Ohlédnutí za ukončeným lyžařským výcvikem žáků 7. tříd v únoru 2023

Již tradičně naše škola pořádá v zimním období dva týdenní kurzy základního lyžařského výcviku. Již tradičně se kurzy konaly ve Skiareálu Špindlerův Mlýn na Horních Mísečkách na Jilemnické boudě. A tradiční je v této oblasti také výborná spolupráce školy a zřizovatele. Ta je velmi důležité, vzhledem k tomu, že ZŠ Bří Venclíků je školou, do níž chodí děti s různorodým sociálním zázemím a také poměrně hodně dětí z Ukrajiny. Díky finančnímu příspěvku zřizovatele je účast umožněna opravdu všem žákům sedmých ročníků bez rozdílu. A rodiče takovou spolupráci velmi pozitivně kvitují.

První kurz pod vedením učitelů a instruktorů, kteří prošli po Covidovém období interním didaktickým kurzem zaměřeným na teorii i praktickou část organizace a realizace lyžařského výcviku, proběhl ve dnech 18.2. až 25. 2. Počasí tomuto kurzu trochu nepřálo, protože první dny byly deštivé s teplotami vysoko nad bodem mrazu. Ale ačkoli sněhová pokrývka ve Skiareálu rychle ubývala, lyžování bylo díky kvalitnímu podkladu téměř ideální. Týden uběhl velmi rychle. Dopolední a odpolední výcvik na svahu byl doplněn přednáškami o bezpečnosti pohybu na horách a sjezdových tratích, teorii lyžování a vtipně laděné videorozbory lyžařské techniky žáků s názvem „Košikova elektronická tužka“. Tyto večery střídala zábava jako například Ein Wencles Buntes“ plná soutěží a kvízů. Velkou oblibu si získala pěvecká karaoke soutěž „Venclíci mají známý hlas“ a také soutěž „Zlatý Venclík“ – obdoba filmových Oskarů, kdy jednotlivá družstva vytvářela v průběhu týdne krátká videa.

Druhý kurz se stejným obsahem proběhl v týdnu od 25.2. do 4.3., kdy se počasí výrazně změnilo k lepšímu a konečně bylo k vidění i Slunce na obloze a bílý vrchol Sněžky na obzoru.

Oba kurzy proběhly bez zranění (dětí či instruktorů), či jakýchkoliv jiných problémů, či překážek, za což jsme vždycky moc rádi.

Na konci kurzu vždy dostáváme skvělou zpětnou vazbu od dětí a také poděkování od rodičů. Za tyto reflexe moc děkujeme a máme z nich velkou radost.

Lyžařské kurzy na naší škole jsou zaměřeny jak na základní výcvik pro děti, které se poprvé s lyžováním seznamují i jako zdokonalovací kurz pro ty, kteří ovládají základy a mají chuť se ve svých dovednostech zlepšovat. Každý se naučí lyžovat a zvládnout jízdu na vleku, či lanovce a bezpečně sjet lyžařský svah. V tzv. postcovidové době, a nejen v ní, je nanejvýš nutné, aby děti měly možnost trávit čas společně (nikoliv jen vedle sebe), budovat a upevňovat vzájemnou interakci, učit se novým dovednostem, posilovat samostatnost, odpovědnost a vyrovnávat se s novým a neznámým prostředím. A děti to skvěle zvládají. Navíc je to ohromně baví.

PhDr. Petr Košik, MiSc.
Vedoucí kurzů LVVZ