nabízí komplexní výchovnou a vzdělávací pomoc

• žákům – Máš problémy ve vyučování, s domácí přípravou do školy nebo tě něčím štvou spolužáci?

• jejich rodičům - Má vaše dítě potíže s výukou, chováním nebo spolužáky? Je ve škole nespokojené?

►►► Obraťte se na nás.

Školní  psycholožka

Mgr. Markéta Hrkalová

telefon : 281 000 032
mail:
marketa.hrkalova@zsvencliku.cz

konzultace pro rodiče : pondělí - pátek 13:00 - 16:00 hod.  (nutno se předem objednat)

konzultace pro žáky : pondělí- pátek 8:00 - 13:00 hod.

Základními principy spolupráce je dobrovolnost a zajištění podmínek bezpečí a důvěry ! Například bez souhlasu rodiče nebo žáka nelze konkrétně informovat o průběhu setkání třídního učitele, jiného učitele nebo vedení školy.

Školní psycholožka pracuje ve škole s žáky, rodiči a učiteli s oblastmi života, o která obvykle projevují zájem:

Žáci:

• práce s třídním kolektivem v případě neshod nebo nepohody v kolektivu
  • obtíže v učení a chování, vztahy s rodičem, spolužákem, učitelem
  • okamžitá pomoc v případě náhlých návalů starostí nebo smutku, stresu, při fyzickém ohrožení

Rodiče:

• obtíže s problematickým chováním ve škole nebo doma, neuspokojivé rodinné vztahy
  • problémy s učením, motivací se vzdělávat, neprospěch či naopak velké nadání
  • jakékoliv další potíže spojené s docházkou do školy

Učitelé:

• metodická podpora a poradenství ve vztahu žák a učitel, mezi učiteli navzájem
  • možnosti práce se vztahy žáků ve třídě prostřednictvím komunitního kruhu

Jak se setkat  psycholožkou:

• Žáci, kteří se chtějí domluvit na setkání, mohou tak učinit osobně o přestávkách ve dnech, které jsou vyvěšeny na dveřích školního poradenského pracoviště. Mohou také využít e-mailu nebo telefonního čísla či požádat o zprostředkování setkání jakéhokoliv učitele či jinou dospělou osobu.
  • Konzultace pro rodiče - na setkání je potřebné se předem domluvit e-mailem nebo telefonicky
  • Plánování konzultací s učiteli probíhá také dle dohody a jejich potřeby prostřednictvím výše uvedených kontaktů.

Náplň činnosti školní psycholožky

Školní psycholog vykonává činnosti konzultační, poradenské, diagnostické, metodické a informační, pracuje se žáky, pedagogy i rodiči. Dokumentaci o svých činnostech vede v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů a etickým kodexem školního psychologa. Školní psycholog spolupracuje se specializovanými školskými a dalšími poradenskými zařízeními, zejm. pedagogicko-psychologickými poradnami, dále se zařízeními a institucemi zdravotnickými a sociálními, s orgány státními i nestátními s organizacemi péče o děti a mládež apod.

1.     Diagnostika, depistáž

• Spolupráce při zápisu do 1. ročníku základního vzdělávání.
  • Depistáž specifických poruch učení v základních a středních školách.
  • Diagnostika při výukových a v ýchovných problémech žáků.
  • Depistáž a diagnostika nadaných dětí.
  • Zjišťování sociálního klimatu ve třídě.
  • Screening, ankety, dotazníky ve škole.

2.     Konzultační, poradenské a intervenční činnosti

• Péče o integrované žáky (pomoc při sestavování individuálního vzdělávacího plánu, vedení).
  • Individuální přípradová práce se žáky v osobních problémech (konzultace,vedení).
  • Krizová intervence a zpracování krize pro žáky, pedagogické pracovníky a zákonné zástupce.
  • Prevence školního neúspěchu žáků (náprava, vedení, apod.).
  • Kariérové poradenství u žáků.
  • Techniky a hygiena učení (pro žáky).
  • Skupinová a komunitní práce s žáky.
  • Koordinace preventivní práce ve třídě, programů pro třídy apod.
  • Podpora spolupráce třídy a třídního učitele.
  • Individuální konzultace pro pedagogické pracovníky v oblasti výchovy a vzdělávání.
  • Konzultace se  zákonnými zástupci při výukových a výchovných problémech dětí.
  • Pomoc při řešení multikulturní problematiky ve školním prostředí.

3.      Metodická práce a vzdělávací činnost

• Participace na přípravě programu zápisu do 1.ročníku základního vzdělávání.
  • Metodická pomoc třídním učitelům.
  • Pracovní semináře pro pedagogické pracovníky (konzultace a metodické vedení).
  • Účast na pracovních poradách školy.
  • Koordinace poradenských služeb poskytovaných ve škole (výchovný poradce, školní metodik prevence, třídní učitelé).
  • Koordinace poradenských služeb mimo školu a spolupráce se školskými poradenskými zařízeními, zdravotnickými a dalšími zařízeními.
  • Metodická itervence z psychodidaktiky pro učitele, včetně podpory při tvorbě školního vzdělávacího programu.
  • Besedy a osvěta (zákonným zástupcům).
  • Prezentační a informační činnost.
  • Participace na přípravě přijímacího řízení ke vzdělávání ve střední škole.  (MŠMT: Věstník 2005, MŠMT: Vyhláška č. 72/2005 Sb.)

Výchovná a kariérní poradkyně

Mgr. Klára Machová

telefon : 281 000 033
mail:
reditelna@zsvencliku.cz

konzultace pro rodiče : pondělí až čtvrtek po předchozí telefonické domluvě
konzultace pro žáky : úterý až pátek 09:40 - 10:00

Náplň práce:

• pečuje o žáky s výchovnými problémy ve spolupráci s dalšími institucemi

• pečuje o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami ve spolupráci s PPP (pedagogicko-psychologická poradna), SPC (speciálně pedagogické centrum)

• zajišťuje informační činnost

• poskytuje informace o studiu na středních školách