsme se rozloučili se školou na celých 14 dní.

/9. ročníky/   

Vánoční výlet pro deváťáky

V pondělí 10. prosince proběhl pro nás poslední vánoční výlet na naší základní škole. V Betlémské kapli jsme zhlédli vánoční výstavu, na Staroměstském náměstí jsme si připomněli památky a osobnosti, které se k němu váží, a pak naše kroky směřovaly do Muzea čokolády v Celetné ulici. Kromě zajímavé přednášky a dokumentárního filmu byla pro nás připravena dílnička, v níž jsme si mohli vyrobit čokoládový obrázek podle námi vybraných předloh.
Výlet byl hezký, poučný, ale i zábavný.
/9. A,B/

Vánoční prodejní výstava

6. prosince 2012 proběhla na naší škole již tradičně prodejní výstava vánočních výrobků žáků naší školy. Všem děkujeme za krásné dekorace a rodičům za finanční příspěvky. Výstava letos přinesla 2.850,-Kč. Peníze budou využity na školné pro naši adoptovanou Mercy  (o Mercy zde). Děkujeme.     

Vycházka Prahou pro cizince

Je škoda, že kvůli ošklivému počasí přišlo jenom pět dětí. Museli jsme vynechat Petřínskou rozhlednu (nebylo nic vidět), ale návštěva Pražského hradu se vydařila. Navštívili jsme katedrálu, Starý královský palác, Zlatou uličku a hradební zeď, kde jsme si zastříleli z kuše, a věž Chrámu sv. Víta, odkud jsme viděli alespoň nejbližší okolí Pražského hradu. Vycházku jsme zakončili na vánočním trhu na náměstí Míru. Bylo to pěkné odpoledne. (fotogalerie)

(pí uč. Kafková)

 

Soutěže „Co vím o Praze 14“ a „Co vím o ČR“ proběhly na 1. stupni. Pro velký zájem žáků i vyučujících byla nakonec umožněna účast všem žákům 3. – 5. ročníků. Třídních kol, která proběhla formou testů, se zúčastnili všichni přítomní žáci. Ročníková finále a Velké superfinále pak proběhla za účasti pana ředitele formou AZ kvízu na IT tabuli. Z příjemně stráveného odpoledne si všichni účastnění žáci odnesli mnoho nových poznatků. (fotogalerie)

(pí uč. Kafková)

                                                                                             

PROSPE ve třídě 5.A.

  V pondělí 17. 12. 2012 navštívily naší třídu lektorky PP Tereza a Soňa. Program primární prevence byl zaměřen na prevenci kouření – zopakování a rozšíření loňské přednášky na toto téma.
Cílem programu byla práce s potencionálně reálnými situacemi v životě dětí, které se týkají kouření. Protože se věk kuřáků stále snižuje a velký vliv mají vrstevníci, je třeba v dětech posilovat zdravé názory na škodlivosti kouření a zároveň děti na tyto situace připravit.
V pohybové hře “Místa si vymění“- si žáci navzájem zmapovali své postoje ke kouření a zkušenosti s nimi. Další práce byla ve skupinkách. Každá skupinka odpovídala na otázku:  proč lidé kouří, co způsobuje kouření, jak přestat kouřit, proč je dobré přestat kouřit. Odpovědi jsme společně upřesňovali a doplňovali.
Pohybová hra “Na molekuly“ žáky účelně rozpohybovala před tvořením scének, kdy se žáci učili v konkrétní situaci asertivně odmítnout nabízenou cigaretu. V závěru programu vymýšleli žáci v rámci oddechové aktivity antireklamu proti kouření.
Program primární prevence využívá diskuze jako nástroje k upřesňování informací dětí a předávání nových poznatků.
Vávrová /TU 5.A/
 

5.A opět na Dětském dopravním hřišti.

  Dne 13.12. 2012 se naše třída zúčastnila již II.výukového bloku – teorie na DDH na Praze 9 – Proseku. Žáci se na výuku těšili neboť měli závěrem slíbený opakovací test s odměnami.
Výuka byla vedena členkou MP ČR a to na interaktivní tabuli, zábavnou formou přednášky / nechyběly ani otázky  a odpovědi/.
  V první části si žáci připomněli základní vybavení kola a cyklisty, co vše lze počítat za dopravní prostředek, dozvěděli se i něco více o dopravních značkách a dodatkových tabulkách /jejich třídění, umísťování a používání/, objasnili si správnou stranu při chůzi po vozovce jednotlivce a skupiny, řešili přednosti v jízdě na různých křižovatkách.
   Druhá část výuky byla opakovací, kde žáci zpracovávali test. Prostřednictvím klikártu vybírali na interaktivní tabuli správná řešení zadaných otázek..a to je bavilo opravdu hodně. Nejlepší testy byly potom ohodnoceny sladkou odměnou a dárečkem.
Příspěvek k akci nám napsala Žáková Andrejka z 5.A :
  “ Program Dopravního hřiště je výborný. Je tam dobrá zábava a taky se něco zajímavého dovíme. Dnes jsme se učili o značkách, přednosti v jízdě, cyklistické výbavě,…
V závěru přednášky jsme pomocí klikártu psali test. Plný počet bodů bylo 100%, měla jsem 1 otázku špatně a dostala jsem 95%. Nejlépe napsal test Petr Budai – plných 100% a dostal odměnu. Příští rok nás čeká teorie první pomoci/v březnu/ a v květnu opět jízda na kole. Na kole jezdím moc ráda. Program se mi moc líbí, pokaždé je tam dobrá nálada a jsem ráda, že naše škola tyto akce pro nás zařizuje.“
Vávrová Iveta /TU 5.A/
 

Prospe

Škola    Třída    Pololetí     Téma bloku    Lektorská dvojice
                Lektor 1    Lektor 2
ZŠ Bratří Venclíků    4. A    I.    Seznámení, sebeprezentace    Malá    Bolinová
        II.            
    4. B    I.    Seznámení, sebeprezentace    Malá    Bolinová
        II.            
    5 A    I.    Prevence kouření    Fornůsková    Malá
        II.            
    5. B    I.    Prevence kouření    Fornůsková    Malá
        II.            
    6. A    I.    Prevence kouření    Vojtíšková    Malá
        II.            
    6. B    I.    Prevence kouření    Vojtíšková    Malá
        II.            
    6. C    I.    Prevence kouření    Vojtíšková    Malá
        II.            
    7. A    I.    Prevence kouření    Fornůsková    Zápotocká
        II.            
    8. A    I.    Sexualita a partnerské vztahy    Vojtíšková    Zápotocká
        II.            
    8. B    I.    Partnerské vztahy, sexualita, dospívání    Vojtíšková    Zápotocká
        II.            

Přednáška pro pedagogy –  28.2.2013  od 14h– PhDr. H. Vrbková – Asertivita v jednání učitele s rodiči
Přednáška pro rodiče –  21.3. 2013 od 15.30h – Bc. A. Zápotocká – Internetové bezpečí

Vedoucí PROSPE o.s. – Mgr. Michaela Titmanová, 731891334, primarka@centrum.cz
 

Akce 2. stupně

22. listopadu celý druhý stupeň odjel do divadla Metro, které se nachází na Národní třídě.
Představení černého divadla pod názvem Ulice plná kouzel bylo příjemným zpestřením smutných listopadových dnů.

23. listopadu žáci 9. ročníků se svými třídními učitelkami navštívili přehlídku středních škol  v Kongresovém centru - Schola Pragensis. Ti, kteří ještě nemají jasno, na jakou střední školu si dají přihlášku, se tak mohli inspirovat u více než stovky nabídek a prezentací SŠ.

30. listopadu proběhlo školní kolo olympiády v ČJ. Dobrovolníci 8. a 9. ročníků se snažili, seč mohli, ale maximální dosažený počet bodů nestačil k postupu do dalšího, tentokrát obvodního kola. Nejúspěšnějším češtinářem byl Lukáš Vlk z 9.B.
 Gratulujeme všem zúčastněným a děkujeme za snahu.

30. listopadu v pátek večer příznivci divadla /7.-9.ročník/ zhlédli v divadle Hybernia představení Vánoční koleda na motivy povídky Charlese Dickense. Kombinace hudby, tance, zpěvu, ale i činohry s vánoční tematikou nás příjemně naladila na nadcházející adventní čas. Samozřejmě nás silný příběh přivedl i k zamyšlení nad námi samotnými a naším chováním.

4. prosince se uskutečnil výlet do Německa, který se pro zájemce z 2. stupně stal již tradicí.
Opět jej připravila a perfektně zorganizovala paní uč. Carevová. Tentokrát jsme zamířili do bavorského města Norimberk. Po prohlídce městských památek doplněné zajímavým výkladem pana průvodce přišly na řadu tak dlouho očekávané vánoční trhy a nákupy drobných dárků a suvenýrů.
I přes deštivé počasí jsme si den hezky užili a „Kam to asi bude příští rok?“  fotogalerie

5. prosince mikulášská družina složená z dívek a chlapců 9. tříd navštívila děti na 1. stupni.
Mikuláš pohladil, čertíci pohrozili a andílci rozdali dobrůtky. Všichni se dobře pobavili, a protože máme v naší škole hodné děti, ani žádné slzičky strachu nebyly.

(pí uč. Kosteasová)
 

Výsledky ankety „Protikuřácký řetěz“

Za školu celkem:

Ze  360 zúčastněných žáků

231 -  nikdy nekouřilo,
114 -  někdy zkusilo a přestalo,
15 -  žáků (i z 1. stupně)  se označilo za kuřáky.

Za 1. stupeň

Z  217 přítomných žáků

153 -  nikdy nekouřilo,
60 - někdy zkusilo a přestalo,
4 - kouří.

Za 2. stupeň

Ze 143 přítomných žáků

78 - nikdy nekouřilo,
54 -  někdy zkusilo a přestalo,
11 - kouří.

(Zpracovala: Mgr. Jitka Carevová, školní metodik prevence rizikového chování žáků)

Páté ročníky na semináři“Bezpečnost na ulici“.

 Ve čtvrtek 22. 11. 2012 navštívili žáci pátých tříd Dům národnostních menšin v Praze 2.
Připravený seminář pro žáky se zabýval nejenom situací národnostních menšin – především Romů v naší společnosti, ale seznámil naše žáky i se správným bezpečným chováním na ulici.
  V úvodu semináře nás přivítali Doc. Demeterová Iveta a pan Goral Ladislav, kteří našim žákům v  přátelské diskuzi objasnili pojmy známé i méně známe týkající se národnostních menšin žijících u nás.
Překvapil nás fakt, že v zahraničí žije na 2,5mil.Čechů, nejvíce potom v Rakousku. Žáci sdělovali i svoje postřehy z návštěv v zahraničí, povídali jsme si i o etnických skupinách žijících u nás.
 V další části semináře se nám představili členové Policie ČR s Kpt. Bc. Davidem Kučerou.
Diskuze byla na téma bezpečné chování na ulici a řešili jsme různé konkrétní situace, do kterých se můžeme na ulici dostat. Např. Jak se zachovat v situaci, kdy nás někdo obtěžuje, když se potkáme s narkomanem, když nalezneme ztracené doklady, popř. když nás někdo fyzicky napadne…žáci mluvili o svých vlastních zážitcích a hodnotili jsme jejich řešení. Tato část byla pro bezpečnost žáků velmi přínosná, rovněž si žáci uvědomili, že i při obyčejném pošťuchování mohou způsobit vážná zranění.
Seminář se žákům i učitelům velice líbil, přivítáme i do budoucna podobnou akci.

Vávrová Iveta (TU 5.A)

Cimbálová skupina Réva – hudební pořad pro žáky naší školy.

  Dne 7.11.2012 vystoupila v nové tělocvičně naší školy cimbálová skupina Réva.
V hudebním pořadu se žáci nejenom seznámili s cimbálem a jinými hudebními nástroji, ale především si společně zazpívali, zasoutěžili a na konci pořadu i zatančili.
Jak se pořad líbil, napsali sami žáci:
  Hudební program cimbálové skupiny se mi moc líbil, byl velice vtipný a hezký. Nejvíce se mi líbila písnička od Beatles. Zahráli nám taky skladbu Vltavu, hudbu z indiánského filmu.
Společně jsme si zazpívali píseň : Beskyde, Beskyde…, Tancuj, tancuj, vykrúcaj…a další známé písničky o zvířátkách. Překvapilo mě, že hudební nástroj cimbál má 123 strun a nevěděla jsem, že lidové nástroje umí zahrát i rockovou hudbu..tu nám zahráli na závěr – od  skupiny Kabát – Dáma z předměstí, na kterou jsme si i zatančili.
Pořad se mi moc líbil a muzikanti nám slíbili, že se za námi opět přijedou podívat.
(Lacková Anička, žákyně 5.A.)


Pořad Ekocentra pro 4. a 5. ročníky.

22. a 23.10. 2012 navštívili naší školu lektoři z Ekocentra Koniklec.
V připraveném pořadu “ Duchové z popelnic“ zaměřeném na třídění odpadů, se naší žáci dozvěděli něco nového nejenom o možnosti třídění odpadů z domácnosti, ale také  i o jejich recyklaci.
V první části pořadu se žáci po představení a sesazení do kolečka uvolnili a vyslechli si příběh o hradě, který obývá Bílá paní a duch a kde někdo přes noc vytvořil skládku odpadů.
V další části pořadu žáci zábavnou formou odpady z hradního příkopu třídili, povídali si o důvodu třídění, dalšího zpracování a využívání roztříděných odpadů.
Práce probíhala ve skupinkách soutěživou formou, která žáky moc bavila.
V závěru pořadu si žáci v soutěži získané poznatky shrnuli.
S Ekocentrem Koniklec naše škola v rámci EVV často spolupracuje. Pořady pořádané pro žáky jsou nejenom aktuální, ale vždy překvapí jejich zábavné provedení.
(Vávrová Iveta TU 5.A)


Duchové z popelnic

  Dne 23.10 2012 jsme měli pořad Ekocentra Koniklec – „ Duchové z popelnic“.
Pořad byl zaměřený na téma jak máme třídit odpad a proč. Dozvěděli jsme se např. , že sklo se třídí na bílé a barevné, že kartón a papír se dává do barevně označených kontejnerů, povídali jsme si i o kontejnerech na textil a jak se odpady z kontejnerů využívají. Moc se mi líbila i Bílá paní a duchové z jednotlivých kontejnerů.
Myslím, si, že akce byla velice poučná a takových přednášek by mělo být ve školách více…už jenom pro to, jak vypadají dnešní ulice měst.
(Příspěvek žákyně z 5.A – Suchánkové Václavy)

PROJEKT „HALLOWEEN“

Ve dnech 18. – 24. října 2012 proběhl na naší škole projekt Halloween.
S dětmi od 3. do 8. ročníku jsme si povídali o tom, co je to Halloween, kde a kdy se slaví. Žáci si na internetu a v literatuře vyhledali historii tohoto svátku, symboly a hry.
Protože tento svátek je tradicí v anglicky mluvících zemích, menší žáci dělali výrobky z papíru, které si pak pojmenovali v anglickém jazyce. Starší žáci vyhledávali informace v anglickém jazyce a vypisovali zajímavé informace o Halloweenu.
Při této příležitosti jsme si vyzdobili školu podzimními motivy.

(Radka Bobysudová a žáci ZŠ Bří Venclíků)


5.ročníky na dětském dopravním hřišti.

 V letošním školním roce se 5. ročníky účastní výuky na DDH v Praze 9. Výuka bude probíhat ve čtyřech blocích  /2 bloky praxe, 1blok teorie a 1blok první pomoci/.
V úterý 16.10. jsme navštívili nové dopravní hřiště poprvé. Žáci nejprve s instruktorkami celé dopravní hřiště prošli, ujasnili si dopravní značky a přednosti v jízdě. V druhé části výuky dostali kola a vyzkoušeli si jízdu na kole v praxi. Další návštěva nás čeká v měsíci prosinci. Počasí nám vyšlo a žáky výuka  i jízda na kolech velmi bavila.
(Vávrová Iveta TU 5.A)

Pochod "14 km kolem Prahy 14"

Naše městská část již po 18. připravila pochod 14 km kolem Prahy 14. Již tradičně se zúčastnila i naše škola. Sobotnímu pochodu 13. října přálo počasí a procházka podzimní přírodou byla krásná. Šlapali jsme podle mapy, viděli jsme rybáře u Kyjského rybníka v akci, mohli jsme si prohlédnou právě vytaženého kapra. Dozvěděli jsme se o historii nápoje Coca-cola. Vyzkoušeli jsme pěkná dětská hřiště naší městské části. V cíli jsme dostali hodnotný dárek - krokoměr. Chválím všechny děti za turistický výkon, zejména Anetku z 1. třídy. Ráda jsem viděla i bývalé žákyně školy. Těším se opět za rok. ( fotogalerie)

(Romana Bursová vychovatelka)

Třída 5.A v Planetáriu.

V úterý 9. 10. 2012 navštívila naše třída Planetárium na Výstavišti. Objednaný pořad – Pohyby Země, jednoho z největších opticko-mechanických planetárií na světě promítané na kopuli o průměru 23 metrů byl opět velmi zajímavý a poučný.
Žáci se nejenom seznámili s nejznámějšími souhvězdími na noční obloze, ale měli možnost i názorné ukázky putování Slunce po obloze v různých ročních obdobích.
Po shlédnutí pořadu navštívili žáci i stálou expozici s interaktivními exponáty, 4D simulátory, historickými přístroji a počítači s informacemi z astronomie a kosmonautiky.
Jak se žákům pořad líbil, napsala Anička Lacková:
Pořad byl moc hezký a zajímavý. Dozvěděla jsem se, že takových hvězd jako je naše Slunce je ve vesmíru obrovské množství. Nejdříve jsem si myslela, že Saturn je naše největší planeta….dozvěděla jsem se, že je to Jupiter.  Taky nám ukázali, jak planety vypadají a které mají prstence. Překvapila mě rychlost otáčení naší planety - 12 756km za hodinu. Ukázali nám , jak poznáme nejznámější souhvězdí na noční obloze – Labuť, Lva, Velký vůz, Kasiopeu…Moc se mi to líbilo a těším se na příští program v Planetáriu.“
(Vávrová Iveta, TU 5.A)

Městská policie Prahy 9 v 5.A.

Dne 10.9. navštívili naší školu členové Městské policie Prahy 9 s přednáškou na téma návykové látky.
Žáci 5.A si zopakovali již známé informace o škodlivosti návykových látek a také se dozvěděli něco nového např.o jejich původu a historii.
Žáky překvapila  především informace, že mezi legální návykové látky patří i oblíbené energetické nápoje, že vodnice /vodní dýmka/ má ve srovnání s obyčejnou cigaretou více nikotinu, že elektronická cigareta je zdravá – je pouhý mýtus.
Prevence se týkala i užívání běžných léků, které si často děti berou doma  po vzoru rodičů.
Jak se líbila přednáška, napsali žáci sami:
,,Pro mě bylo největší překvapení to, že pití energetického nápoje je ještě horší, než pít kávu…taky že v energetickém drinku je od 13 do 18 kostek cukru. Taky jsme se dozvěděli, že tabák ani alkohol nevyřeší naše starosti ani naše problémy. Kouření vodní dýmky je v dnešní době módní záležitost, ale její škodlivý účinek je větší než kouření cigarety. Přednáška byla podle mě velmi zajímavá a taky jsme dostali pěkné úkolníčky s rozvrhy.“
Příspěvek Václavy Suchánkové, žákyně  5.A.
Osobně mi také přišla přednáška zajímavá a velmi vhodná.
(Vávrová Iveta TU 5.A)

Deskohraní

Třída 4.B  se 8. října zúčastnila Deskohraní v Tyršově domě v Praze, které se koná pravidelně vždy jeden týden v říjnu. Deskohraní je festival plný deskových a karetních her, turnajů i volného hraní. Dopoledne pracovních dnů bývají vyhrazena školám. Organizátoři děti naučí pravidla několika her a pak probíhají miniturnaje. Na závěr jsou turnaje vyhodnoceny a rozdány drobné odměny. Atmosféru Deskohraní jsme pro vás zachytili ve fotogalerii zde.
(Romana Bursová, vychovatelka)


Přednáška organizace Ornity – predátoři.

Ve středu zavítali na naší školu opět členové organizace ORNITA.
Její programy jsou u žáků velmi oblíbené také proto, že s sebou přivážejí i různá živá zvířata.
Program je provázen unikátními videozáznamy ze života zvířat. Příspěvek o uskutečněné přednášce napsala Jenčíková Terezka, žákyně 5. A:
,, Dne 13. 9.  jsme měli program Ornity – predátoři. Ukazovali nám tam různé dravce, které jsme si mohli nejenom prohlédnout, ale i pohladit - např.puštíka obecného.
Ke každému dravci nám něco zajímavého řekli. Moc se mi líbil i záznam videa, kde kočka – největší ptačí predátor , ulovila za letu straku, nebo jak ulovila kuna na stromě veverku.
Přivezli i některé vycpané ptáky .Na závěr nám ukázali živé mládě  kuny skalní.
Moc se mi přednáška i ukázka živých zvířat líbila a odešla jsem z ní o něco chytřejší .“
 fotogalerie

(Vávrová Iveta  TU 5.A.)

Akce ve školním roce 2011/2012

Školní ples 2012

Tak jsme se dočkali. Konečně je tu červen a s ním dlouho očekávaný absolventský ples 9. ročníků naší školy. Ten letošní, již druhý, se uskutečnil v pátek 15. června, opět v KD Kyje. Po slavnostním zahájení byli deváťáci ošerpováni svými třídními učiteli za pomoci prvňáčků, kterým starší kamarádi po celý rok ve škole pomáhali. Následoval večer plný tance, zpěvu a zábavy. O hudební doprovod se postarala všemi oblíbená skupina HITOS pod vedením p. učitele Stibora. A ten moc dobře ví, jaké písničky jeho žáky a kolegy potěší. Nechyběla samozřejmě ani tombola. Ceny ne moc drahé, přesto velmi milé. Tak jako loni, tak i letos naše poděkování patří p. zástupkyni Machové. Nejenže ples zorganizovala, ke všemu nás celým večerem příjemně a vtipně provázela. Určitě nás potěšila přítomnost p. ředitele, vyučujících, rodičů a také bývalých žáků naší školy, dnes již studentů středních škol. Jsme rádi, že se ples v závěru školního roku stává naší tradicí a žáci nižších ročníků se tak mohou těšit na své slavnostní rozloučení s naší školou.
/2. stupeň/ 

Den dětí na 2. stupni

Letošní Den dětí jsme se rozhodli strávit klidněji než loni. První vyučovací hodinu všichni věnovali třídním záležitostem a docvičování na školní akademii. Děti obdržely od p. ředitele a p. zástupkyně dárečky v podobě propisovacích tužek s logem naší školy. Bylo to příjemné překvapení. Poté jsme odešli svižným krokem do kina a zhlédli film Sněhurka a lovec. Docela nás zajímalo, jak hodně se bude moderní verze shodovat s klasickou pohádkou O Sněhurce. Názory po skončení filmu byly různé. Pozitivní i negativní.  Za vydatného deště jsme doběhli do školy na páteční oběd a hurá domů.
(pí uč. Kosteasová)


Výlet do Hřenska – 31. května 2012

P. učitelka Carevová letos opět zorganizovala /tak jako loni/ celodenní  výlet po vlastech českých, tentokrát do Hřenska. Turisté z různých tříd 2. stupně zdolali kolem 15 km, což nebylo vzhledem k náročnosti terénu vůbec jednoduché.  Výlet se všem líbil a přispěl k utužení jak tělesné kondice, tak dobrých vztahů mezi dětmi. Kam asi pojedeme příští rok?


 Slavík 2012

Děti na naší škole nejen sportují, ale také rády zpívají. Pan Stibor, učitel hudební výchovy, podporuje pěvecké talenty. Každoročně s dětmi nacvičuje písničky naší i zahraniční populární hudby a všichni se těšíme na školního Slavíka – velmi oblíbenou soutěž u dětí i vyučujících. Vítězní slavíci letos zazpívali v úterý 4. června. V dobré náladě jsme fandili všem zúčastněným, vždyť vystoupit před tak velkým publikem chce hodně odvahy.  

Zeměpisný projekt pro 8. ročníky

V pátek 8. června osmáci odjeli pod vedením p. učitele Brůny do Letenských sadů. Zde se rozdělili do skupinek, obdrželi pracovní listy a buzoly a začali plnit různé úkoly. Celé dopoledne jsme strávili uprostřed zeleně, k dobré náladě přispělo sluníčko, ale i to, že se všichni chovali slušně a hezky. Zpáteční cesta vedla přes Pražský hrad. Když jsme kolem 14. hodiny dorazili do školy, měli jsme v nohách pěkných pár kilometrů. Akce byla moc hezky připravená a pro všechny určitě prospěšná. 

 

Pan učitel Mgr. Ivo Brůna vítězem žákovské ankety "AMOS 2012"

V žákovské anketě "AMOS 2012" pořádané MČ Praha 14 se nejoblíbenějším učitelem naší školy stal p. Mgr. Ivo Brůna. Na druhém místě se umístila pí Mgr. Radka Bobysudová a třetí místo získal p. PhDr. Oldřich Chládek.
Předchozí vítězové :
AMOS 2011     p. uč. Ing. Tomáš Olša
AMOS 2010     p. uč. Ing. Tomáš Olša
AMOS 2009     pí uč. Mgr. Klára Machová
Vítězům blahopřejeme.                                                                                          (J. Martanovič)


4.A v programu Liga proti kouření

V pátek 4.5. 2012 se třída 4.A zúčastnila pokračování programu Liga proti kouření.
Přednášející studentky, které žáci znali již z prvního kola tohoto semináře, s žáky zopakovaly již známé škodlivé důsledky kouření. Hravou formou testů a doplňovaček si mohli sami žáci otestovat svůj odhad a znalosti.
Žákyně 4.A -  Lacková Anička takto ohodnotila seminář:
“O kouření jsem se dozvěděla strašně moc. Dozvěděla jsem se, že existuje elektrická cigareta a vodní dýmka, o které si lidé myslí, že není škodlivá. Taky jsem se dozvěděla, že když někdo kouří, poškodí i toho,  kdo to vdechuje.
Nejvíce se mi líbila doplňovačka a jak jsme kreslili kuřáka. Strašně se mi to líbilo a moc bych si přála, aby tento program byl i příští školní rok.“
(Vávrová Iveta, TU 4.A)

Účast členů našeho školního parlamentu na Dětském fóru MČ Praha 14

V pátek 11. května se naši dětští zástupci zúčastnili  v Kulturním domě Kyje Dětského fóra aneb Desatera problémů MČ Praha 14 očima dětí a mládeže. Spolu s dalšími zástupci ze škol našeho obvodu diskutovali nad problémy v oblasti kultury, sportu, volného času, životního prostředí, zdravotnictví, ... Naši žáci aktivně pracovali ve všech sekcích, dokonce Ondra Halíř (8. A) prezentoval závěry své sekce. Na náměty dětí bezprostředně reagoval zástupce starosty MČ Praha 14 pan Mgr. Aleš Kuda a další představitelé radnice. Na závěr připravil ÚMČ Praha 14 tombolu, ve které byly losovány hodnotné ceny.
A jakých 10 NEJ problémů má městská část Praha 14 očima dětí a mládeže?
1.           nedostatek veřejných hřišť a sportovišť
2.           špatné intervaly MHD a chování řidičů
3. – 5.     - veřejný pořádek (bezdomovci, krádeže, hluk)
              - nedostatek dobře vybavených wifi kaváren, kluboven
              - kvalita jídla ve školních jídelnách
6. – 8.     – neupravené autobusové nádraží na Černém Mostě
              - chybí koupaliště
              - chybí přírodní amfiteátr
9. – 10.   – špatné veřejné osvětlení
               - nevyhovující cyklostezky, in-line stezky, nedostatek ramp (pro kola, in-line,
                parkur)
(J. Martanovič) 

4.A na škole v přírodě v Lučanech nad Nisou

Dny 10. až 17.4. strávili žáci čtvrtých tříd na škole v přírodě v Lučanech nad Nisou.
Počasí během pobytu bylo příznivé, ubytování a stravování v penzionu Kitty výborné.
Program akcí byl bohatý – denně jsme podnikali výlety na nedaleké rozhledny –např. Bramberk, Nisanku nebo procházky po okolí penzionu. Také jsme si prohlédli místo, kde pramení řeka Nisa a památné stromy. Přednášku o památných stromech nám  přednesla Ing.Vavřínová. Navštívili jsme město Jablonec nad Nisou – přehradu s obrovskými kapry. Zejména hochy nadchla návštěva Muzea dělostřelecké techniky s obrněnými vozy a tanky.  Zúčastnili jsme se i zajímavé přednášky  skláře o tom, jak se vyrábějí skleněné korálky. Žáci měli také možnost projížďky na koních. Další vítanou akcí bylo hledání pokladu, diskotéka a karneval. Jak se líbilo žákům nám napsali o škole v přírodě žáci sami:
 
“Byli jsme v Jizerských horách, ubytováni v penzionu Kitty. Výlety byly úžasné, šli jsme např. na Bramberk nebo na Nisanku a také se podívat na pramen Nisy. Měli jsme i spoustu jiných akcí např. volbu miss, karneval, hledání pokladu  a stavění domečků pro skřítky v lese. Jídlo bylo vynikající, obzvlášť moje nejoblíbenější jídlo - buchtičky ze šodó.
Na škole v přírodě se mi nejvíce líbili koně.“
/Kristýnka Procházková , žákyně 4.A/
(Vávrová Iveta – TU 4.A)

EXKURZE 7. B DO ČESKÉHO ROZHLASU

Dne 25. dubna jsme se šli podívat do Českého rozhlasu. Pracovníci rozhlasu nás provedli po areálu a viděli jsme pracoviště, odkud se vysílá. Měli jsme také možnost zkusit mluvit do mikrofonu ve studiu. Poté jsme se zúčastnili přímého přenosu vysílání rozhovoru s Martinou Sáblíkovou, která je patronkou akce Českého rozhlasu „Daruj krev“. Martiny Sáblíkové jsme se mohli v živém vysílání ptát na dotazy ohledně její sportovní kariéry.
(Žáci 7. B)

Lucerna proti rasismu

 8. a 9. třídy se v uplynulých dnech zúčastnily projektu věnovanému Petru Ginzovi, chlapci, jehož život skončil v Osvětimi během 2. světové války. Bylo mu 16 let a jedinou „chybou“, které se dopustil, bylo, že se narodil jako Žid. Zhlédli jsme dokument Poslední let Petra Ginze a následně se diskutovalo o hrůzách holocaustu. Je potřeba tyto dějinné události připomínat, nezapomínat na oběti, uctívat jejich památku. Uvědomovat si význam slov rasismus, xenofobie, genocida, aby se tyto ani podobné události už nikdy neopakovaly.
(Marcela Kosteasová)   

 

Olympiáda z AJ

V dubnu se  konalo školní kolo Olympiády z anglického jazyka. Žáci soutěžili v kategori 6. a 7. ročník a 8. a 9. ročník.
V kategorii  6. a 7. ročník se na prvních místech umístili:
1.- 2.místo    Enží Gantulga (6.A) se ziskem 18 bodů z 20 možných
                    Petr Lapka (7.B)           "
3. místo        Tereza Šeráková (7.A) se ziskem 17 bodů
4. - 5. místo  Anna Jenčíková (7.B) se ziskem 15 bodů
                    Jakub Slanař (7.B)          "
      
V kategorii  8. a 9. ročník se na prvních místech umístili:
1. - 3. místo  Dana Mai (9.B) se ziskem 30 bodů z 30 možných
                    Bára Halčáková (9.B)        "
                    Kristýna Vlasáková (8.B)   "
4. -5.  místo  Bára Yeová (9.B) se ziskem 29 bodů
                     Lukáš Vlk (8.B)               "
(Kateřina Dufková)


5. C na akci Ptačí svět aneb není kroužek jako kroužek

Tento program zaměřený na ptačí obyvatele Prahy jsme absolvovali v pátek 20.4. nedaleko naší školy. Průvodci programem, ornitologové, nás seznámili s pozorováním ptačích druhů, mapováním jejich výskytu, sledováním tahů a jejich kroužkováním. Před začátkem programu se jim podařilo chytit do sítě pár jedinců, které posléze před námi okroužkovali.  Malé druhy, jako například sýkoru modřinku či budníčka menšího, si žáci mohli pohladit. Naopak strakapoud v nich vzbuzoval svou velikostí respekt, takže se všichni drželi v uctivé vzdálenosti. Celý program byl zakončen pohybovou hrou družstev, ve které žáci skládali dohromady části fotografií ptactva, které si na konci soutěže pojmenovali.
Z hodnocení dětí:
Co se mi líbilo: Líbili se mi ti ptáčci, jak byli roztomilí a maličcí; jak nám ukazovali ptáky a jak jsme hráli hru; mně se líbily ti krásní ptáčci, které vytahovali z pytlů např.budníček. A pak jak jsme hráli hru, i když jsme nevyhráli.
Nelíbilo se mi: cesta jak jsme šli do lesa; mohli jsme hrát víc her
Překvapilo mě: to že někteří ptáci dokážou být tak malinkatí; Překvapilo mě to, jak chytali ty ptáky na sítě
(žáci 5.C a uč. Jitka Zukalová)

5. C na výchovném koncertu „Světem hudby vážně i nevážně“

Ve středu 14.3. jsme se po roce opět vydali do Národního domu na Vinohradech na dopolední koncert pro školy.
Soubor Musica  festiva di Praga, který je složen ze sopránu, houslí, hoboje a kytary, nám představil hudbu v jednotlivých vývojových etapách. Od středověkých balad jsme se přenesli až k Bachovi, Mozartovi a  Händelovi. Na konci koncertu zazněly melodie z filmů, např. Shreka a Tří oříšků pro Popelku. Jednotlivé hudební ukázky byly prokládány mluveným slovem a několikrát byli diváci aktivně vtaženi do hudebního děje při koncertě. Celý koncert završil sled hudebních ukázek, u kterých žáci hádali názvy.
Program se dětem velmi líbil, většina byla udivena, že již uplynulo 60 minut a je konec. Příští rok bychom  rádi akci zopakovali.
(žáci 5.C a uč. Jitka Zukalová)

 

Výroba velikonočních perníčků

Den před velikonočními prázdninami se žáci sedmých ročníků vypravili do Muzea hlavního města Prahy, které si pro děti připravilo program věnovaný velikonočním perníčkům. Nejprve nás zkušený mistr perníkář zasvětil do výroby kouzelných dřevěných forem a perníkářského těsta. Pod jeho vedením si pak děti samy vyrobily perníčky z dřevěných forem a vyzkoušely si i jejich zdobení polevou. Zatímco se perníčky pekly, prohlédli jsme si všechny expozice v muzeu. Nejvíce nás samozřejmě zaujal unikátní Langweilův model Prahy a také výstava věnovaná českému skautingu. Odcházeli jsme z muzea s vlastnoručně vyrobenými perníkovými dárečky pro naše blízké a příjemně velikonočně naladěni.
(R. Krejzová, R. Bobysudová)


Shakespeare by měl radost /…a učitelé ČJ také…/

Během jednoho týdne jsme zhlédli dvě představení podle dramat W. Shakespeara. Krále Leara v Divadle ABC a rockovou operu Hamlet v divadle Broadway. Jelikož jsme obsahy děl znali z hodin literatury, vše jsme dobře pochopili a poznali, že i klasika může být pro dnešní mládež poutavá a zajímavá. A příjemné je zjištění, že 40 děvčat a chlapců věnuje své sobotní odpoledne kultuře. Jen tak dál…
/Marcela Kosteasová/


Miniturnaj v basketbalu

 V úterý 27. března jsme si pozvali na miniturnaj v basketbalu družstva našich nejbližších sousedů - ZŠ Lehovec a ZŠ Šimanovská.
Na rozdíl od našich soupeřů, kteří přijeli jen s chlapeckým družstvem, jsme sestavili  z žáků osmých a devátých tříd družstva dvě - chlapecké (Jakub Beneš, Petr Kníže, Jakub Kohout, Jakub Weiss, Dennis Kofránek, Roman Grund, Pavel Beránek, Martin Sedlák a David Pašek) a dívčí (Petra Lišková, Adéla Kosuková, Aneta Kopecká, Tereza Tůmová, Linda Kopecká, Bára Halčáková a Diana Řeháková).
Chlapci skončili s celkovým skóre 41: 20 na druhém místě za ZŠ Lehovec  a děvčata  po statečném výkonu na místě čtvrtém.
Našimi nejlepšími  hráči byli Roman Grund  a Petra Lišková.
(Ivo Brůna)


Pohár ministra školství, mládeže a tělovýchovy ve florbalu základních škol

Naše chlapecké družstvo - Jakub Beneš, Petr Kníže, Dennis Kofránek, Jakub Kohout, Jakub Weiss, Roman Grund, David Pašek, Pavel Beránek a Jakub Málek  -  se v úterý 20. března zúčastnílo okresního kola florbalového turnaje o pohár ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Bohužel se nám nepodařilo postoupit do dalších kol.
(Ivo Brůna)


Jeden svět

Naše škola je již několik let zapojena do projektu Jeden svět na školách. Každoročně se 2. stupeň účastní filmových projekcí zaměřených na lidská práva a jejich ochranu. Letos jsme 7. března zhlédli v kině Světozor film o afgánských dívkách „Holky v ringu.“
 Následovala asi půlhodinová diskuze na téma postavení dívek a žen v Afganistanu. Velmi zajímavé a poučné.
(Marcela Kosteasová)


Beseda s MUDr. Radimem Uzlem

Hned následující den - 8. března - jsme se v KD Kyje sešli s MUDr. Radimem Uzlem, lékařem a sexuologem, ředitelem  Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu, na přednášce o antikoncepci, pohlavních nemocech atd. Přestože byl sál kulturního domu doslova „nacpaný“, bylo úplné ticho a každý pozorně vnímal, co nám p. doktor povídal. Kromě zajímavosti témat byla velmi přínosná i odlehčená forma, jakou nám bylo vše předneseno a zodpovězeny dotazy.
(Marcela Kosteasová)


4.A na cestě  kolem světa

Ve středu 22.února se čtvrté ročníky naší školy vypravily do divadla Gong na představení  Cesta kolem světa od Julese Verna. Každý asi zná nesmrtelný dobrodružný příběh Jula Verna, který se točí kolem veliké sázky a  především pozoruhodné a nebezpečné cesty anglického džentlmena Foga za doprovodu věrného sluhy Proklouze.
V inscenaci bylo využito činohry, filmové projekce, stínohry, zpěvu i tance a dalších magických kouzel divadelního světa. Největší poklona  ovšem patří  samotným hercům divadla Gong, kteří  předvedli na jevišti vynikající výkon.
 A jak se představení líbilo našim žákům?
 „Bylo to moc super..všechno … herci i kostýmy. Asi nejvíce se mi líbila zachráněná princezna a veselá příhoda s čínským čajem. Bylo to moc pěkně sehrané a zábavné.“/Eliška Petráková, 4.
„Nejvíce se mi líbila scéna z Japonska.. z restaurace, jak jedli hůlkami a mysleli si, že se používají stejně jako nůž a vidlička. Taky polštářová bitka … bylo to moc vtipné!“/Anička Lacková, 4.A/
Představení sklidilo u žáků velký úspěch a určitě se znovu do divadla Gong vypravíme.
(Vávrová Iveta, TU 4.A)


PRAŽSKÉ  POETICKÉ  SETKÁNÍ  2012

Ve středu 22. 2. se konalo školní kolo recitační soutěže PRAŽSKÉ  POETICKÉ  SETKÁNÍ  2012. Dvanáct děvčat a chlapců z 1. stupně a šestnáct žákyň a žáků z 2. stupně recitovalo básně našich i zahraničních autorů. Všichni soutěžící se snažili o pěkný přednes, a i když  někteří bojovali s trémou, připravili všem příjemný zážitek. Porota nakonec udělila ceny ve dvou kategoriích.
 
V kategorii mladších žáků z 1.stupně získali:
1. místo - Václava Suchánková (4.A)
2. místo - Štefan Boršoš (3.A)
3. místo - Ondřej Eisner (2.A)
 
V kategorii starších žáků z 2. stupně získali:
1. místo - Bára Halčáková (9.B)
2. místo - Diana Kosteasová (7.A)
3. místo - Tomáš Trejbal (8.B)
Čestné uznání obdržela Jasmin Khaldiová.
 
Vítězové byli odměněni knižní cenou, čokoládou a diplomem. Sladkou drobnost dostali zaslouženě všichni soutěžící. Odpoledne jsme si užili.
 (Radka Krejzová)


Co pro žáky 4.A znamená štěstí?

V hodině slohu měli žáci napsat, co si představují pod pojmem štěstí…
Tady jsou dvě ukázky od žáků Juraje Harvana a Pechové Julie.
Juraj Harvan napsal:
“Štěstí je to nejlepší, co vás může potkat..např. se vám narodí sourozenec, dítě nebo někoho blízkého potkáte…podaří se vám najít peníze nebo něco, co jste ztratili. Každý má své štěstí..paní učitelka, já i ty. Ale čemu říkám neštěstí? Pro mě neštěstí, je nemít vůbec nikoho…“
Pechová Julie to pojala takto:
“ Štěstí je něco zvláštního..štěstí každý cítí jinak. Někdo štěstí pouze hledá, jiný už ho našel. Jedno je však jasné – štěstí je něco krásného! A kde můžeme štěstí najít? Štěstí je všude okolo..a pro mě štěstí znamená kamarád…“
Myslím, že to žáci vystihli opravdu moc hezky.
(Vávrová Iveta, třídní učitelka)  


 41. ročník Dějepisné olympiády (2011/2012)

Dne 10. 11. 2011 proběhlo školní kolo Dějepisné olympiády, kterého se zúčastnili žáci osmých a devátých tříd a jejíž tematické zaměření bylo: „V bohatství i chudobě aneb Osobnosti k nezaplacení“. Přihlášení žáci samostatně vypracovali zadané úkoly v písemném testu.  
 Nejúspěšnějšími řešiteli byli Anna Raimová (9. A), Anna Lacková (9. A) a Tomáš Paul (8. A). Do oblastního kola postoupila Anna Raimová.
Oblastní kolo, ve kterém soutěžilo 33 žáků 8. - 9. ročníku ZŠ, 3. a 4. ročníku osmiletých gymnázií a 1. - 2. ročníků gymnázií šestiletých se konalo 1. 2. 2012 na Gymnáziu Chodovická, detašované pracoviště Vybíralova. Vítězkou se stala naše žákyně Anna Raimová, která s 72,5 bodu postupuje do krajského kola. Aničce blahopřejeme, takový úspěch, kdy náš žák v soutěži s gymnazisty postoupil do krajského kola zaznamenáváme jen výjimečně.
(Oldřich Chládek)


Příprava k přijímacím zkouškám na osmiletá gymnázia

Každou středu od 1. února do 18. dubna t.r. budou mít naši žáci 5. ročníku, kteří se hlásí k přijímacím zkouškám na osmiletá gymnázia, možnost v době 13,00 - 14,00 hodin bezplatně si procvičit své znalosti z českého jazyka a matematiky pod vedením naší zkušené učitelky a lektorky Tvořivé školy pí Dany Červené. Držíme jim palce a věříme, že po poctivé přípravě budou ve svém snažení úspěšní.
(Jaroslav Martanovič)


46. ročník Biologické olympiády

Dne 23. ledna 2012 proběhlo na naší škole školní kolo Biologické olympiády. V kategorii C (8. a 9. ročník ZŠ) se zúčastnilo 7 řešitelů, v kategorii D (6. a 7. roč. ZŠ)  se zúčastnilo 5 řešitelů. Olympiáda proběhla v učebně chemie, kde mohli všichni řešitelé využít interaktivní tabuli při poznávání rostlin, hub a živočichů. V praktické části použili řešitelé školní mikroskopy a pomůcky, které jsou k mikroskopování nezbytné.
V kategorii C se na 1. místě umístila žákyně Anna Raimová ze třídy 9.A se 44  body.
V kategorii D se na  1. místě umístila žákyně Diana Kosteasová ze třídy 7.A se 41 bodem.
Blahopřejeme.
(Mgr. Jaroslava Lavičková, Mgr. Jitka Carevová)


13.1. Divadlo v Dlouhé - Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka

V pátek 13. ledna jsme poprvé navštívili Divadlo v Dlouhé. Ačkoliv už bylo po Vánocích, byli jsme na představení Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka. Malý Pavlik se ztratí svému tatínkovi na Štědrý den a prochází se Prahou. Cestou potkává různé postavy a zažívá různá dobrodružství. Představení je prokládáno živou hudbou, protože každý herec hraje na nějaký nástroj. Nejvíce se nám líbil pošťák Klement a jeho kobylka Karlíček a dále výslech Pavlíka na policii. V příběhu vystupuje i děvčátko se sirkami, o které jsme si po návratu četli. Představení se nám líbilo.
 
(žáci 5.C a uč. Jitka Zukalová)


16.12. Divadlo Minor - Vánoce aneb příběh o narození

Před Vánocemi jsme se vydali do našeho oblíbeného divadla Minor (viděli jsme tam už Klapzubovu jedenácku, muzikály Hračky a Sněhurka -  nová generace) na představení Vánoce aneb příběh o narození.  Příběh začal u jídelního stolu, kde Marie oznámila Josefovi, že bude otcem a skončil narozením Ježíška. V příběhu jsme viděli, jaké všechny nástrahy museli hrdinové překonat, viděli jsme dobro i zlo lidí. Překvapila nás postava Heroda a jeho příkaz k vraždění neviňátek. Nejlepší byly masky králů. V příběhu jsme se dozvěděli nové informace o narození Ježíška a o tehdejší době. Divadlo nás tradičně nezklamalo.

(žáci 5.C a uč. Jitka Zukalová)

4. A  na bruslení

Ve středu 18. ledna jela naše třída bruslit na stadion v OC Harfa. Dostala jsem pod stromeček nové brusle a moc jsem se těšila, že je konečně vyzkouším. Někteří spolužáci ještě bruslit neuměli a tak jsem jim to mohla ukázat. Kluci z naší třídy – Tonda Pokorný a Tomáš Matějíček, stáli na ledě poprvé vloni, když jsme také chodili na Harfu bruslit. Tento rok se už nebáli na led vyjet a musím říct, že jim to pěkně šlo.
Těším se na 25. ledna, protože jdeme znovu se třídou bruslit.
(Dvorská Romana – žákyně  4. A)

Den otevřených dveří

Dne 10 ledna se uskutečnil na naší škole tradiční Den otevřených dveří, který navštívili rodiče téměř 60 našich budoucích prvňáčků.
V dopoledních hodinách (8:00 – 10.00)  mohli vidět skutečný život školy a nahlédnout do tříd při vyučování, v hodinách odpoledních (14:00 – 16:00) již žáky ve třídách nezastihli, zato si jejich děti mohly pohrát s interaktivní tabulí.
Rodiče spolu se svými dětmi si v doprovodu dívek z osmých a devátých tříd :
• prohlédli odborné pracovny fyziky a zeměpisu, chemie a přírodopisu, učebnu cizích jazyků a učebny informatiky,
• viděli obohacení výuky o práci s interaktvní tabulí   či datovým projektorem,
• navštívili školní knihovnu, učebnu dílen a cvičnou kuchyňku,
• podívali se do školní jídelny, dále na nová sportoviště školy a hřiště s herními prvky pro školní družinu,
• nahlédli do kmenových tříd a tříd školní družiny.
Obdivovali výzdobu školy a materiály, na kterých se podíleli naši vyučující  : pí  Dufková, pí  Meyerová, p. Olša, pí Machová, pí Carevová, pí Kosteasová, pí Červená
Se zájmem si vyslechli informaci o dalším rozvoji školy  :
• plánovaném zateplení  školní budovy a výměně oken,
• rekonstrukci tělocvičen a prostranství před vstupem do školní budovy,
• zpříjemnění prostředí v okolí školy plánovanou výsadbou školního arboreta .
Ocenili výklad  našich žákyň, které se jim průběžně věnovaly, některé  i ve svém volném odpoledním čase. Byly to: Renata Šedová (8. A), Veronika Vlková, Kateřina Čabajová a Kamila Janoťáková (8. B),  Petra Lišková, Adéla Kosuková, Tereza Tůmová, Michaela Brožová, Anna Raimová, Linda Kopecká (9. A) a Tereza Vojáčková, Diana Řeháková, Nikola Meyerová, Martina Pavlíková, Bára Halčáková, Barbora Yeová, Anna lacková a Gábina Havlová (9. B).
 
Spokojení rodiče nám do naší kroniky napsali :
„Škola se  nám moc líbí, líbí se nám obrázky na chodbách a hřiště.“
... „Škola je příjemná, děkuji za milý doprovod“ ... „Děkujeme za prohlídku, pěkná moderní škola“ ... „Bylo to tady moc hezké, hezká moderní škola“ ... „Bylo to tady krásné a škola na nás působí velmi kladně“ ... „Děkujeme za odborný výklad a ukázku školy. Líbilo se nám“ ... „Líbilo se nám tady, děkujeme za možnost prohlídky“ ... „Děkujeme za super prohlídku. Holky byly moc milé“
... „Prohlídka byla moc pěkná, děkujeme slečnám z deváté třídy.“
... „Děkujeme za detailní prohlídku a zodpovězení všetečných dotazů.“ ... "Děkuji za vřelé přijetí a příjemné prostředí.“ ...  "Moc děkujeme za vyčerpávající výklad o vaší škole, která se nám moc líbí Veškeré informace předáme dál. Dík.“ ... „Děkujeme za příjemnou prohlídku a vyprávění o škole, na kterou syna rádi přihlásíme.“
(Jaroslav Martanovič)

 

Přihlásili jsme se do celostátní soutěže o pohár ministra MŠMT ve florbalu

Naše chlapecké družstvo se přihlásilo do celostátní soutěže o pohár ministra školství, mládeže a tělovýchovy ve florbalu. Za úspěch bychom považovali slušné umístění v obvodním kole, které proběhne v termínu 1. 2. - 31. 3. t.r. Celkem je k dnešnímu dni přihlášeno 873 dívčích a chlapeckých týmů. O našich zápasech Vás budeme informovat v sekci Naše úspěchy. Držte nám  palce !
(Jaroslav Martanovič)

Prosincové akce 2. stupně

5. 12. Deváťáci zpestřili dopolední výuku mladším spolužákům na prvním stupni. Velká družina čertů a andělů v čele s Mikulášem navštívila všechny třídy, hodné děti pochválila, „živějším“ domluvila.
9. 12. Olympiáda z českého jazyka. Milé překvapení, neboť se dobrovolně ve svém volném čase zúčastnilo 15 žáků 8. a 9. tříd. K nejlepším patřili: 1. místo - Martina Pavlíková (9. B); 2. místo Barbora Yeová (9. B) a Jakub Kohout (9. A); 3. místo Petra Lišková (9. A). Vítězům gratulujeme a oceňujeme snahu všech zúčastněných.
9. 12. Večerní představení pro milovníky kultury v divadle Broadway. Tentokrát muzikál Vánoční zázrak aneb sliby se maj plnit o Vánocích. Dojemný příběh malého chlapce, hezké písničky Janka Ledeckého a vánoční výzdoba nás opět posunuly blíž k nejkrásnějším svátkům roku.
19. 12. Písně staré Prahy spojené s vánočními koledami a povídáním o Vánocích v kostele sv. Jana Křtitele Na Prádle. Pražský hradčanský orchestr zahrál nejznámější melodie našich klasiků, také jsme si zazpívali. V závěru byla tombola a tři naši žáci vyhráli CD s koledami. Poté jsme navštívili vánoční trhy. Je nutno dodat, že jsme téměř celou výpravu podnikli pěšky, pohledem i slovem  si připomněli známá místa naší Prahy /Národní divadlo, památník listopadových událostí 1989 na Národní třídě, Karlův most, Staroměstské náměstí, Národní muzeum atd./
21. 12. Ranní rozhlasové vysílání věnované Václavu Havlovi, v němž nám p. zástupkyně přiblížila tuto osobnost a následně jsme minutou ticha vzdali čest jeho památce. 22. 12. Poslední den školy v tomto roce. První hodinu jsme strávili ve svých třídách, kde proběhly třídní besídky spojené s hodnocením roku a výměnou drobných dárečků. Pan ředitel navštívil každou třídu, s kytičkou poděkoval  vyučujícím a všem popřál hezké Vánoce. Pak jsme odešli do kina na pohádku Velká vánoční jízda – to už je naše každoroční tradice.
(Marcela Kosteasová)     

 Když chceš, tak to dokážeš!

Ve čtvrtek 8. 12.  jsme po 4. vyučovací hodině /škoda, že až tak pozdě/ sešli do tělocvičny a tam už na nás čekal zpěvák Radek „Gipsy“ Banga (člen skupiny gipsy.cz) se svým vystoupením.
Během písniček si s námi povídal o problémech, které mohou potkat kohokoli z nás, např. o drogách, závislostech na PC, rasových předsudcích atd. Zpěvákův život nebyl zrovna lehký, hodně nám povídal o svých osobních zkušenostech a jak se díky pevné vůli a vytrvalosti dostal tam, kde je dneska. Vyprávěl příběhy svých známých, některé byly fakt smutné.
I přes počáteční odpor některých žáků se nakonec zapojili všichni a určitě někoho mrzelo, že zpočátku na tento program odmítl jít.
A poučení? Neodsuzujme něco /nebo někoho/ předem, dokud to pořádně nepoznáme.
/za 2. stupeň žáci 8. B/


4.A v Planetáriu

Dne 6.prosince 2011 navštívila třída 4.A Planetárium v Královské oboře / Stromovce/.
Usadili jsme se v Astronomickém sále, jehož kopule tvoří promítací plochu, která napodobuje pomyslnou nebeskou klenbu. Kopule se klene do výšky 15 metrů a je největší projekční plochou v České republice (plocha 843 m2).
Ve středu sálu stojí velké projekční planetárium Cosmorama, které dokáže na umělé obloze vykouzlit tisíce hvězd a napodobit jevy, které lze v přírodě spatřit jen obtížně, např. zatmění Slunce a Měsíce, pohyb nebeských těles ve vesmíru i v naší sluneční soustavě.
Celý sál je lemován projekční kabinou a galerií, kde jsou umístěny doplňkové projektory a zvukové reproduktory.
(Ing. Iveta Vávrová)

O tom, jak s návštěvou Planetária byli spokojeni žáci 4.A nám napsala Terezka Hejhalová:
 V Planetáriu se mi moc líbilo. Představení se týkalo pozorování noční oblohy.
Trochu se nám chtělo z té noční atmosféry spát, ale bylo to tak zajímavé, že jsme to vydrželi.
Těch tisíce hvězd na obloze se nám zdálo jako nekonečné číslo.
Povídali nám o planetách. Některé jsem si zapamatovala: Merkur,Venuše, Země, Mars, Saturn, Uran, Neptun. Ukázali nám, jak to na těchto planetách vypadá.
Cestovali jsme vesmírem. Povídali nám o souhvězdích, mlhovině a Mléčné dráze.
Moc se těším na další návštěvu Planetária, která se bude konat v březnu příštího roku.
(Terezka Hejhalová, žákyně 4.A) 


Jak 4.A putovala do Betléma

Jako každý rok, tak i letos se naše třída v měsíci prosinci vypravila do vánočně vyzdobeného centra Prahy.
V divadle Reduta nás čekal příběh o narození Ježíška s názvem Putování do Betléma.
Byl to známý příběh tesaře Josefa a jeho ženy Marie, která v očekávání narození děťátka opustila Nazaret a s Josefem se vydala do města Betléma.
Cestou nepotkali nikoho, kdo by jim poskytnul nocleh, a tak se po setmění uložili ke spánku do chléva.
Tu noc se narodil Ježíšek a s ním se začaly konat zázraky. Anděl se zjevil pastýřům a přivedl je ke chlévu, kometa ukázala cestu třem králům, kteří Ježíškovi přinesli drahé dary -  zlato, kadidlo a myrtu.Všichni se radovali z jeho narození…
Mimo jiné jsme se dozvěděli, co je to šustí /uschlé lupeny, které kryjí klas kukuřice/, kanafas/ bavlněná tkanina s pestrou osnovou/ a připomněli si některé lidové vánoční zvyky.
Příběh byl provázen zpěvem vánočních koled. Společně jsme si všichni poslední koledu zazpívali.
Představení Putování do Betléma nám přineslo vánoční náladou a dětem se moc líbilo.
Vávrová Iveta  /TU/

Muzikál Quasimodo

Někteří jsme opravdu kulturní nadšenci, proto jsme si nemohli nechat ujít nový muzikál divadla Hybernia – Quasimodo.
Děti byly předem seznámeny s obsahem románu V. Huga, na jehož motivy muzikál vznikl. Písně Quasimoda, Esmeraldy a dalších postav byly doplněny akrobatickými kousky, dokonce zde vystoupili vítězové loňské soutěže Česko-Slovensko má talent. Dětem se představení líbilo. A nám dospělým? To si tentokrát necháme jako tajemství pro sebe.
A za týden nás čeká v divadle Broadway Vánoční zázrak.
(Marcela Kosteasová)

Adventní Drážďany

Paní učitelka Carevová letos opět přichystala pro žáky 2. stupně adventní výlet do Německa. A tak ve čtvrtek 1. prosince vyrazila skupina 40 dětí a tří vyučujících do hlavního města Saska – Drážďan.                                                      
Téměř celý den jsme prochodili tímto městem, které bylo během 2. sv. války zničeno obrovským bombovým útokem. Navštívili jsme barokní kostel, zhruba 2 hodiny jsme strávili v barokním komplexu Zwinger /obrazová galerie, výstava zbraní a brnění, galerie porcelánu atd/. Pan průvodce nám sdělil spoustu nových informací. Po 15. hodině jsme dostali rozchod na drážďanském vánočním trhu. Nakoupili jsme drobné dárky, plni dojmů nastoupili do autobusu a za doprovodu filmu Drážďany se vydali domů.
Výlet se nám moc líbil. A kam to bude příští rok? Necháme se překvapit.


Preventivní program o kouření ve třídě 4.A

Ve středu 23.11 2011 navštívili naši třídu studenti Filosofické fakulty UK s preventivním programem o kouření. Důvodem této prevence na 1.stupni je neustále klesající věk začínajících kuřáků a varovné statistické údaje.
V první hodině se žáci rozdělili do dvou soutěžících skupin a soupeřili v odhadu správných odpovědí položených otázek. Dozvěděli jsme se o škodlivém dopadu kouření na lidské zdraví /ročně na následky kouření umírá v ČR přes 18 tis.lidí/, také nás překvapilo množství škodlivých chemických látek v cigaretovém kouři / přes 5 tisíc, z toho přes 60 karcinogenů /, povídali jsme si o škodlivosti kouření vodní dýmky.
V přátelské diskusi jsme si řekli, jak se zachovat v případě že se ocitneme v blízkosti kuřáka a jsme vystaveni pasivnímu kouření.
V druhé hodině jsme většinou hráli hry. Hra Mozková bouře nám pomohla objasnit příčiny kouření a ukázala zbytečnost tohoto zlozvyku. Hra Nikotin nám objasnila, jak je nebezpečné s kou-řením vůbec začít. Prohlédli jsme si i varovné fotografie kouřením poškozených tělesných orgánů a zubů.
Na závěr jsme si nakreslili svého Cigareťáka a v Kuřácké matematice jsme si spočetli, kolik ročně kuřáka kouření stojí /více než 22 tisíc Kč/.
Žákům se program prevence velice líbil a už se těší na druhou návštěvu lektorů, která má tuto prevenci zopakovat a upevnit.
Vávrová Iveta / TU 4.A/


Toulky sluneční soustavou

Dne 16.listopadu se žáci 5.ročníků zúčastnili programu v pražském planetáriu.
Toulky sluneční soustavou, jak se pořad jmenoval, byl velmi zajímavý a poučný.
Děti se dozvěděly mnoho poznatků o planetách a jejich vzniku, o tom,že se stopy bot Niela Armstronga nikdy z Měsíce neztratí, protože na Měsíci nikdy neprší a nefouká vítr.Dozvěděly se také, že sluneční soustava sahá až na okraj gravitačního pole Slunce, že Jupiter má kovové jádro a že sonda na Venuši může vysílat asi 10 minut - pak je tlakem zničena- a mnoho dalších zajímavostí. Mohly si na různých modelech vyzkoušet např. odstředivou sílu, dalekohledem pozorovat souhvězdí, atd. Nakonec si děti mohly zakoupit pohledy, pexesa a jiné předměty s vesmírnou tematikou.
(Červená  Dana)


Zážitek z koncertu orchestru Big Chess Band

Ve středu 16.11.2011 se třída 4.A vypravila do Národního domu na Vinohradech na koncert orchestru Big Chess Band.
Koncert se konal v Majakovského sále, který je největším a nejkrásnějším sálem Národního domu na Vinohradech /kapacita 680 osob/.
Big Chess Band Václava Kozla patří k nejlepším mladým jazzovým orchestrům v naší republice. Jeho členy jsou žáci a čerství absolventi konzervatoří, AMU a různých hudebních škol.
Big Chess Band nás přenesl do zlaté éry čtyřicátých let, kdy hudebnímu světu vládl swing a nálada Glenna Millera. Poslechli jsme si i některé soudobé moderní bigbandové skladby a taky jsme se dozvěděli něco více o rytmech a historii latinskoamerického tance.
Celou akcí nás provázel úžasný moderátor Alfréd Strejček.
Žákům se celá akce velice líbila a určitě ji v budoucnu rádi zopakujeme.
(Iveta Vávrová)


Muzikál Kat Mydlář

Předposlední listopadovou neděli náš Klub mladého diváka  věnoval kultuře. Zakoupili jsme si totiž lístky na muzikál Kat Mydlář, který se hraje v divadle Broadway. A tak se skupina dětí z 2. stupně ponořila prostřednictvím děje muzikálu do 17. století, které nebylo pro český národ zrovna nejpříznivějším obdobím. Příběh vyprávěl o velké lásce, lži, bezpráví, beznaději. I když smutný, přesto hezký. Měli jsme štěstí na obsazení hlavních rolí. Daniel Hůlka a Marta Jandová sklidili od všech diváků velký potlesk a uznání. Určitě nikdo nelitoval, že představení navštívil. Ke všemu jsme si propojili historické postavy a události se zážitky z nedávno navštíveného Muzea voskových figurín a Muzea útrpného práva. Pan učitel z nás bude mít v hodinách dějepisu radost.   
/členové KMD + R. Krejzová a M. Kosteasová/

Matematická Pythagoriáda 2011/2012

Ve čtvrtek 10. 11. t.r. se na naší škole uskutečnilo školní kolo soutěže Matematická Pythagoriáda 2011/2012.
Nejúspěšnějšími řešiteli byli:
6. ročník
1. - 2. místo   Dohelská Viktorie (6. A)  
1. - 2. místo   Novák Václav (6. A)
 7. ročník
 1. - 3. místo   Herold Ondřej (7. B)
1. - 3. místo   Lapka Petr (7. B)
1. - 3- místo   Slanař Jakub (7. B)
8. ročnik
1. - 2. místo   Urban Jiří (8. B)
1. - 2. místo   Vlk Lukáš (8. B)
(Blanka Pokorná)

Výstava Terakotová armáda

V pondělí 7. listopadu se naše třída vydala na výstavu Terakotová armády prvního čínského císaře, která bývá označována za osmý div světa.
Dojeli jsme k nákupnímu centru Eden a vešli dovnitř. Ve 3 patrech bylo rozmístěno 14 soch bojovníků a 1 socha koně. Byl tam vystaven i první čínský císař Čchin, který sjednotil celou Čínu a nechal si jako posmrtný doprovod vybudovat obrovskou hliněnou armádu. Zatím bylo vykopáno asi 8 000 bojovníků, všichni jsou v životní velikosti a každá postava má jiný obličej. Na výstavě se nám asi nejvíce líbila socha klečícího lučištníka, koně a samozřejmě samotného císaře. Paní učitelka nám rozdala pracovní listy s 15 otázkami a my jsme na ně hledali odpovědi na informačních tabulích u jednotlivých soch.
Všem se nám to moc líbilo a jsme rádi, že jsme se dozvěděli spoustu nových informací, které využijeme v dějepisu.
(B. Svoboda, D. Bašusová, N. Sklyar a další žáci 6. A)

Přírodovědný klokan 2011

Dne 19. října  2011 si prověřili všichni žáci 8. a 9. tříd své znalosti z matematiky, fyziky, chemie, přírodopisu a zeměpisu v soutěži PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN 2011.
Nejúspěšnějšími řešiteli byli:
1.    Petr Kníže              (67 bodů)        9. A
2.    Jakub Kohout         (66 bodů)        9. A
3.    Martina Pavlíková   (64 bodů)        9. B
Příjemným překvapením byly výsledky Veroniky Vlasákové (8.B), která se ziskem 59 bodů obsadila čtvrté místo, a Lukáše Vlka (8. B), který s 56 body skončil na místě šestém. Oba tak předběhli řadu starších spolužáků.
(Jaroslava Lavičková)


Muzeum voskových figurín

Ve čtvrtek 20. října jsme po obědě odjeli do Celetné ulice poblíž Staroměstského náměstí, kde jsme si zamluvili prohlídku Muzea voskových figurín a zároveň Muzea tortury. Ve více jak 30 postavách jsme poznávali známé státníky, hrdiny naší minulosti, herce, zpěváky, sportovce, dokonce jsme se s nimi mohli fotit.Když  jsme vešli do zrekonstruovaných gotických sklepů, kde na nás číhaly repliky středověkých mučicích nástrojů s názornými ukázkami na chudácích z vosku, vůbec nám nebylo do smíchu. I když ošklivé, přesto zajímavé. Všichni jsme se shodli, že jsme rádi v naší době a nemusíme se bát palečnic, železných panen, popravčích seker atd.Výlet byl sice po vyučování, nikdo však nelitoval ani času, ani peněz za vstupenku. Ke všemu - získané informace využijeme v hodinách dějepisu.
/8. B + tř. uč. Kosteasová/


Návštěva 4. A  v divadle Gong

Ve středu 12.10.2011 naše třída navštívila v divadle Gong představení Petr Pan a Vanda.

V představení vystupovali známí herci divadla Gong jako Krištof Nohýnek, Kateřina Jačková, Natálie Topinková, Radovan Klučka , Vratislav Hadraba a další. Tito herci byli obsazeni do role Petra Pana, pirátů, Vandy, víly a opuštěných dětí ze Země Nezemě.
Děj tohoto muzikálu vypráví o chlapci, který nechtěl vyrůst a o malé holčičce Vandě, která se bojí usnout. Oba se společně vydají na dobrodružnou cestu do Země Nezemě, také podstoupí boj s piráty i lidožravým krokodýlem.
V příběhu vystupují i opuštěné děti, které nemají maminku a moc si přejí nějakou maminku mít.
Moc se mi líbilo, jak se společně s dějem měnilo jeviště…. chvílemi jsme byli v pokojíčku Vandy, v pohádkové zemi nebo na pirátském korábu. Líbily se mi i kostýmy a písničky, které muzikál provázely. Ráda bych na toto vystoupení vzala i celou mou rodinu.
(Hejhalová Tereza, žákyně 4.A)


Výlet 3. A do centra Prahy

Ve čtvrtek 6.10 2011 jsme byli se třídou na výletě v Praze. Jeli jsme metrem. Líbilo se nám, že jsme si mohli vyfotografovat památky. Viděli jsme: Národní divadlo, Karlův most, Petřínskou rozhlednu, Hradčany. Také jsme se dívali na řeku Vltavu a Střelecký ostrov. Viděli jsme různě ozdobené domy.
Všude bylo hodně lidí, aut a dopravních prostředků. Také jsme došli na Staroměstské náměstí, kde jsme viděli Orloj. Na Staroměstské radnici se konala svatba. Viděli jsme nevěstu, krásnou bílou limuzínu, auto veterán přivezlo další nevěstu a byly tam také kočáry s koňmi.
Na náměstí také soutěžili žáci z různých škol v běhu. Pokračovali jsme Celetnou ulicí, Prašnou bránou na Náměstí republiky, kde jsme viděli také mnoho zajímavých staveb. Metrem jsme se vrátili do školy.
 Bylo to fajn – Praha je krásná a opravdu má mnoho věžiček. Také nám přálo počasí – svítilo sluníčko. Byl to super výlet.
(Havelková Anička a Dobrá Barbora  ze 3.A)


Adaptační týden 6. A

Ve dnech 26. - 30. 9. t.r. se uskutečnil Adaptační týden pro naši třídu, při kterém jsme se měli lépe poznat. Akce se uskutečnily formou příměstských aktivit.
V pondělí  jsme navštívili přírodovědné stanice na Smíchově. V doprovodu průvodce jsme si prohlédli zvířátka a rostliny a dověděli se o nich spoustu zajímavostí. Na závěr jsme si mohli zakoupit pokojové rostliny a ke každé jsme dostali informace o pěstování. Počasí bylo nádherné, všem se nám tam líbilo.
Úterní program organizovaný společností Prospe byl zaměřen na stmelení kolektivu, což je v naší třídě velmi důležité, protože vznikla spojením dvou kolektivů. Při společných hrách jsme se lépe poznali a začali se sbližovat.
Ve čtvrtek jsme navštívili Letiště Kbely. Opět nám přálo počasí. Seznámili jsme se s různými typy malých letadel. U některých jsme si mohli vyzkoušet, jak se cítí pilot. Po prohlídce letadel začalo soutěžení – hod na cíl, střelba ze vzduchovky, řízení rogala, běh s padákem. Tento jsme označili jako nejlepší z adaptačního týdne.

Páteční  Sportovní den se bohužel nekonal, protože do kolaudace našeho nového atletického hřiště jsme zde nemohli soutěžit. Museli jsme se učit, ale těšili jsme se na příští pátek, kdy by měl být celoškolní Sportovní den uskutečněn.
(žáci 6. A)


Pochod 14 km kolem Prahy 14

V sobotu 8. října jsme se se zájemci opět vydali na tradiční turistický pochod "14 km kolem Prahy 14". Počasí letos bylo chladné a i po cestě drobně pršelo. Návštěva podniku Coca-Cola letos nebyla z důvodu sanitárního dne - měla jsem obavy, kde se děti ohřejí. Přednáška v Coca-Cole byla vždy příjemným zastavením. Ale díky této změně jsme stihli návštěvu kostela sv. Bartoloměje v Kyjích. Pan farář nám vyprávěl o historii kostela, ukázal nám svá roucha vyšívaná řeholními sestrami a cesta do zvonice ve zdi věže kostela byla opravdu zážitkem. Na faře jsme se i nasvačili a zahřáli se při kopané. Přijetí zde bylo opravdu milé. Ikdyž počasí moc nepřálo šlapaly děti zvesela. Prohlédli jsme si výstavu Heraldika a vexilologie v Galerii 14, děti se svezly na koních v jezdeckém klubu Počin V Ráji v Dolních Počernicích. Naše sedmihodinová procházka byla náročná, ale viděli jsme, jak je naše Praha 14 pěkná.
Fotografie z pochodu zde.
(Romana Bursová)

Renesanční vojenství

Po vydařených pořadech z minulých let jsme si i letos pozvali do školy skupinu historického šermu Pernštejni. Tentokrát si pro nás připravili pořad o renesančním vojenství.
Opět vtipnou formou oživili a doplnili naše znalosti z historie. Mohli jsme obdivovat ukázky dobových oděvů, zbrojí a zbraní. Samozřejmě nás potěšily i šermířské souboje. Několik dětí mělo možnost se také aktivně zapojit do ukázky tehdejší běžné vojenské strategie boje. Hodinový program ukončila úsměvná diskuse týkající se některých zajímavých částí historických kostýmů. Odcházeli jsme poučeni i pobaveni.
(Radka Krejzová)

Program primární prevence ve třídě 4. A

Dne 5.října se naše třída poprvé účastnila Programu primární prevence s občanským sdružením PROSPE. Cílem celého dopoledne bylo seznámení a sebeprezentace.
Nejprve nám sympatické lektorky objasnily, o čem tento program bude a potom jsme se hravou formou všichni navzájem představili.
Otevřeně jsme si popovídali o možném problému šikany a také jsme se dozvěděli něco i o svých právech.

Ve přátelské diskusi jsme si sdělovali své zájmy, koníčky, ale i to zajímavé, co jsme poslední dobou prožili. Moc nás bavily hry: Ruka Noha, Rodina Vopršálkova a Místa si vymění. Trochu jsme se v těchto hrách předvedli i jako herci, kteří se umí bez potíží domluvit.
 
Na závěr jsme si s pomocí lektorek vytvořili společná pravidla, která budeme společně dodržovat při hodinách primární prevence.
Celé dopoledne jsme se nejenom příjemně bavili, ale mnoho zajímavého a nového dozvěděli.
(žáci 4. A)


Beseda žáků 5. tříd s Městskou policií Praha

Dne 12.9. se žáci 5. ročníků zúčastnili přednášky „drogová prevence“, která proběhla na naší škole.
Policejní preventisté velmi přijatelnou formou informovali žáky o drogovém nebezpečí,které na ně číhá na každém kroku. Vysvětlili dětem, co je to návyková droga, jaký je rozdíl mezi dealerem a poživatelem. Děti se také dozvěděly, jak nebezpe-čná je vodní dýmka, která se vyrovná 20ti cigaretám. Nehovořili však pouze o drogách škodlivých, ale i o "drogách" dobrých např: škola, sport apod.

Přednáška byla velmi zajímavá a co víc - i náležitě poučná.                                                                             (Dana Červená)


Dopoledne v 5.A s občanským sdružením PROSPE  (zabývajícím se specifickou prevencí zacílenou především na žáky ZŠ a studenty SŠ)

Úterní dopoledne s PROSPE  dne 27. 9. t.r.začalo v 8.00 hádáním, co lek