Deváté třídy za uměním na výstavě ve Veletržním paláci

V pátek 10. listopadu 2023 navštívili žáci a žákyně devátých tříd Národní galerii. V budově Veletržního paláce se obě třídy rozdělily do čtyřech skupin, ve kterých následně začaly prozkoumávat funkcionalistické prostory galerie a jejich obsah. Každá skupina se při tom věnovala nějaké činnosti související s tvorbou uměleckých děl. Někteří měli možnost vytvořit vlastní sochu a jiní si vyzkoušeli práci s editováním obrázků a videí. Jedna skupinka se dokonce sblížila s obtížemi hudebních skladatelů. Děti si to prý moc užily:

• „Měli jsme si fotit obrazy, které se nám líbí. Poté jsme si z obrázků, které jsme nafotili, udělali vlastní video se zvukem. Jako třešinku na dortu jsme si k tomu měli udělat naše vlastní dílo a zakomponovat ho do videa.“
  • „Naše průvodkyně byla moc milá a dost jsem se toho od ní dozvěděla.“
  • „Dělali jsme si jmenovky a pojmenovávali jsme sochy. Také jsme sochy vyráběli, což bylo vtipné, protože ta naše vypadala jako socha, která v té galerii doopravdy je.“

Někteří dostali ještě ke konci programu rozchod a mohli si v klidu prohlédnout galerii dle svých preferencí. Poté, co dokončila svou práci i poslední skupina, jsme se rozloučili s lektorkami a vyrazili jsme zpět do školy, do které jsme se vrátili akorát na oběd.

Bc. Vojtěch Pröschl